Donanım

Arc Pro A50, Arc Pro A40, Arc Pro A30M

Intel, Arc Pro A50, A40 ve A30M GPU’ları ile Arc Pro Grafiklerini Masaüstü ve Mobil Bilgisayarlara Getiriyor

– Advertisement –

Intel Arc Pro serisi grafik kartları, Alchemist grafik kartlarına sahiptir ve iş istasyonu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için giriş seviyesi bir çözüm olarak gelir.

En iyi Arc Pro A50 grafik kartı, doğrudan teknik özelliklere göre, 8 Xe-Çekirdek, 128 AB, 1024 ALU, 2 GHz saat hızı ve 75W TDP ile birleştirilmiş 6 GB bellek ile tam ACM-G11 GPU’ya sahiptir. 192 GB/sn toplam bant genişliği için 16 Gbps. Arc Pro A40, tam olarak aynı özelliklere sahiptir ancak 50W TDP limiti ile özelliklerin tonunu düşürür.

Bu arada, dizüstü bilgisayarlar için Arc A30M aynı çekirdek yapılandırmaya sahiptir ancak bellek özelliklerini 64-bit veri yolu arabiriminde 4 GB azaltarak 128 GB/sn’ye kadar bellek bant genişliğine izin verir.

Intel Arc A50, dört DisplayPort’lu küçük bir PWM fanı içeren örtülü bir iç mekana sahip çift yuvalı ancak küçük form faktörlü bir tasarıma sahipken Arc A40, aynı ekran yapılandırmasına sahip bir HFLF (Yarı Yükseklik ve Yarım Uzunluk) tasarımına sahiptir. GPU’lar, tüm SKU’larda bir PCIe Gen 4.0 x8 arabirimine sahiptir ve önyükleme için harici güç dağıtımı gerektirmez.

Tüm GPU’lar, aralarından (bir kerede) çalıştırılmak üzere 2 adede kadar 8K, 1 5K (W), iki adet 5K ve 4 adet 4K ekran sunar. Tüm GPU’lar, DirectX II Ultimate, OpenCL, Vulkan gibi en yeni API’ler için destekle desteklenir ve DXR Işın izlemeyi destekler.

Intel Arc Pro A40 GPU Intel Arc Pro A50 GPU Intel Arc Pro A30M GPU (Mobil)
En Yüksek Performans Tek Hassasiyette 3,50 TFLOP Tek Hassasiyette 4.80 TFLOP Tek Hassasiyette 3,50 TFLOP
Xe-çekirdek 8x Işın İzleme Çekirdeği 8x Işın İzleme Çekirdeği 8x Işın İzleme Çekirdeği
Hafıza 6 GB GDDR6 6 GB GDDR6 4 GB GDDR6
Ekran Çıkışları Ses Desteği ile 4x mini-DP 1.4 Ses Desteği ile 4x mini-DP 1.4 4 kata kadar Destekli Dizüstü Bilgisayara Özel
Genel Tek Yuvalı Form Faktöründe 50w Tepe Gücü Çift Yuvalı Form Faktöründe 75w Maksimum Güç 35-50w Peak Power ve ISV Yazılım Sertifikalı

Bugün Intel, Intel Arc Pro A serisi profesyonel grafik işleme birimleri (GPU’lar) yelpazesi. İlk ürünler, mobil form faktörleri için Intel Arc Pro A30M GPU ve küçük form faktörlü masaüstü bilgisayarlar için Intel Arc Pro A40 (tek yuvalı) ve A50 (çift yuvalı) GPU’lardır. Hepsinde yerleşik ışın izleme donanımı, makine öğrenimi yetenekleri ve sektörde bir ilk olan AV1 donanım kodlama hızlandırması bulunur.

Intel Arc Pro A-serisi grafikler, mimari, mühendislik ve inşaat ile tasarım ve üretim sektörlerinde önde gelen profesyonel yazılım uygulamalarıyla sertifikaları hedefliyor. Intel Arc Pro GPU’lar ayrıca Blender gibi medya ve eğlence uygulamaları için optimize edilmiştir ve yaygın olarak benimsenen ve endüstri lideri işleme araçlarına entegre edilen Intel oneAPI Rendering Toolkit’teki açık kaynak kitaplıklarını çalıştırır.

Intel Arc Pro GPU’lar, bu yılın sonundan itibaren önde gelen mobil ve masaüstü ekosistem ortaklarından temin edilebilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu