Ana Sayfa / Apple / Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi

Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi

Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi

Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi

16 inç MacBook Pro ile şirket, kullanıcı talebini karşılayacak bir dizüstü bilgisayar yaratmaya başladı ve bu Apple için bir şeyler yapmanın biraz farklı bir yolu. Çoğu kullanıcı Apple’ın ton ve yönünü ayarlamaya alışkındır ve kullanıcıların sadece akışa devam etmesini bekler. Ama sonunda kırılma noktasına geldi ve kullanıcılar MacBook Pro hakkında sevmedikleri şeylerden yüksek sesle şikayet etmeye başladılar.

Önceki 15 inç modeliyle her zaman bir “Evet, ama…” vardı. 16 inç MacBook Pro’nun yerini alan kullanıcılara “Evet, ama… ” deme şansı daha az. “Yeni dizüstü bilgisayar, kullanılabilirlik ve performansın mükemmel bir birleşimidir ve selefi ile en büyük sorunları giderir.

Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi
Apple MacBook Pro (16 inç) rehberi

Özellikler

 • 16 inç (3,072×1,920, 226ppi) IPS teknolojisine sahip LED arkadan aydınlatmalı ekran
 • macOS Catalina
 • 2.4GHz 8 çekirdekli Intel Core i9 işlemci
 • 8GB GDDR6 belleğe sahip AMD Radeon Pro 5500M
 • 1 TB SSD
 • 16 GB 2,666MHz DDR4 yerleşik bellek
 • 4x Şimşek 3
 • Kulaklık girişi
 • 802.11ac Kablosuz
 • Bluetooth 5.0
 • 720p FaceTime HD kamera
 • Tam boy arkadan aydınlatmalı Sihirli Klavye
 • Kuvvet kesici woofer’lara sahip, yüksek kaliteli altı hoparlörlü sistem
 • 100Wh lityum polimer pil
 • 357,9×245,9×16,2 mm
 • 2kg

Güle güle kelebek, merhaba Sihirli Klavye

16 inç MacBook Pro’da sunulan ve tanıtılan tüm özelliklerden, spot ışığı çalan yeni Magic Keyboard. 2016 yılında MacBook Pro’da tanıtılan kelebek mekanizması klavyesi gitti – ve Apple umutları ile kullanıcı şikayet ve sorunlarının puanları. Kelebek klavyeden nefret eden kullanıcıları bulmak zor değil; Yaptım ve İnternet makaleleri ve forum mesajlar ile dolu deriding.

Apple, iMac Magic Keyboard’u 16 inç MacBook Pro’daki klavye için temel olarak kullandı. Makas mekanizması kullanır ve önceki klavyeden çok daha farklı hissettirir, biraz daha fazla ver ve seyahat eden tuşlar (1mm ve 0.5mm). Kelebek klavye, kulağa yumuşak gelen ismine rağmen, sert ve rahatsızlık hisseder ve üzerine yazmak, parmaklarınızı kayalara vurmak gibidir. Yeni makas klavyesinde durum böyle değil. Parmaklarda daha yumuşak ve kelebek klavyede uzun bir yazım seansından sonra parmaklarınız ağrıyorsa, Sihirli Klavyede bu deneyimi yaşamayacaksınız.

Bu bir var çok da sessiz. Kelebek klavyede, bir odayı dolduran farklı, derin bir çekici vardır. Gürültülü. Yeni makas klavyesi çok daha sessiz ve daha hafif, daha net dokunma sesi çalışırken arka plana kolayca sürükleniyor. Dikkatinizi çekmeyen bir ses.

Touch Bar, ister istemeseniz de istemeseniz de MacBook Pro’nun bir parçasıdır. Bu süre dışında, Apple bunu değiştirdi, böylece Escape tuşu artık Touch Bar’a entegre edilmedi ve kendi düğmesi olacak. Touch Bar’ın karşı tarafındaki Touch ID düğmesi de kendi düğmesidir. Klavyenin sağ alt tarafındaki ok tuşları, ters T düzenine geri döndü, sağ ve sol ok tuşları şimdi yarım yükseklik düğmeleriyle. Bunlar hoş karşılanan değişikliklerdir ve iyi miktarda sezgiselliği geri getirir.

Klavye hakkında söylenen her şey – hepsi daha iyiye doğru değişiyor – yardım edemem ama hepsinin saçmalıklarını düşünüyorum. Kelebek klavye, şirketin dizüstü bilgisayarlarını daha ince ve daha ince yapma takıntısı olduğu için tanıtıldı, ancak bu hedeflere ulaşmak için kullanılabilirliğin feda edildiği bir noktaya geldi. Ve Escape ve ok tuşlarıyla ilgili kararlar görünüşte kullanıcı tabanını incelemeden verilmişti. Klavye, giriş cihazlarının en hayati olanıdır, bu nedenle bu değişiklikler ilk etapta nasıl dikkatle ele alınamaz? Apple 18 yılı aşkın bir süredir metal Mac dizüstü bilgisayarlar üretiyor; belki bu klavyeyi kabul etmek için bir durumdu.

