Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Oyun Belçika’nın Yeni Düzenlemeleri Yağma Kutularından Kurtulamadı

Belçika’nın Yeni Düzenlemeleri Yağma Kutularından Kurtulamadı

- Advertisement -

Belçika’nın Yeni Düzenlemeleri Yağma Kutularından Kurtulamadı
Belçika’nın Yeni Düzenlemeleri Yağma Kutularından Kurtulamadı

2018’in Belçika’daki yağma kutularının sonu olması gerekiyordu. Ancak, görünüşe göre bu tür “kumar”ın yasaklanması pratikte çok zor oldu.

Belçika, Avrupa’da lootbox’ları yasaklayan ilk ülkelerden biri. En azından kağıt üzerinde, çünkü Leon Y. Xiao Kopenhag’daki Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi’nden, Tamirciyle ilgili Belçika yönetmeliklerine uyulmamasının yanı sıra yasağın kendisi de en iyi fikir olmayabilir.

Belçika’da yağma kutuları hala hayatta

Makalesinde (aracılığıyla OSF Ön Baskıları) araştırmacı bildirir. 2022’nin ilk yarısında App Store’daki en popüler 100 oyundan 82’si şu veya bu şekilde yağma kutuları içeriyordu.

Xiao ayrıca Belçika’daki iOS cihazları için en çok kazandıran yüz uygulamanın listesini İngiltere ve Çin’den gelen verilerle karşılaştırdı. İlk durumda, her iki ülkenin listelerinde de yetmiş bir oyun vardı ve ilk elliye indirildiğinde kırk iki (veya %84) vardı.

Düzenlemelerin dört yıldır yürürlükte olduğu göz önüne alındığında, özellikle yayıncılara yeni düzenlemelere uyum sağlamak için bu kadar zaman verildiğinden, bu pek bir fark değil.

Yağma kutularını yasaklamak oyuncular ve dürüst geliştiriciler için kötü

Tabii ki, bu kısmen Belçika’nın yetersiz yaptırım çabalarından kaynaklanıyor olabilir. Ne de olsa, bazı geliştiriciler yasayı kasıtlı olarak değil, cehaletten çiğnemiş olabilir (ancak bu sürpriz olabilir, çünkü bir zamanlar Belçika yasağı oyun endüstrisinde dalgalar yarattı).

Belki de Belçika hükümeti, diğerlerinin yanı sıra Apple ve Google ile ve önde gelen yayıncılarla işbirliği içinde, geliştiricileri yasaktan daha fazla haberdar etmeye çalışabilir. Örneğin, App Store, Google Play vb.’ye uygulama eklemek için başvururken lootbox’larla ilgili bildirimler veya sorular şeklinde.

Yine de Xiao, bir ülkeden yağma kutularından kurtulmanın “neredeyse imkansız” olduğuna inanıyor. Dahası Mevcut haliyle, Belçika yasağı yarardan çok zarar veriyor.

  1. Her şeyden önce, “tüketicilerin, ebeveynlerin ve yasa koyucuların” uyanıklığını uyutuyor, kim Belçika’dan ganimet kutularının ortadan kaldırılmasını bekleyebilir. Bu arada, “ahlaki açıdan sorumlu” yayıncıların yalnızca bir kısmı oyunlarını ülkeden çekerek, oyunları potansiyel olarak daha fazla harcama teşvikiyle bıraktı (ve böylece, deyim yerindeyse, onlara pazarda haksız bir avantaj da sağladı).
  2. İkincisi, etkili bir yasak, aşırı lootbox harcamalarını önleyecek olsa da, giriş oyuncuları da etkiler. İlgilendikleri oyunlar bloke edilmemiş olsa bile, bir oyuna ayda gerçekten çok az miktarda para harcayamama – ve bunu alay etmeden yazıyorum – mobil oyunların eğlencesini etkili bir şekilde bozabilir (örneğin, uzun beklemeleri zorlamak) oyunla yeniden oturum için).
  3. Üçüncü ve son olarak, yağma kutularına resmi bir “yasaklama” yasak meyve etkisine sahip olabilir, paradoksal olarak genç oyuncuların lootbox’lı oyunlara olan ilgisini artırıyor. Ayrıca, yasal açıdan “suçlu sayıldığı” için oyunlarda aşırı harcama sorunu yaşayan kişileri yardım istemekten caydırır.

Belçika, lootbox’ların nasıl yasaklanacağını (yasaklanmayacağını) gösterdi mi?

Bu ve diğer uygulama sorunları bağlamında Xiao, Belçika’da kullanılan yağma kutusu yasağı çözümünün diğer ülkeler için bir model olmaması gerektiği sonucuna varıyor. Giderek daha fazla ülkenin video oyunlarındaki rastgele içeriğe karşı tavır alması önemlidir. Belçika girişiminin bazı yayıncıların politikalarını etkilediğini de hatırlatmakta fayda var.

BENZER YAZILAR

Vurun Kahpeye- H.E. Adıvar

Vurun Kahpeye Hikaye Aliye’nin kasabaya gelmesi ile başlar. Aliye kasabaya bayan öğretmen olarak gider. İlk günlerinde utangaç ve çekingendir. Kasaba halkı Aliye’nin modern görünüşünden...

Lords of the Fallen Lansmanından Bu Yana 10 Günde 1 Milyon Adet Sattı

Souls benzeri oyun Lords of the Fallen, pazardaki ilk on gününde bir milyondan fazla sattı. Yayıncı CI Games, haberi basın bülteni aracılığıyla paylaştı. CI Games...

AMD Phoenix 2 Hybrid APU, ROCm’de Onaylandı, RDNA 3 “GFX1103” GPU’ları Kullanıyor

AMD'ler Phoenix 2 Hibrit APU'lar Zen 4 çekirdeği ve RDNA 3 GPU çekirdeğinin iki farklı varyasyonuna sahip ROCm'de onaylandı. AMD, Phoenix 2 APU'ları Onayladı: Düşük...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...