Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Webmaster Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

- Advertisement -

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir.

Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin zaten iyi çalıştığını ve nerede büyüme potansiyeline sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Arama tahmininin devreye girdiği yer burasıdır.

Arama Tahmini Nedir?

Arama tahmini, organik trafiğinizin nasıl görüneceğini tahmin etme uygulamasıdır.

Tüm iyi SEO stratejileri sabit verilerle başlamak. Nihayetinde bir sonraki hamlenizi şekillendirmesi gereken şey budur – en iyi tahminler ve varsayımlar değil.

Elinizdeki verilerle, işletmeniz için arama trafiğinin nasıl görünebileceğini tahmin edebilecek ve bunu gelecek kampanyalarınızı planlamak için kullanabileceksiniz.

Organik trafik tahminleri üzerinde çalışırken, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli ayrıntıyı burada bulabilirsiniz.

Doğru Metriklere Odaklanın

Hangi arama ifadelerinin işletmeniz için en yararlı olacağını tam olarak bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bu varsayımları e-tablonuzun ayrı bir sütununda bir kenara bırakıp gerçek verilere bakmak en iyisidir.

Anahtar kelime verileri söz konusu olduğunda bakabileceğiniz düzinelerce olası ölçüm vardır.

Çalıştığınız sektör ne olursa olsun veya içerik türü ile birlikte çalışıyorsanız, araştırmanız şu konularda veri veya kanıt içermelidir:

  • Tahmini arama hacmi.
  • Anahtar kelime zorluğu.
  • İşletmenizin mevcut sıralama konumu ve alakalı anahtar kelimeler için bu sıralamanın URL’si.
  • Arama niyeti.
  • Tıklama oranı (TO) tahminleri.
  • İstediğiniz konumdaki içerik sıralamasının türü ve kalitesi hakkında Intel.
  • İlgili sorgular ve göreceli sıralama konumunuz.

Bunların bir kısmı için veri bulamıyorsanız, tahminleriniz o kadar doğru olmayacaktır ancak yine de değerli olabilir.

En erişilebilir parça, arama hacmi verileri olacaktır – trafik hedeflerinizin, kullanmayı planladığınız anahtar kelimelerle arama sonuçlarındaki gerçek kullanıcı davranışıyla eşleşip eşleşmediğini bilmeniz gerekir.

Buradaki metriklerin geri kalanı, arama hacminin ötesine öncelik vermenize ve daha gerçekçi tahminler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Belirli ifadelerin ne kadar rekabetçi olduğu, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) mevcut oyuncular arasında nerede biriktiğiniz ve kullanıcı niyetindeki değişikliklerden yararlanmak için ek optimizasyon fırsatının olduğu yerler hakkında size önemli bilgiler verirler.

Size Yardımcı Olacak Araçları Kullanın

Anahtar kelime verilerinizi yoktan var etmeniz beklenmiyor ve kendi site izlemenizin size söyleyebileceği çok şey var.

Diğer araçların size genel anahtar kelime metriklerini söyleyebildiği yerde, GSC size üzerinde çalışabileceğiniz iyi bir (dahili) kıyaslama sağlamak için işletmeye özgü geçmiş verileri sağlayacaktır.

Bot trafiği GSC’deki her şeyi etkileyebilir ve yerel sonuçlar için sıralama yapmaya çalışıyorsanız, arama hacmi, kullanılan anahtar kelimeyle ilgili olarak aramanın gerçekte nereden yapıldığına bağlıdır.

Ayrıca GSC’den alınan sayılarla karşılaştırıldığında farklılıklar olacaktır. Semruş, Moz, seokontrol, Ahrefs veya kullanabileceğiniz diğer SEO araçları.

Her şeyi bir e-tabloda bir araya getirdikten sonra, makul ölçüde kendinden emin bir tahminde bulunmanız için ortalamalar yeterli olacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı kontrol etmek için başka bir seçenek olabilir, ancak bazı şüpheli doğruluk.