Apple, bu dizüstü bilgisayar ile şirketin iyi bir klavyeyi neyin oluşturduğunu belirlemek için ilgili insan faktörlerini incelediğini söyledi. Bu yüzden doğru yapmak için araştırma yapmak ve nihayet bu sorunları düzeltmek için kudos’u hak ediyor. Ancak kelebek klavye hala diğer tüm Mac dizüstü bilgisayarlarda ve şirket makas klavyenin 13 inç MacBook Pro veya MacBook Air’de uygulanacağını resmi olarak söylemedi. Umarım sonunda olur.

Büyük, harika görünümlü ekran

Apple, 2012 yılına kadar 17 inç MacBook Pro yaptı ve ben de büyük bir hayranıydım. Tabii, ağırdı ve boyutu biraz hantaldı, ancak Apple’ın Retina ekranını önceden kuran ve doğal 1.920×1.200 çözünürlüğe sahip büyük ekranı sevdim. Günümüzde, dizide 17 inçlik bir dizüstü bilgisayar yok, ancak Retina ekranlar daha yüksek çözünürlükler sunuyor ve Ekranlar sistem tercihinde sunulan maksimum ölçeklendirilmiş çözünürlüğün ötesine geçmek ve daha fazla ekran alanı elde etmek için Ekran Menüsü gibi bir yardımcı program kullanabilirsiniz. Yine de Apple’ın araştırması, kullanıcıların 15 inçten daha büyük bir ekran istediklerini gösterdi, bu yüzden 16 inçlik bir ekrana geçmek iyi bir uzlaşma gibi görünüyor. Daha büyük, ancak ayak izini 17in alanına taşımaz, burada birçok insan için çok büyük bir dizüstü bilgisayar boyutu oluşturur.

Doğal 3,072×1,920 çözünürlük ile 16 inç MacBook Pro’nun Retina ekranı 15 inç modelden daha küçük çerçevelere sahip – üst çerçeve yüzde 25 daha küçük ve yan çerçeveler yüzde 34 daha küçük. Sıradaki diğer MacBook Profesyonelleri gibi, 16 inç modeli de 500 nit parlaklığa sahip ve P3 renk gamını destekliyor. Video editörleri, kullanıcının Ekranlar sistem tercihlerindeki yenileme hızını ayarlamasına olanak tanıyan yeni bir özelliğe sahip olacaklardır.

MacBook Pro’nun her zaman harika görünen ekranları vardı ve 16 inç sürümü hayal kırıklığına uğratmıyor. Görüntüler harika görünüyor, metin temiz ve arka plan ışığında gözle görülür bir düzensizlik yoktu.

CPU, GPU ve performans

16 inç MacBook Pro’daki dokuzuncu nesil (kod adı Coffee Lake) Intel işlemciler, son 15 inç MacBook Pro’da bulunanlarla aynı. Bu incelemedeki model ileri teknoloji parçalarla yapılandırılmıştır, bu nedenle test birimimizdeki işlemci 2.4GHz 8 çekirdekli Intel Core i9’dur. Standart yapılandırmalarda, 2,399 £ modelinin 2,6GHz 6 çekirdekli Core i7 işlemcisi ve 2,799 £ modelinin 2,3GHz 8 çekirdekli Core i9’u vardır.

Ancak grafik alt sistemi, ayrı GPU’su için bir yükseltme alır. İnceleme birimimiz, 8GB GDDR6 video belleğine sahip bir AMD Radeon Pro 5500M ile birlikte geliyor. 4 GB’lık bir versiyon 2,799 £ standart konfigürasyonda bulunurken, 2,399 £ modelinde 4GB AMD Radeon Pro 5300M bulunuyor. Bu incelemede karşılaştırma uğruna kullandığımız daha eski 15 inç MacBook Pro’da 4GB AMD Radeon Pro Vega 20 GPU var. Her iki dizüstü bilgisayarda da Intel UHD Graphics 630 tümleşik GPU bulunur.

Apple’ın 16 inç MacBook Pro modelleri, satın alındığında 64 GB’a yükseltilebilen 16 GB bellekle standart olarak geliyor. Apple, anakartın bir parçası olan 2.666MHz DDR4 RAM kullanıyor, bu yüzden RAM’i daha sonra yükseltemezsiniz. İnceleme birimimiz 32GB bellek ile geldi.

