4 C
Ankara
Perşembe, Mart 4, 2021
Ana Sayfa Haber Sağlık Az Yağ Hastalık Riskini Azaltmıyor

Az Yağ Hastalık Riskini Azaltmıyor

- Advertisement -
- Advertisement -

[dropcap]H[/dropcap]arvard Tıp Fakültesi’ne bağlı Yaşlanma Araştırma Enstitüsü’nden iki araştırmacının da yer aldığı uluslararası araştırmacılar kurulunun yaptığı bir çalışmaya göre vücutta düşük oranda yağ olması kalp hastalığı ve diyabet riskinin de düşük olacağı anlamına gelmiyor.

Araştırma grubu yaptıkları çalışmanın sonucunda vücuttaki düşük yağ oranına rağmen, diyabet tip 2 ve kalp hastalığı riskinin artışıyla ilişkili bir gen tanımlamış.

Örneğin insanlarda, özellikle de genin özel bir formunu taşıyan erkelerde, düşük oranda yağ olmasına rağmen kalp hastalığı ve diyabet tip 2 hastalıklarının gelişebildiğini gözlemlemişler.

Bu da araştırmacılara metabolik hastalıklar denilen bu tür hastalıklara sadece fazla kilolu kişilerin yatkın olmayabileceğini düşündürmüş. Nature Genetics dergisinde yayımlanan çalışmaya göre 75.000’den fazla kişinin genomu incelenerek vücuttaki yağ oranını belirleyen bir gen araştırılmış ve düşük yağ oranıyla ilişkili olabilecek, IRS1 olarak adlandırılan bir gen tanımlanmış.

Çalışmanın ileri aşamalarında ise bu genin aynı zamanda sağlıksız düzeyde kolesterol ve kan şekeriyle ilişkili olabileceği tespit edilmiş. Vücuttaki yağ oranını düşüren bir genin neden zararlı olabileceğini anlamaya çalışan bilim insanları, bu genin sadece deri altındaki yağ oranını düşürdüğünü iç organları çevreleyen ve organların işlevini engelleyen yağın oranını düşürmediğini görmüş.

Araştırma ekibinden Dr. Douglas P. Kiel genetik çeşitliliğin sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil aynı zamanda ne çeşit yağ depolandığını da belirleyebileceğini belirtiyor.

Örneğin deri altında depolanan yağın, metabolik hastalıkların gelişme riskini artıran ve karın bölgesinde depolanan yağa göre daha az zararlı olduğunu düşünüyor.

Bu etkinin erkeklerde daha belirgin olduğunu vurgulayan araştırmacılar kadınlarda ve erkelerde yağ dağılımın farklı olduğunu da ekliyor. Bu yüzden görünüşte daha zayıf olmalarına rağmen erkeklerin karın bölgesinde daha çok yağ bulunuyor.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60