Ayşe Kulin-Gece Sesleri

By | 30 Ocak 2014

Ayşe Kulin’in 2004 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayımlanan kitabı 256 sayfadan oluşuyor.Sürükleyici bir dille yazılan eser, bir ailenin mahrem tarihini anlatıyor. Eser, anne-kız çatışmalarını ve aile içi ilişkileri 1960′lı yılların siyasi havasında ele alıyor. Kitapta yer alan olaylar 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül tarihlerine denk geliyor.

Dört kuşağı içine alan anne-kız ilişkileri, aile içi çatışmalar, sık tekrarlanan askeri darbelerin değişik kuşaklar üzerindeki izleri… Geçmiş araştırılırken ortaya çıkan sırlar, ertelenmiş, söylenmiş sevgi sözleri, dolayısıyla pişmanlıklar… Kulin, Egeli büyük bir ailenin 40′lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen öyküsünü anlatıyor.

Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinden mezun olan Ayşe Kulin, gazete ve dergilerde editörlük ve muhabirlik, televizyon, reklam ve sinema dünyasında ise senaristlik, sanat yönetmeliği ve sahne yapımcılığı gibi görevler yaptı. İlk kitabı 1984 yılında yaımlanan “Güneşe Dön Yüzünü” öykülerden oluşmaktadır. Kulin’in diğer kitapları şunlardır: Bir Tatlı Huzur, Adı: Aylin, Geniş Zamanlar, Sevdalinka, Füreya, Köprü, Nefes Nefese, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Kardelenler.