Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa İnternet Apple'ın Bing ve DuckDuckGo ile Yaptığı Görüşmeler Google Antitröst Davasında Ortaya Çıktı

Apple’ın Bing ve DuckDuckGo ile Yaptığı Görüşmeler Google Antitröst Davasında Ortaya Çıktı

- Advertisement -

Yeni mühürlenen mahkeme ifadeleri, Apple’ın Google’ın arama motorunu tüm cihazlarında Microsoft’un Bing’i veya gizlilik odaklı DuckDuckGo ile değiştirmeyi düşündüğünü ortaya çıkardı.

Bilgiler, Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından Google’a karşı başlatılan ve devam eden antitröst davası sırasında gün ışığına çıktı.

DOJ, Google’ı arama pazarındaki hakimiyetini kötüye kullanmakla suçluyor. Davanın bir kısmı, Google ile Apple arasındaki, Google’ın Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalması için her yıl Apple’a milyarlarca dolar ödediği gelir paylaşımı anlaşmasına odaklanıyor.

İfadelerin mührü Yargıç Amit Mehta tarafından açıldı; o da bunların davanın özüne indiğini ve kamuya açıklanması gerektiğine hükmetti.

Bir Bing Satın Alımı: Apple’ın Dikkat Ettiği Noktalar

Apple’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı John Giannandrea, şirketin 2018’de ve 2020’de Microsoft ile potansiyel olarak Bing’i satın alma veya bir ortak girişim kurma konusunda görüştüğünü ifade etti.

Bu tartışmalar, Apple’ın Bing’in arama sonuçlarının kalitesini Google’a kıyasla incelediği dahili değerlendirme sürecinin bir parçasıydı. Her ne kadar Bing genel olarak daha kötü performans gösterse de, masaüstü İngilizce aramalarında Google’la berabere kaldı.

Özellikle Apple, 2013’ten 2017’ye kadar Siri ve Spotlight aramaları da dahil olmak üzere bazı ürünleri için Bing’i varsayılan arama hizmeti olarak kullanmıştı.

Ancak Apple sonuçta Google ile yıllık yaklaşık 19 milyar dolar gelir elde edeceği tahmin edilen anlaşmasını sürdürmeye karar verdi.

Duruşma sırasında ortaya çıkan Apple’ın dahili e-postaları, şirketin Google’dan daha fazla para kazanmak için Bing’i bir müzakere taktiği olarak kullandığını ileri sürüyordu. Microsoft’un reklam ve web hizmetleri şefi Mikhail Parakhin, ifadesi sırasında bunu doğruladı.

DuckDuckGo: Gizlilik Odaklı Alternatif

Apple, Bing’in yanı sıra DuckDuckGo ile de gizlilik odaklı arama motorunu Safari’nin özel tarama modu için varsayılan haline getirme olasılığını tartışmak üzere yaklaşık 20 toplantı ve telefon görüşmesi düzenledi. DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg ifadesinde bu tartışmaları doğruladı.

Bu görüşmelere ve DuckDuckGo’nun bazı gizlilik teknolojilerini Safari’ye başarılı bir şekilde entegre etmesine rağmen Giannandrea, Google’ın DuckDuckGo ile değiştirilmesinin ciddi bir düşünce olduğu bilgisini reddetti. DuckDuckGo’nun arama bilgileri için Bing’e güvenmesi konusundaki endişelerini dile getirerek bunun kullanıcı gizliliğini tehlikeye atabileceğini öne sürdü.

Teknoloji Devlerinin Sırları Açığa Çıkıyor

Bu ifadelerin mühürlenmesi, öncelikle Google’ın hakim olduğu bir sektördeki stratejik manevralara nadir bir bakış sunuyor.

Deneme, neden az sayıda teknoloji devinin arama sektöründe Google ile ciddi şekilde rekabet etmeye çalıştığına da ışık tuttu.

Google’a karşı devam eden antitröst davası, Adalet Bakanlığı’nın yirmi yılı aşkın süredir büyük bir teknoloji şirketine karşı açtığı ilk davadır.

Davanın gizliliğine yönelik yaygın eleştirilerin ardından bu ifadelerin açıklanması, davanın şeffaflığında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Kaynaklar: Bloomberg, Washington post

BENZER YAZILAR

TZ

.tz dosyası nedir? TZ dosyası, Unix sıkıştırma algoritmasıyla sıkıştırılmış bir TAR arşividir. TAR arşivi ve Z sıkıştırılmış dosyaların birleşimidir ve Unix OS için yerel bir...

Bahar Yanılmaz Kimdir – Bahar Yanılmaz Biyografisi

Bahar Yanılmaz Kimdir - Bahar Yanılmaz Resimleri - Bahar Yanılmaz Biyografisi - Bahar Yanılmaz Hakkında     Bahar YanılmazDoğum 1 Ocak 1980 (1980-01-01) (31 yaşında)Rize, TürkiyeMeslek(ler) OyuncuUlus...

TCL CSOT’un Koreli CEO’su danışman olacak

Ex-LG Display yönetim rolünden geri çekiliyor TCL CSOT'un Koreli CEO'su, Çinli ekran devinin yönetiminden çekilecek. Aynı zamanda TCL'nin kıdemli başkan yardımcısı olan TCL CSOT CEO'su Kim...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...