Salı, Ağustos 4, 2020
Ana Sayfa Bilim Aspirinin Kanser Önleyici Etkisine Dair Yeni İpuçları

Aspirinin Kanser Önleyici Etkisine Dair Yeni İpuçları

[dropcap]E[/dropcap]ski Mısır el yazmalarında bile yangı tedavisi için kullanıldığından söz edilen söğüt ağacının kabuğundaki salisilat, binlerce yıldır ecza dolaplarının en önemli vazgeçilmezlerinden.

Salisilatın kanser önleyici etkisi henüz açıklığa kavuşturulabilmiş değil, süren araştırmalarla bu konuda yeni ipuçlarına ulaşılmaya çalışılıyor. Salisilatın farklı bir formu olan aspirin, iltihaplanmayı önleyici ve ağrı kesici özelliğiyle hepimizin hayatında.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre aspirinin şaşırtıcı bir yan etkisi var. Vücutta hızla salisilata parçalanan aspirin bazı kişilerin bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor. İngiltere Dundee Üniversitesi’nden Grahame Hardie aspirinin bu beklenmedik etkisini araştırmış.

Salisilatı laboratuvar ortamında kültüre alınmış insan böbrek hücrelerine uygulayan araştırmacı, ilacın hücre bölünmesinde ve metabolizmasında görev alan AMPK enzimini etkinleştirdiğini ve bu enzimin kanser ve diyabet ile de ilişkili olduğunu tespit etmiş.

Çalışmanın diğer araştırmacılarından Kanada McMaster Üniversitesi’nden Greg Steinberg ise farklı tip farelerde yüksek dozdaki salisilatın etkisini araştırmış. Salisilatın, genetik değişiklik yapılarak hücrelerinde AMPK enzimi olmaması sağlanan farelerde ve AMPK enzimine sahip farelerde aynı metabolik etkiyi göstermediğini tespit etmiş.

Salisilatın salsalate formunun insülin direnci ve tip 2 diyabetin tedavisinde de etkin olduğu görülmüş. Ancak bu etkilerin AMPK enzimiyle bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiş.

İnsülin direncine sahip ve genetik değişiklik sonucu hücrelerinde AMPK bulunmayan farelere salisilat verildiğinde ise, normal farelerin kan şekeri seviyesiyle aynı kan şekeri seviyesine sahip oldukları görülmüş. Tüm bu sonuçlar ışığında, salisilatın vücutta farklı yolaklar kullanarak etkin olduğu düşünülüyor.

Bu bulgulara göre aspirinin ağrı kesici özelliği ile kanser önleyici özelliği farklı metabolik yollarla birbirinden ayrılıyor. Böylece aspirinden daha az yan etkisi olan yeni kanser önleyici ilaçların keşfi için yeni kapılar açıldığı düşünülüyor.

Bir sonraki adım ise salisilatı kanserli farelerde test etmek olacak ve böylece kanser önleyici etkisinde AMPK enziminin etkinliği belirlenebilecek.

Önceki İçerikDoğadaki Enerji Depoları
Sonraki İçerikAsteroit Madenciliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kozalak

Kozalaklar, iğne yapraklı ağaçların tohumlarının bulunduğu organlardır. Her ne kadar ait oldukları ağaç türüne göre şekilleri ve makro yapıları değişse de içyapıları ve oluştukları...

Gizemleri Çözmemize Yardım Eden Küçük Balıklar

Leuven’deki (Belçika) NERF Laboratuvarları’nda araştırmacı olarak çalışan Dr. Emre Yaksi bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor: “Beynimizde koku ve tatları işleyen bölge beyin kabuğumuzun en...

Böcekler ve Hastalıklar

Böcekler ve Hastalıklar Sivrisinek, bit, kene, pire ve uyuz gibi böceklerin ısırması çok ciddi alerjik tepkilere ve zehirlenmeye yol açmasa da bölgesel kaşıntı, kızarıklık ve...

Anaflaktik Şok Nedir?

Anaflaktik  Şok Nedir? Himenoptera türünden olan yabanarılarının sokması ve ateş karıncalarının ısırması sonucunda insanlarda çok ciddi, hayatı tehdit eden bir tablo ortaya çıkabilir. İğneleriyle veya...

Recent Comments

admin on 300full-60