Cuma, Haziran 2, 2023

ASE

- Advertisement -

ASE
ASE

ASE dosyası nedir?

.ase uzantılı bir dosya, sahne verilerini Autodesk kullanarak dışa aktarırken 2B veya 3B bilgileri içeren, bir sahnenin ASCII temsili olan bir Autodesk ASCII Sahne Dışa Aktarma dosya biçimidir.

Autodesk, sahne verilerini dışa aktarırken sahne bileşenlerini dahil etmek için seçenekler sunar. Tepe noktası ve yüz bilgisi, Malzeme açıklaması, nesneler için dönüşüm animasyonu verileri, her n karenin tam ağ tanımı, kameralar ve ışıklar için animasyon verileri ve IK ortak ayarları ile birlikte Kafes tanımını dahil edebilirsiniz.

ASE Dosya Biçimi – Daha Fazla Bilgi

ASE dosyaları, herhangi bir metin düzenleyicide açılabilen ASCII biçiminde saklanan metin dosyalarıdır. Bir ASE dosyası, Autodesk tarafından sağlanan aşağıdaki bilgi türlerini içerebilir.

Çıktı Seçenekleri

 • Mesh Definition – Geometrik nesneler için köşe ve yüz bilgileri dahil olmak üzere her bir ağın tanımını dışa aktarır. Ek olarak, bunu açmak, aşağıda açıklanan Kafes Seçenekleri grup kutusundaki öğeleri etkinleştirir.
 • Malzemeler – Malzeme açıklamasını içerir. Bir nesneye bir malzeme atanmamışsa, telkafes rengi dışa aktarılır. Bir malzeme ağacının tüm seviyeleri dahil edilmiştir, dolayısıyla bu çok fazla metin üretebilir.
 • Transform Animation Keys – Nesneler için transform animasyon verilerini içerir. Nesne bir hedef kamera veya spot ışığıysa bu, hedef animasyon verilerini içerecektir.
 • Animated Mesh – Her n karenin eksiksiz bir ağ tanımını dışa aktarır. Frekans, aşağıda açıklanan Denetleyici Çıkış döndürücü tarafından belirlenir. Her blok, aşağıda açıklanan Kafes Seçenekleri grup kutusunda belirtilen bilgilerin aynısını içerir. Bunu açmak, küçük sahneler için bile büyük bir dosyaya neden olabilir.
 • Animasyonlu Kamera/Işık Ayarları – Kameralar ve ışıklar için renk, yoğunluk, sapma, harita sapması vb. gibi animasyon verilerini dışa aktarır. Denetleyici Çıktı döndürücü tarafından belirtildiği gibi, her n karede bir blok çıkarır.
 • Ters Kinematik Eklemler – Hiyerarşi dalındaki IK eklem ayarlarını dışa aktarır.

Nesne Türleri

Buradaki öğeler, çıktıya dahil edilmesini istediğiniz nesne kategorisini belirlemenizi sağlar. Geometrik nesneleri, şekilleri, kameraları, ışıkları ve yardımcı nesneleri dahil edebilirsiniz.

 • Geometrik
 • Şekiller
 • Kameralar
 • Işıklar
 • Yardımcılar

Kafes Seçenekleri

 • Mesh Normalleri – Yüz ve köşe normallerini dışa aktarır. Önce yüzün normali, ardından yüzü destekleyen üç köşenin normalleri listelenir. Bunu açmak çok daha büyük bir dosyayla sonuçlanır.
 • ‘Eşleme Koordinatları’ – 3ds Max Yazılım Geliştirme Kitinde açıklanan TVert ve TVFace yapılarına göre eşleme köşeleri ve yüzlerinin bir listesini dışa aktarır. Bir nesne yüz eşleme kullanıyorsa, her yüz için UVW koordinatlarını içeren bir yüz haritası listesi dışa aktarılır.
 • Köşe Renkleri – Köşe renklerini dışa aktarır.

Denetleyici Çıkışı

 • Anahtarları Kullan – Anahtar değerleri dışa aktarır. Denetleyici tuşları kullanmıyorsa Force Sample yöntemi kullanılır. Dönüştürme denetleyicileri söz konusu olduğunda, Anahtarları Kullan seçeneği yalnızca tüm dönüştürme denetleyicileri Doğrusal/TCB veya Bezier ise çalışır. Dönüşüm izlerinden biri farklı türde bir denetleyici kullanıyorsa, tüm dönüşüm izleri için Force Sample yöntemi kullanılır.
 • Force Samples – Örnek Denetleyici Başına Çerçevelerde belirtilen frekansa göre denetleyici değerlerini örnekler.
Önceki İçerikB3D
Sonraki İçerikAMF
RELATED ARTICLES

.man

.man dosyası nedir? .man uzantılı bir dosya, yazılım dokümantasyonu biçiminde bir Unix programlama kullanım kılavuzu olan man sayfası anlamına gelir. Belgeleri görüntülemek için kullanılan Unix’te...

MD

MD dosyası nedir? Markdown dil lehçeleriyle oluşturulan metin dosyaları .md veya .MARKDOWN dosya uzantısıyla kaydedilir. MD dosyaları, girintiler, tablo biçimlendirme, yazı tipleri ve başlıklar gibi bir metnin nasıl biçimlendirilebileceğini...

ODM

ODM dosyası nedir? .odm uzantılı bir dosya, içinde bağlantılı bir veya daha fazla .odt dosyası içeren bir OpenDocument Ana belge dosyasıdır. Bu alt belgelerin tümü tek bir...

Most Popular

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelendi:16 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Güçlü antivirüs koruması Sezgisel, kullanımı basit arayüz Sistem performansı üzerinde minimum etki Windows Defender'ı geride bırakmak...

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Notepad++ İncelendi:12 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz Çoklu Dil Desteği Makro kayıt ve oynatma Windows kadar eski gömülü bir araç...

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

 İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: OCCT İncelendi:8 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CPU ve RAM'inizi karşılaştırın Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın Kapsamlı...

Recent Comments