4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Spor Bandy Oyun Şampiyonaları

Bandy Oyun Şampiyonaları

- Advertisement -

Bandy – Şampiyona

- Advertisement -

İlk Bandy Dünya Şampiyonası 1957’de yapıldı ve 1961’den itibaren iki yılda bir oynandı. Şimdi 2003’ten beri her yıl oynanıyor. Bandy Dünya Şampiyonası’na katılan ülke sayısı 17, dolayısıyla set yapabilen her ülke Şampiyonaya yeni bir takımın katılmasına izin verilir.

Sovyetler Birliği, Rusya, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Kazakistan dünya şampiyonalarında şimdiye kadar madalya kazanan birkaç ülke. Finlandiya unvanı 2004 yılında bir kez kazandı ve diğerleri Sovyetler Birliği, Rusya ve İsveç tarafından kazandı.

Şampiyona

Bu kategori altındaki önemli Şampiyonalardan bazıları:

  • Dünya Şampiyonası
  • Olimpiyat Oyunları
  • Asya Kış Oyunları
  • Dünya Kupası
  • Kış Universiade

Bandy Dünya Şampiyonası

Bandy Dünya Şampiyonası, Uluslararası Bandy Federasyonu tarafından düzenlenmektedir. Daha önce bu yarışmaya katılan ülkeler Sovyetler Birliği, İsveç, Finlandiya ve Norveç’ti. Sovyetler Birliği birçok turnuva kazandı ve şampiyonaya hakim oldu. Amerika Birleşik Devletleri şampiyonaya 1985 yılında katıldı. Daha sonra spor birçok ülkede popüler hale geldi. Sovyetler Birliği 1991’de dağıldı ve bu da diğer ülkelerin şampiyonaya katılmasının yolunu açtı.

Olimpiyat Oyunları

Norveç’te düzenlenen 1952 Olimpiyatları’na sadece üç takım katıldığı için Bandy henüz Olimpiyat Oyunlarına resmi olarak dahil edilmedi. Spor, 2004 Olimpiyatları’nda da yer almaya çalışıldı ancak dahil edilmedi. Şimdi, Uluslararası Bandy Federasyonu, sporu 2022 Olimpiyatlarına dahil etmeye çalışıyor.

Asya Kış Oyunları

Bandy, 2011’den itibaren üç takımın katıldığı Asya Kış Oyunlarına dahil edildi. Kazakistan ilk Asya Kış Oyunlarında Altın kazandı.

Dünya Kupası

Dünya Kupası, çeşitli kulüplerden takımların katıldığı 1970’lerden beri her yıl düzenlenmektedir. Turnuva gece gündüz oynanan Ekim ayında düzenlenir. Turnuva dört gün içinde tamamlanmalıdır.

Kış Universiade

Bandy, 2017’de Winter Universiade’de gösterilecek. 2019’da da kadın takımların da katılacağı programa dahil edilecek.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60