Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri Audacity İnceleme: Çok Yönlü Bir Ses Editörü

Audacity İnceleme: Çok Yönlü Bir Ses Editörü

- Advertisement -

İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: Audacity 3.2.2
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Mükemmel kayıt yetenekleri
  • Sesi geliştirmek için çok sayıda efekt
  • Ses kalitesini iyileştirmek için birkaç işlem sonrası aracı

Medya ile dolup taşan bir dünyada, ses kalitesinin önemi yeterince vurgulanamaz. Yakın zamanda gördüğünüz bir videoda sesin biraz bozuk, dengesiz karışık, çok kısık veya çok yüksek olduğunu bir saniye düşünün. Dikkat dağıttığına bahse gireriz.

Neyse ki, ses düzenleme için çok sayıda seçeneğiniz var ve Audacity dikkate değer araçlardan biri. Elbette, günümüzün standartlarına göre, tam olarak bir bakıcı değil. Ardından, ses düzenleme ve işleme için çok sayıda özellik ve seçenek aracılığıyla telafi eder. Ayrıca bazıları, açık kaynak olmasına rağmen, niş alandaki ücretli profesyonel araçlarla kolayca rekabet edebileceğini söylüyor.

Hassas düzenleme için çok sayıda araç içerir

Varsayılan arayüz, oldukça eski ve hatta Audacity’yi ilk kez açan biri için kafa karıştırıcı olduğu için zırhındaki çatlaktır. Tercihler’den Koyu temaya geçerek görünümü iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, gereksiz araç çubuklarını kaldırmak ve kullanacaklarınızı eklemek için Görünüm menüsünü kullanabilirsiniz. Araç çubukları sabitlenebilir ve yüzebilir, yani onları istediğiniz gibi düzenlemekte özgürsünüz.

Dosyanızı içe aktararak başlayabilirsiniz, sürükle ve bırak da çalışır, bu noktada dalga boyunu görebilmeniz gerekir. Artık kaldırmak, bölmek, kesmek, kırpmak veya yeniden boyutlandırmak için dalga boyunun alanlarını seçerek düzenlemeye başlamaya hazırsınız. Projenize bağlı olarak, bölümün başlangıcını ve bitişini olabildiğince kesin bir şekilde seçmek için Yakınlaştır özelliğini kullanmak isteyebilirsiniz. Bir yan not olarak, sürüm 3.2’den başlayarak, düzenleme tahribatsız olduğundan herhangi bir değişikliği geri alabilirsiniz.

Sesi özel efektlerle renklendirin

Audacity, standart düzenleme özelliklerinin yanı sıra içeriğinizi geliştirmek için çok çeşitli özel efektler sunar. Kutudan çıkar çıkmaz, program aynı adla menüden erişebileceğiniz çok sayıda temel efekt içerir. Buradan ses seviyesinde ince ayar yapabilir, Bas ve Titreşim ayarlamaları yapabilir, seslendirme eklemek için Otomatik Ördek özelliğini kullanabilir, yankı veya yankı ekleyebilirsiniz.

Hâlâ daha fazlasını istiyorsanız, tam olarak istenen efekti ekleyen eklentiler aramayı düşünün. Alternatif olarak, mevcut parça için kolayca yeni ses oluşturmak üzere Oluştur menüsüne dönebilirsiniz. Efektlerinizi nasıl eklerseniz ekleyin, onları yeni açılır pencere aracılığıyla daha fazla özelleştirebilir ve hatta diğer ses dosyalarıyla kullanmak üzere ön ayar olarak kaydedebilirsiniz.

Birçok son işleme aracıyla sesi iyileştirin

Ses düzenleyici, ses ve ses olmayan kayıtlar için eşit derecede iyi çalışan sesi düzeltmeyi ve keskinleştirmeyi amaçlayan çeşitli araçlar içerir. Yeni başlayanlar için, ortadan kaldırmanız gereken frekanslar hakkında bir fikir edinmek için Gürültü Profilini kullanmalısınız. Ardından, dalga boyunun belirli bir bölümü veya tüm iz için gürültü azaltma parametrelerini ayarlayın ve bunları kaldırın.

Ses içeriğiyle çalışıyorsanız, ses kalitesini ve netliğini iyileştirmek için Normalleştirici ve Sıkıştırıcı araçlarını kullanabilirsiniz. Normalizer, sorunsuz bir kulaklık dinleme deneyimi için bir podcast hazırlamanıza yardımcı olabilirken, Compressor sesin yüksekliğini artırabilir. Ne de olsa, özellikle kullanıcılar aynı anda başka bir şey yaparken onları dinleme eğiliminde olduklarından, bir podcast’i dinlemek için uğraşmak istemezsiniz.

Podcast’ler ve canlı sesli provalar için ideal

Ses editörü, enstrüman veya ses kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, kayıt provalarında veya diğer canlı performanslarda yardımcı olabilir. Üst üst araç yuvasında bulunan ‘Ses Ayarı’ düğmesine erişmeniz yeterlidir. Oynatma ve kayıt cihazlarını ve kanalı seçmenin yanı sıra, kaydı başlatmak için zamanlayıcıyı geciktirebilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızdan uzaktaysanız veya bir yere yerleşmeniz gerekiyorsa, bu özellik kullanışlı olabilir.