Çoğu durumda, arama hacmi verileri, benzer şekilde ifade edilmiş anahtar kelimelerle birleştirilmiş tahminler nedeniyle abartılır, bu nedenle bu verileri biraz şüpheyle alın.

Bu tür verilerin, organik arama yatırım getirisinin (YG) başka bir veri noktası olarak sıralamaları yakaladıktan sonra reklam tasarruflarını hesaplamak için daha iyi kullanıldığını görebilirsiniz.

Rakipleri Unutma

Özellikle anahtar kelime verilerinin dışına çıkarak, genel trafik tahmininizin bir parçası olarak rekabet analizi kullanmalısınız.

Bulunmak istediğiniz SERP’lerin birinci sayfasında kimin göründüğüne bakın.

Ne için sıralandıklarını ve daha da önemlisi, ne için sıralanmadıklarını görmek için rakip URL’lerini anahtar kelime araçlarına ekleyin. Fırsatları bulmak için bu verilerin bir kısmını kendi anahtar kelime araştırmanızla birleştirin.

Burası bilmek anahtar kelime zorluğu yardımcı olabilir

Rakipler, hacmi iyi ancak zorluğu düşük olan kelime öbekleri için sıralama yapıyorsa, daha iyi, daha faydalı içerikler üretme ve SERP’lerde o rakibin üzerine çıkma şansınız olabilir.

İkinci veya üçüncü sayfadan birinci sayfaya geçebilirseniz, bu doğal olarak arama hacmine ilişkin bazı tahminlerinizi değiştirecektir.

Bu aynı zamanda bazı ilgili sorguların içerik güncellemeleri veya geliştirme fırsatları olup olmadığını değerlendirme zamanıdır.

Rakipleriniz hala sayfa başına tek anahtar kelime stratejisi kullanıyor mu? (Şaşıracaksınız!)

Burası, anahtar kelime aileleri oluşturarak rekabet ortamı oluşturabileceğiniz yer olabilir.

Mevsimsellik ve Trend Verilerine Bakın

İster bir yıllık bir SEO stratejisi ister sabit süreli bir kampanya üzerinde çalışıyor olun, hem işletmenizin hem de anahtar kelimelerinizin mevsimsel modelini anlamak çok önemlidir.

Mevsimsel trafikte unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri ve birçok kişinin yanlış anladığı bir şey, işletmenizin yılın en yoğun zamanının her zaman yüksek arama hacmine eşit olmadığıdır.

Müşteriler genellikle hemen satın almazlar, bu nedenle yüksek arama hacminden somut satış artışlarına genellikle haftalar, hatta aylar süren hazırlık süreniz olur.

Hangi sektörde çalıştığınıza bağlı olarak, zaten bu tür hızlandırılmış pazarlama programı üzerinde çalışıyor olabilirsiniz. Perakende, bunun en iyi örneğidir – sonbaharın başlarındaki moda haftaları şimdiden bir sonraki yıl için ilkbahar/yaz koleksiyonunu tanıtıyor.

Ve çoğu ürün işletmesi için, planlamanıza başlamak için kesinlikle en geç Temmuz olan Mayıs veya Haziran gibi tatil sezonunu bekliyor olacaksınız.

Aramadan satışa sağlama sürenizin nasıl olduğunu bilmek önemlidir çünkü bu, yalnızca arama trafiği tahminlerinizi değil, aynı zamanda bu tahminlere dayalı olarak oluşturduğunuz içerik stratejisini de etkileyecektir.

İyi arama motoru sıralamaları nedeniyle ilk hafta içinde anında sıralamaya gireceğiniz ve büyük satışlar yapacağınız umuduyla Kasım ayında tatil hediyesi rehberlerini kullanıma sunmak gerçekçi değil.

Arama artışlarının ne kadar ilerisinde içerik yayınlamanız ve trafikteki sıçramaları optimize etmeniz gerektiğini haritalamak için bu verileri kendi iş çıktılarınız hakkında bildiklerinizle birlikte kullanın.

