Cuma, Haziran 2, 2023
Ana Sayfa Finans Apple'ın MacBook gelir düşüşü, bulutu Gen 8 OLED harcama planlarının üzerine koyuyor

Apple’ın MacBook gelir düşüşü, bulutu Gen 8 OLED harcama planlarının üzerine koyuyor

- Advertisement -

Samsung Display ve LG Display henüz temel ekipman siparişi vermedi

8. Nesil OLED’in kârlılığının üzerinde bir bulut asılı duruyor. Bunun nedeni, Apple’ın ekran paneli üreticisinin Gen 8 OLED üretim hatları tarafından üretilen OLED panellerini kullanacak temel bir ürün olan MacBook’lardan elde ettiği gelirin düşmesidir.

iPhone üreticisinin MacBook’lardan elde ettiği gelir, bu yılın Ocak-Mart ayları arasındaki 2023 mali ikinci çeyreğinde, bir yıl öncesine göre %31 düşüşle 7,168 milyar ABD doları oldu. 2023’ün mali ilk çeyreğinde gelir rakamı, yıllık %29 düşüşle 7.735 milyar ABD doları oldu. Şimdi iki çeyrektir Apple, MacBook’ların düşüşünden elde ettiği geliri görüyor.

Bu, diğer iki temel ürününün, iPhone’ların ve iPad’lerin aynı zaman dilimindeki performansıyla çelişiyor. 2023’ün mali ikinci çeyreğinde iPhone’lardan elde edilen gelir, yıllık %2 artışla 51.334 milyar ABD dolarına yükselirken, önceki çeyrekte Çin’deki sözleşmeli üreticisi Foxconn’un üretim sorunları nedeniyle yıllık %8 düştü. Benzer şekilde, iPad’lerden elde edilen gelir, 2023’ün mali ikinci çeyreğinde yıllık %13 düşüşle 6,67 milyar ABD dolarına, ancak 2023 mali ilk çeyreğinde yıllık %30 artışla 9,396 milyar ABD dolarına yükseldi.

6. Nesil OLED üretim hatlarından daha büyük alt tabakalar kullanacak olan 8. Nesil OLED üretim hatları, Samsung Display ve LG Display tarafından tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi BT ürünlerine OLED panelleri sağlamak üzere planlanıyor.

Apple, OLED panelli ilk iPad’lerini gelecek yıl piyasaya sürecek ve Güney Koreli ekran paneli üreticileri bunun için mevcut Gen 6 OLED hatlarını kullanmayı planlıyor.

Ancak bundan sonra OLED panellerle taşınacak olan iPad’ler ve MacBook’lar için Samsung Display ve LG Display, Gen 8 OLED üretim hatları oluşturmayı ve kullanmayı planladı.

Ancak kaynaklar, iki ekran paneli üreticisinin henüz bir Gen 8 OLED üretim hattı oluşturmak için gerekli temel ekipman siparişlerini vermediğini söyledi. Bu yeni tesislerden yapılan OLED panelleri tedarik etmeye başlamak istiyorlarsa, teşhir paneli hatlarının tamamlanmasının en az bir yıl sürdüğünü göz önünde bulundurarak ekipman siparişlerini yakında vermeleri gerekecek.

Samsung Display ve LG Display’in 8. Nesil OLED harcama planlarına devam etme konusundaki bu tereddütleri, büyük olasılıkla karlılıkla ilgili.

Emsali olmadığı için Apple’ın MacBook’larda kullanacağı OLED panel başına ne kadar ödeyeceği henüz belli değil. Cupertino’nun kaç adet satın alacağı da belli değil.

Apple’ın MacBook satışlarından elde ettiği gelirin düştüğünü görmesi, bu durumda Samsung Display ve LG Display için kötü bir haber. Apple’ın satış fiyatını artırmak için MacBook’unda paneli LCD’den OLED’e değiştirmek istemesinin tam nedeni olarak, toplam gelirdeki düşüş, şirketin iki Güney Koreli ekrandan satın aldığında birim fiyatlarını düşürmeye çalışacağı anlamına geliyor. pano yapımcıları

Diğer bir faktör de, pandeminin olduğu iki yıl boyunca zirveye ulaşan ancak şimdi küresel ekonomik gerileme nedeniyle yeni dip seviyelerine düşen BT ürünlerine yönelik talebin yavaş toparlanmasıdır.

Geçen ay, Samsung Display, 2026’ya kadar 8. Nesil OLED hatları oluşturmak için 4,1 trilyon won (G. Kore para birimi) harcamayı planladığını söyledi.

Kaynaklara göre, Gen 8 OLED hatlarında kullanılacak biriktirme makinelerinin üreticisi Japon Canon Tokki, Samsung Display’den yalnızca makine fiyatını değil, geliştirme ücretini de ödemesini talep ediyor.

Kırmızıda olan LG Display için garantili siparişler olmadan Gen 8 OLED hatlarına milyarlarca dolar harcamak zor bir seçim olacak. 2019’da Guangzhou’daki TV panelleri için Gen 8 beyaz-OLED serisini 2019’da tamamladı. Ancak talep olmadığı için fabrika fiilen bir yıl boyunca hareketsiz kaldı.

Apple’ın MacBook’lardan elde ettiği düşük gelirin etkisi, Samsung Display ve LG Display’in ekran üretim ekipmanı tedarikçileri tarafından da hissediliyor.

Kaynaklar, iki ekran paneli üreticisinin tedarikçilerine Gen 8 ekipmanı için Gen 6 ekipmanı için ödediklerinden daha fazlasını ödeyemeyeceklerini bildirdiklerini söyledi.

RELATED ARTICLES

Samsung, Tokyo Electron’un yeni hibrit oksit dağlayıcısını test edecek

Teknoloji devinin gravürcüler için fabrika ekipmanı tedarik zincirini sarsabilir Tokyo Electron'un yeni hibrit oksit etch cihazının demo versiyonunu Samsung Electronics'in çip araştırma grubu Semiconductor Research...

Hanwha henüz OLED FMM işi için müşteri sağlamadı

Samsung Display'i kazanmayı hedefleyen şirket Hanwha Solution, Asan'da inşa edilmekte olan OLED ince metal maske (FMM) fabrikasının inşaatını yıl içinde tamamlamayı planlıyor. Ancak kaynaklar, şirketin henüz...

A-Pro, Q1’de siyaha dönüyor

Pil ekipmanından elde edilen karlılık sayesinde A-Pro Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 60.1 milyar won (G. Kore para birimi) gelir ve 8.2 milyar won (G. Kore...

Most Popular

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelendi:16 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Güçlü antivirüs koruması Sezgisel, kullanımı basit arayüz Sistem performansı üzerinde minimum etki Windows Defender'ı geride bırakmak...

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Notepad++ İncelendi:12 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz Çoklu Dil Desteği Makro kayıt ve oynatma Windows kadar eski gömülü bir araç...

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

 İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: OCCT İncelendi:8 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CPU ve RAM'inizi karşılaştırın Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın Kapsamlı...

Recent Comments