Audacity Review: Çok Yönlü Bir Ses Editörü
Audacity, yeni içerik kaydetmeyi kolaylaştırır. Audacity Review: Çok Yönlü Bir Ses Editörü

‘Punch and Roll Recording’, canlı kayıtlarla ilgilenen herkes için yararlı olabilecek, yakın zamanda eklenen bir özelliktir. Basitçe söylemek gerekirse, artık her seferinde başlatma ve durdurma arasında geçiş yapmadan birden fazla canlı performans çekimi kaydedebilirsiniz. Başlamak için parçayı kayıt için yükleyin ve Taşıma araç çubuğunda/menüsünde bulunan ‘Punch’ düğmesine basın.

Ayrıca, kendi podcast’inizi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Önceden bir kayıt kanalı oluşturmak zorunda kalmadan kırmızı ‘Kaydet’ düğmesine basmanız yeterlidir. Ücretli DAW’lar genellikle daha fazla özelliğe sahiptir, ancak genel olarak Audacity işi yapar ve YouTuber’lar tarafından yaygın olarak kullanılır.

Kasetleri ve eski kayıtları dijital versiyonlara dönüştürebilir.

Yıllar geçtikçe, birçok kullanıcı eski kasetleri Kayıt işlevi aracılığıyla başarılı bir şekilde MP3’e dönüştürdüğünü bildirdi. Çok sayıda ücretsiz ve ücretli müzik hizmetine rağmen, bazılarının gençlik ya da üniversite yıllarından kalma bir kaset koleksiyonu olabilir. Bunları MP3 dosyalarına dönüştürmek, bazı değerli müzik hatıralarını yeniden yakalamanın uygun bir yoludur.

Ne yazık ki, süreç tam olarak kolay değildir ve kaset çaların çıkış jakını bilgisayarın ses kartına bağlamanızı gerektirir. Bu adımı atladığınız takdirde ses kartı üzerinden teybi çalabilir ve Audacity ile kayıt yapabilirsiniz.


İyi

Audacity, içerik oluşturucular arasında adından söz ettirdi, bunun bir numaralı nedeni açık kaynak kodlu olması. Bu, ses düzenlemeye yeni başlıyorsanız onu mükemmel bir seçim yapmakla kalmaz, aynı zamanda profesyonel bir ücretli DAW’da hangi özellikleri arayacağınızı anlamanıza da yardımcı olabilir.

 

Profesyonel bir araca geçmeyi planlamasanız bile, ses düzenleyici yine de sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Giriş ve çıkışlarını öğrenmek için zaman ayırırsanız, ses içeriği oluştururken ve ayarlarken paha biçilmez yardım alabilirsiniz.

Kötü

Dik öğrenme eğrisi, özellikle tüm ipuçlarını ve püf noktalarını keşfetmek için zamana ve özveriye ihtiyacınız olduğu için, Audacity’nin yaygın bir eleştirisidir. Bunun gerçekten bir dezavantaj olup olmadığı hedeflerinize bağlıdır. Zaman zaman birkaç ses dosyasını düzenlemek istiyorsanız, o zaman belki de harcanan zaman ve enerji buna değmez.

Öte yandan, ses içeriği oluşturmak sizin için bir tutkuysa, ses düzenleyici başlamak için harika bir yerdir. Ayrıca, bu anlamda çok sayıda yardımcınız var, bunlar arasında geniş dokümantasyon, uygulama içindeki görsel ipuçları ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatan Audacity kılavuzu yer alıyor.

Doğrusu

Yeni başlayanlar için olmazsa olmaz bir program olarak sıklıkla tavsiye edilse de, Audacity kendi ağırlığını taşıyacak kadar güçlüdür. Ses düzenleme söz konusu olduğunda mükemmel bir iş çıkarır ve diğer gelişmiş projeler için risksiz olarak kullanılabilir.

Geliştirici ekip, son güncellemeyle birlikte kullanıcıların uzun süredir beklediği bazı özellikleri nihayet ekledi. Bu nedenle, 3.2 sürümünden başlayarak Audacity, tahribatsız düzenleme, VST3 desteği, gerçek zamanlı efektler ve yeni bir ses paylaşım platformu olan audio.com yeteneğine sahiptir.

BENZER YAZILAR

Bilgi Yönetimi

Bu kitapta, bilgi yönetimiyle ilgili olarak Harvard Businesss Review on Knowledge Management'ta yayınlanan 8 Adet Makale bulunmaktadır. Bu makelelerin özetleri aşağıya çıkarılmıştır.Yeni Örgütün Ortaya...

Z dosyası

.z dosyası nedir? AZ dosyası, UNIX Sıkıştırılmış veri dosyalarına ait bir dosya kategorisidir. Sıkıştırılmış Unix dosyaları, Z dosyasının en popüler ve yaygın olarak kullanılan uzantı...

Sofi’nin Dünyası-Jostein Gaarder

Sofi'nin DünyasıYaşamının diğer insanlarınkinden pek bir farkı olmayan ve onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan Sofi okulden eve döndüğü sırada posta kendi adına bırakılmış ve...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...