16 inç MacBook Pro’nun performansını ölçmek için bir dizi karşılaştırma testi yaptık. Ayrıca koştu Çekirdek i9 MacBook Pro 16in modeline selefi 15in 2.4GHz 8 çekirdekli üzerinde testler. Her iki dizüstü bilgisayar da aynı işlemciyi kullanıyor ve 32GB belleğe sahip, ancak 16 inç modelinde Radeon Pro 550M GPU bulunurken, 15 inç modelinde Radeon Pro Vega 20 bulunuyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, iki dizüstü bilgisayarın Geekbench 5 Single’da benzer puanları var CPU ve Çoklu CPU karşılaştırmaları. Aynı şey Geekbench 5’in Compute benchmarkını entegre Intel GPU’da çalıştırırken de olur : OpenCL ve Metal testlerinde, 16 inç MacBook Pro skorları sırasıyla 5.231 ve 4.889 puan verirken, 15 inç MacBook Pro’nun 5.243 ve 4.882 puanları vardı.

Ayrık GPU’yu test ederken performans değişikliği daha belirgin hale gelir. Geekbench 5 Compute karşılaştırmasında, 16 inç MacBook Pro’daki Radeon Pro 5500M GPU, dizüstü bilgisayara OpenCL’deki 15 inç MacBook Pro’daki Radeon Pro Vega 20’ye göre yaklaşık yüzde 15 artış ve Metal’de yaklaşık yüzde 5 artış sağlıyor.

Cinebench R2 karşılaştırması, Geekbench 5’in Çok Çekirdekli CPU testinden daha yoğun bir CPU çok iplikli stres testidir. Burada, her iki dizüstü bilgisayarda da aynı işlemcilere sahip olmasına rağmen, 16 inç MacBook Pro’nun 15 inç modelden yaklaşık yüzde 12 daha hızlı olduğunu görüyoruz. Temel fark: Apple, daha iyi hava akışı ve daha büyük bir soğutucu sağlamak için 16 inç MacBook Pro’daki termal mimariyi yeniden tasarladı. Bu, CPU’nun daha uzun süre daha yüksek hızlarda çalışmasını sağlar.

Unigine Heaven ve Valley kriterleri grafik yoğun ve ayrık GPU performansına odaklanıyor. 16 inç MacBook Pro, bu testte 15 inç modelden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi; Cennette yüzde 24, Vadide yüzde 15 daha hızlıydı.

El Freni testimizde 4K video Tears of Steel’i alıp Fast 1080p30 ön ayarını kullanarak dönüştürdük. Bu, dizüstü bilgisayarın fanlarının çalışmasını sağlayan bir testtir ve sonuca dayanarak, 16 inç MacBook Pro’nun yeni termal tasarımı, 15 inç MacBook Pro’dan daha iyi performans göstermesine yardımcı olur.

Daha büyük bir dizüstü bilgisayar ve daha büyük bir pil

Adından da anlaşılacağı gibi, 16 inç MacBook Pro, 15 inç modelden daha büyük. 16 inç model 357,9×245,9×16,2 mm, 15 inç model 349,3×240,7×15,5 mm ölçülerindedir. 2kg 16 inç MacBook Pro da yaklaşık 170g daha ağırdır.

15 inç MacBook Pro’ya uyacak şekilde tasarlanmış aksesuarlarınız varsa, yeni 16 inç modeline uygun olmayabilir. Ve 15 inç MacBook Pro’ya tam olarak uyan daha küçük bir çantanız veya sırt çantanız varsa, 16 inç model çok büyük olabilir. Ağır ağırlığa gelince, işe gidip gelirken yeni dizüstü bilgisayarı çekerken fark etmedim, ama aynı zamanda ortalama bir insandan daha büyüküm ve muhtemelen benden daha küçük biri kadar hassas değilim.

Neyse ki, Apple pili büyütmek için ekstra alandan yararlandı – şirket daha fazla pil ömrünün müşteriler tarafından bir başka talep olduğunu söyledi. Bu dizüstü bilgisayar, FAA’nın izin verdiği sınıra ulaşan 100Wh’lik bir pile sahiptir. Apple, 15 inç MacBook Pro’dan bir saat daha uzun olan 11 saatlik bir pil ömrünü (kablosuz web tarama ve video oynatmaya bağlı olarak) belirtir.

Yeni pille birlikte gitmek, 16 inç MacBook Pro ile birlikte gelen yeni bir güç adaptörü. Adaptör, 15 inç modeliyle gelen 87 watt adaptörden daha fazla olan 96 watt olarak derecelendirilmiştir ve ayrıca 79 £ karşılığında satın alınabilir. (Apple, geçmişte çalışan özellikleri eski haline getirmek için 16 inç MacBook Pro’da istekli olmasına rağmen, MacBook güç adaptöründeki kablo sarma tırnaklarının yeniden canlanmasını görmeyeceksiniz. Kablo artık çıkarılabilir olduğundan, sarma çatallar gereksiz görülür.)

