4 C
Ankara
Perşembe, Mayıs 13, 2021
Ana Sayfa Apple Apple, Google Konum Verisi Paylaşımını Önlemek İçin X-Mode'u Yasaklayacak

Apple, Google Konum Verisi Paylaşımını Önlemek İçin X-Mode’u Yasaklayacak

- Advertisement -
- Advertisement -

Teknoloji devleri Apple ve Google, veri komisyoncusu X-Mode Social Inc.’in konum verisi paylaşım teknolojisine son vermek için güçlerini birleştirdi. Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir makaleye dayanarak, şirketler geliştiricilere bu yazılımı ilgili uygulamalarından kaldırmalarını emretti.

En büyük iki cep telefonu platformunun kararı, X-Mode Social Inc.’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli hükümet yüklenicilerine veri satma ve sağlama konusundaki katılımının ardından geldi. Wall Street Journal’a göre bunlar arasında ABD ordusu, ülkenin güvenliğinin yanı sıra terörle mücadele ve pandemik müdahaleyle ilgili olanlar yer alıyor.

X-Mode, konum bilgilerini araştıran, satın alan ve yeniden satan birçok şirketten yalnızca biridir. Wall Street Journal, bir dizi konum simsarının da hükümete ve eyalet yetkililerine virüs pandemisine yanıt vermelerinde yardımcı olduğunu belirtiyor.

Apple, Google Konum Verisi Paylaşımını Önlemek İçin X-Mode'u Yasaklayacak

Apple ve Google, X-Mode’u Oregon’dan Senatör Ron Wyden’e yasaklama kararını sundu. Wall Street Journal’a göre, Senatör, konum verilerinin çeşitli devlet kurumlarına satışını çevreleyen aktif bir soruşturma yürütüyor.

Verge, X-Mode’un yazılımının, uygulama geliştiricilerine kendi programlarına SDK adı verilen kodu sağlayarak çalıştığını söylüyor. Buna karşılık, SDK, kullanıcının konumunu izler ve bilgileri çeşitli devlet kurumlarına satmadan önce X-Mode’un veritabanına gönderir.

X-Mode Social Inc.’in geliştiricilere, belirli bir programın The Verge’i ortaya çıkardığı kullanıcı sayısına bağlı olarak yazılımlarını uygulamalara enjekte etmeleri karşılığında ödeme yaptığı bildiriliyor. Şu anda 400’den fazla uygulamayla ortaklıkları veya sözleşmeleri var.

30 geliştirici tarafından yapılan 100 uygulama şu anda Apple App Store’da bulunuyor.

Soru madenleri ve hisse verilerinde şirket, Pro Müslüman Mingle, bir partner uygulaması ve Müslüman, bir dua uygulaması olarak büyük bir Müslüman kullanıcı tabanına programlar içerdiğini uygulamalar arasında, Wall Street Journal raporları .

İki teknoloji şirketi, kararlarının ardından geliştiricilere SDK’yı uygulamalarından kaldırmaları için bir süre verdi. Apple, iki haftalık süreyi belirlerken, Google geliştiricilere bunu kaldırmaları için yalnızca yedi gün süre tanıdı.

Ancak The Verge, ikincisinin geliştiricilerin SDK’yı çıkarmak için 30 günlük bir uzatma başvurusunda bulunmasına izin verdiğini belirtiyor. İki teknoloji devi tarafından verilen yetkiye uymayanlar büyük olasılıkla ilgili uygulama mağazalarından kaldırılacak.

Suçlamalara ve en büyük iki teknoloji şirketinin gerçekleştirdiği önlemlere yanıt olarak The Verge, X-Mode’un yalnızca “çoğu reklam SDK’sıyla benzer mobil uygulama verilerini topladığını” söyledi .

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60