Her Şey Öngörülebilir Değil

Arama algoritmalarındaki toplu değişiklikleri veya beklenmedik dünya olaylarını hesaba katamayacağımızı zaten biliyor olsak da, daha küçük ölçekte hesaba katılması gereken başka öngörülemeyen faktörler de var.

Özellikle ürüne dayalı işletmelerde, diğer pazarlama çabalarının genel arama tahminleriniz üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olabilir.

Ürünler, kapsamlı bir pazarlama çabanız olmasa bile sosyal medyada hızla viral hale gelebilir.

Böyle olduklarında, arama talebi hazırlıksız olduğunuz şekillerde önemli ölçüde artabilir.

Ve bu aramaları SEO araçlarıyla yaptığınızda, trafikteki bu beklenmedik artışı hesaba katmayacaklar.

Reaktif ve tahmine dayalı talep, özellikle de viral bir ürün için benzer veya sahte bir ürün yaparsanız, planlamak neredeyse imkansızdır.

Kendinizi bu durumlarla karşı karşıya bulursanız, mümkün olduğunda gelecek yıllardaki arama trafiği tahminleri için bunu dikkate alın ve kaynaklarınızı buna göre yeniden tahsis edin.

Arama Tahmini Neden Önemli?

Organik trafiğinizi tahmin etmek, koşullar tahmin edildiği gibi kalırsa beklenen sonuçlar hakkında kabaca bir fikriniz olduğu anlamına gelir.

Yaklaşan kampanyalarınız için dahili kaynakları ve bütçeyi daha iyi tahsis etmenize ve dahili kıyaslamalar belirlemenize olanak tanır. Bu, sıralamalar yakalanırsa beklenen yeni trafikten mevcut dönüşüm oranlarına dayalı olarak artan gelire kadar her şeyi kapsayabilir.

Bu bilgiyi önceden bilmek, özellikle kurumsal SEO’da çalışıyorsanız ve büyüme hedefleriniz yılda bir veya iki kez belirlenmişse, paydaş katılımını sağlamak için kritik olabilir.

Tahminler beklentilerle örtüşmezse, bu beklentileri daha ulaşılabilir kılmak için gözden geçirilmiş bir hedef veya ek kaynaklar isteme gücüne sahipsiniz.

Tabii ki burada bir sorumluluk reddi beyanı gerekiyor.

Geniş ölçekli algoritma güncellemeleri, yeni bir web sitesi tasarımı, kullanıcı davranışındaki ve arama eğilimlerindeki değişiklikler ve hatta başka bir “benzeri görülmemiş zamanlar” dizisi, arama sonuçlarının gerçekte nasıl göründüğü üzerinde ciddi etkilere sahip olacaktır.

Bunların kesin etkisini planlamak veya tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Ancak sorunlar bir yana, SEO tahmini hala zaman ayırmaya değer.

Arama trafiğinizi tahmin etmek için veri bilimcisi olmanıza gerek yok.

Doğru araçlar ve yaklaşımlarla, önümüzdeki aylarda neler görmeyi bekleyebileceğinize dair iyi bir fikir edinmeye başlayabilir ve organik arama büyümesi için daha gerçekçi ölçütler belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak

Organik arama trafiğinizi tahmin etmenin amacı, devam eden SEO stratejiniz hakkında daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olmaktır.

Fırsatlar dışarıda, sadece onları bulmalısın.

Tahmin yaparken her zaman engellerle karşılaşacaksınız ve asla %100 doğru olmayacak, ancak sizi destekleyecek sağlam verilerle, stratejik olarak sağlam bir arama ağı pazarlama planı oluşturmak için üzerinde çalışabileceğiniz iyi bir kıstas elde edeceksiniz.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Google’ın Yeni Yerel Arama Özellikleri Sonunda Burada

Google nihayet, telefonunuzun kamerasıyla çevrenizde arama yapma yeteneği de dahil olmak üzere, bu yılın başlarında önizlemesi yapılan yerel arama özelliklerini kullanıma sunuyor. Google'ın Eylül ayındaki...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments