Aşk-ı Memnu – Halid Ziya Uşaklıgil – Kitap Özeti

By | 4 Şubat 2014

Aşk-ı Memnu – Halid Ziya Uşaklıgil – Kitap Özeti

Firdevs Hanım’la kızları İstanbul’ un tanınmış ailelerinden ve Göksu eğlenti yarinin sürekli ziyaretcileri arasında bulunmaktadırlar. Bir sandal gezintileride Adnan bey’ in sandalı onlarınkine dokunurcasına yakın geçer.adnan Bey iki çocuklu bir dul adamdır ama Firdevs Hanım’ ın küçük kızı Bihter’ le evlenmek istemektedir. Peyker ise zaten evlidir.

Firdevs Hanım aralarındaki yaş farkını hesaba katmaksızın kızını Adnan Bey’ e verir. Nitekim bu yaş farkına rağmen evlilikleri gayet düzgün hayatları derli topludur. Adnan Bey’ in kızı Nihal son derece duygulu bir kızdır. Üvey annesine yaklaşmak isterse de anlaşamayacaklarını görür kendi alemine çekilir. İnce zeki anlayışlı bir çacuktur. Hayatın güçlüklerini şimdiden sezmiştir. Nihal’ le kardeş çocuğu olan bir de Behlül vardır. Behlül’ ü Nihal’ le evlendirmek isterler. Nihal buna içten içe sevinir.onun sık sık ziyaretlerini elbette anlamıştır.. geçekteyse Behlül’ ün ziyaretleri Nihal için değildir. O çapkın yaratılışlı bir dalda duramayan bir insandır.Firdevs Hanım’ ın büyük kızı Peyker’ e karşı içinde bir yakınlık duymaktadır. Kadını tuzağına düşürmekte gecikmez. Bir kısım kadınların cürete karşı asla dayamayacaklarını denemeleriyle bilmektedir.

Bir gün Bihter Behlül’ e şekerleme ısmarlar. Almak için de genç adamın odasına gider. Oda loştur. Vakit akşamdır. Biraz konurlar. Kadın odasından çıkacağı sırada Behlül birdenbire yengesini içeri çağırır. Kendisine duygularını anlatır. O asıl Bihter’ i sevmektedir. Ama Bihter Behlül’ ü Göksu’ da Peyker’ in ensesine eğilmiş onu öperken görmüştür. Bu sahneyi hatırladıkça genç adamın sevgisini reddeder ona inanmaz. Buna karşılık öteki  şeytanca bir buluşla hayatının yalnızlığını körpe kadına anlatır. Onu baştan çıkarmak için elinden geleni yapar zayıf anlarından faydalanır ve sonunda bu işi başarır.

Bihter’ le Behlül’ ün sevişmeleri türlü tehlike içinde sürüp gider. Ta delikanlının Nihal’ le evlenmesi yeniden ortaya atılıncaya kadar.

Nihal’ i seven biri daha vardır: beşir. Beşir evde büyütülmüş bir zenci çocuğudur. O da bütün duygularıyla bu sarışın ince kıza hayrandır. Ona karşı sevgisi yüzünden verem olmuştur. Kışta kıyamettesoğuk sıcak demeden Nihal’ in peşini bırakmaz. Bir köpek bağlılığıyla bakar hizmetine koşar. Gizli sevgisi bir yandan Nihal’ in Behlül’ le evleneceğini duyduğu andan itibaren dayanılmaz duruma gelen kıskançlık sonunda Beşir’ i yere serer.

Bir gün Nihal kötü bir raslantı sonucu üvey annesinin gizli macerasını öğrenir. Bihter’ in nefti çarşafını giymiş prova yapmaya kalkmıştır. Bunu fark edemeyen Behlül Nihal’ i Bihter sanarak bir söz söylemiştir. Nihal bu iz üzerinden yürür ve işin iç yüzünü öğrenir. Bir akşam merdiven başında Bihter’ le Behlül’ ün bir konuşmasını gizlice dinlerken işittiklerine ince ruhu sağlıksız vücudu dayanamaz düşer bayılır. Böylece öğrendiklerini de açığa vurmuş olur.

Bihter Nihal’le Behlül’ün evlendirilmesine engel olmak istemektedir. Çünkü o da Behlül’ ü şiddetle kıskanmaya başlamıştır. Tecrübesiz vücudunun bütün gücüyle sevdiği adamı elinden kaçırmak istemez.

Bu çarpışık durum kendiliğinden çözülür. Nihal uğradığı sarsıntının etkisinden kurtulamadığı için o bayıldığı akşam yatağa düşmüştür. Onu yatakta kendinden geçmiş bir halde yatakta gören Beşir dayanamaz uzun zamandan beri sezdiklerini gördüklerini duyduklarını Nihal’ in yatağı başında Adnan Bey’ e birer birer sayar döker. Karısının kendisini aldattığını öğrenen zavallı adam deliye döner. Doğru Bihter’ i aramaya koyulur.

Bihter artık kendisi için çıkar yol kalmadığını ne yaparsa yapsın hayatını mutluluğunu kurtaramayacağına karar vermiştir. Bir kere kocasına dönmesi mümkün değildir. Onuruyla oynadığı bir insanın artık yüzüne bakamaz. Öte yandan Behlül ise kendisinden hevesini alıncaer geç onu affedecek olan Nihal’ e dönecektir. Bu durumda kendisi nasıl yaşayabilir? Kocasının karşısına çıkmamak için odasına kapanır. Elinnde mini mini bir tabancayla o genç yaşında ölümü düşünür. Buna nasıl katlanacaktır? Lakin Adnan Bey gelmiş kapıya dayanmıştır. Bihter için iki yolu vardır ya nursuz bir hayata razı olmak veya olmamak…

Razı olmayacaktır. Adeta başka biri bileğini büker elindeki zarif mini mini oyuncağa benzeyen tabancasının simsiyah küçücük ağzı ona döner Bihter intihar eder.

Bihter’ in intiharından bir süre sonra Nihal iyileşir. Behlül insan içine çıkmaya yüzü kalmadığı için kaçıp gitmiştir. Bu acı hayat tecrübesinden sonra baba kız artık birbirleri için evet yalnız birbirleri için yaşamaya karar verirler.