4 C
Ankara
Cumartesi, Mart 6, 2021

Bateri

- Advertisement -
- Advertisement -

Bateri

Günümüzde bateriler genellikle beş davuldan ve üç zilden meydana gelir. Ancak baterilere farklı özellikte davullar ya da ziller eklenebilir.
Baterideki davul ve zilleri çalmak için baget adı verilen, genellikle tahtadan yapılan aletler kullanılır.

Bateri

Bas davul olarak bilinen bu davul baterideki en büyük parçadır. Kalın sesli bir davuldur. Yere dik konumda duran bas davul bir ya da iki pedalla çalınır. Bazı baterilerde bu davuldan iki tane bulunur.
Floor tom adı verilen bu davul genellikle üç ayağının üzerinde yerde durur. Sesi tom-tom davullardan daha kalındır ve bagetle çalınır.

Bateride yer alan ziller, metalden yapılmış daire şeklindeki müzik aletleridir. Baterilerde en az üç tür zil yer alır. Bunlar crash, ride ve hi-hat olarak bilinir. Crash ve ride, birer zilden oluşur. Bu ziller zil sehpası üzerinde durur ve bagetle çalınır. Hi-hat ise üst üste duran iki zilden oluşur. Pedala her basıldığında üst üste duran ziller açılıp kapanır ve ses ortaya çıkar. Hi-hat bagetle de çalınabilir.

Tom-tom davullar trampetin hemen üzerinde yer alan küçük davullardır. Bir bateride genellikle iki tom-tom davul bulunur. Ancak bu sayı isteğe göre artırılabilir. Bagetle çalınan bu davulların sesi ne ince ne de kalındır.
Trampet, baterideki davullar arasında en tiz yani en ince sesli parçadır. Genellikle metal bir sehpa üzerinde duran trampet bagetle çalınır.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60