Altı hoparlör ve üç mikrofon

Son MacBook Pro modelleri, çoğu PC dizüstü bilgisayara kıyasla çok iyi geldi. 16 inç MacBook Pro ile Apple, dizüstü bilgisayarı altı hoparlörlü ses sistemi ve çift “ kuvvet önleyici ” woofer ile donatarak birkaç adım daha ileri gidiyor. Bu dizüstü bilgisayarın sesi diğer dizüstü bilgisayarların çoğundan daha yüksek değildir, daha doludur ve woofer’lar sese çok derinlik katan zengin bir bas efekti oluşturur.

Bir dizüstü bilgisayarın hoparlör çıkış kalitesini gerçekten önemsemeyen kullanıcılardan biri olabilirsiniz. Sonuçta, dizüstü bilgisayarlar çoğunlukla hareket halindeyken kullanılır, bu nedenle çoğu zaman insanlar kulaklık takar. Bununla birlikte, birçok Mac kullanıcısı, işlerinde veya ev ofislerinde harici bir ekrana sahip bir MacBook kullanıyor ve bu kurulum harici bir hoparlör setini de içerebilir. Odanın boyutuna ve sesinizi ne kadar sevdiğinize bağlı olarak, 16 inç MacBook Pro ile artık bu harici hoparlörlere ihtiyacınız olmayabilir.

Ayrıca Apple’ın 16 inç MacBook Pro’yu bir medya üretim makinesi olarak düşündüğünü düşünün. Çok sayıda hoparlör, bir yapımcının uğraştıkları video veya sesi yapmasına yardımcı olabilir.

Prodüksiyondan bahseden Apple, 16 inç MacBook Pro’nun stüdyo kalitesinde ses kaydı yapabileceğini düşünüyor. Hem 15 hem de 16 inç modellerinde mikrofon dizileri vardır, ancak 16 inç modelinin dizisi bir gelişmedir. Konuşan kişi daha çok odaklanır ve arka plan tıslaması o kadar belirgin değildir. Bu uygun bir mikrofon seti makyaj profesyonel kullanacağı konusunda oldukça par değil, ama kaliteli böyle bir tuzak olamaz durumunda kullanılmak üzere yeterince iyi olduğunu yapılır.

Yeni mikrofon kurulumuyla, dahili kamerayı güncellemek için iyi bir fırsat gibi görünüyor. Hayır! Hala 720p FaceTime HD donanımıyla takılıp kalıyoruz. Apple, bu dizüstü bilgisayarla profesyonel kalitede ses oluşturabileceğinizi düşünürken, yüksek kaliteli bir video yapmak istiyorsanız yine de harici bir kameraya ihtiyacınız olacak. Daha iyi bir kamera olsa bile, el tipi bir kamerada olduğu gibi video çekmeyeceksiniz. Öncelikle kafa videoları konuşmak veya FaceTime aramaları yapmak için kullanılır. Ancak bu videoların bile 720p FaceTime HD kamera ile elde ettiğiniz görüntü kalitesinden daha iyi bir görüntü kalitesine sahip olması iyi olmaz mıydı?

Karar

Apple, 16 inç MacBook Pro ile kullanıcı taleplerini karşılamayı hedefledi ve beğenecekleri çok şey olan bir dizüstü bilgisayar üretti. Çoğu insan, özellikle daha büyük bir ekran ve daha uzun bir çalışma süresi sağlayan daha büyük bir pil ile ödeme yaptığından, genel boyut artışını önemsemez. Özellikle yeni makas klavyesi çok tatmin edici olduğu için kimsenin kelebek klavyeyi özlemeyeceğini söylediğimde abarttığımı sanmıyorum. Performans artışları, bunaltıcı olmasa da, yine de etkilidir – medya yapımındaysanız daha fazla fark edeceksiniz.

16 inç MacBook Pro’nun hayal kırıklığına uğrayabileceği yer, Apple’ın bir sonraki büyük şeyine hazır olan insanlarla. Uzun süredir kullanıcılarla Apple’ın piyasaya sürdüğü yükseltmelerin çok yinelendiğine dair artan bir his var. Yeni bir tasarım, ARM işlemcileri, yeni nesil ekran, Face ID ve daha fazlası için hazırlar. Apple’ın dışında hiç kimse şirketin planlarını gerçekten bilmese de, bir sonraki büyük şey üzerinde çalıştıklarına emin olabilirsiniz ve bu sadece bir zaman meselesidir. Beklemek en zor kısımdır.

Hakkında admin