Pazar, Haziran 4, 2023

APNG

APNG dosyası nedir?

.apng (Animated Portable Network Graphics) uzantılı bir dosya, raster bir grafik biçimidir ve Portable Network Graphic’in (PNG ) resmi olmayan bir uzantısıdır.

Bir animasyon dizisini temsil eden birden çok kareden (her biri PNG görüntüsünün) oluşur. Bu, bir GIF dosyasına benzer görselleştirme sağlar. APNG dosyaları, 24 bit görüntüleri ve 8 bit şeffaflığı destekler.

APNG, animasyonlu olmayan GIF dosyalarıyla geriye dönük uyumludur. APNG dosyaları aynı .png uzantısını kullanır ve Mozilla Firefox, APNG destekli Chrome, iOS 10 için iMessage uygulamaları gibi uygulamalar tarafından açılabilir.

Kısa Tarihçe

  • APNG spesifikasyonları, animasyonlu PNG Resimlerine destek sağlamak için 2004 yılında oluşturulmuştur.
  • APNG kod çözücüler, çok daha küçük boyutta ve PNG kod çözücünün arkası kullanılarak geliştirilmiştir.
  • Sürekli görüşmelerden sonra, uzantı .apng yerine .png ile aynı tutularak yeni bir MIME türü image/apng formüle edildi.
  • APNG, PNG resimlerine benzerliği ve aynı zamanda farklı özelliklere sahip olması nedeniyle PNG grubu tarafından 20 Nisan 2007’de resmi olarak reddedildi.

APNG Dosya Biçimi

APNG dosyaları, diskte ikili dosyalar olarak saklanır ve animasyonlu görüntüler için genişletilmiş PNG özelliklerini kullanır. Bir APNG dosyasının ilk karesi, PNG kod çözücüleri tarafından görüntülenmek üzere okunabilen normal bir PNG akışıdır. APNG dosya formatı, PNG spesifikasyonlarına uygundur ve veriler, parça adı verilen bölümlerde depolanır. Ancak, APNG aşağıdaki yeni parçaları tanıttı:

Animation Control Chunk (acTL) – Bu dosyanın normal bir PNG dosyası değil, animasyonlu bir PNG dosyası olduğunu belirtir. Bir işaretleyici görevi görür ve IDAT öbeğinden önce gelir. Ayrıca, kare sayısını ve animasyonların döngüye alınma süreleri hakkında bilgi içerir.

“Çerçeve Kontrol Yığını” – Her birinin başlangıcında ve boyutlar, konum, saydamlık uygulaması gibi meta veri bilgileri ve bittiğinde önceki veya sonraki çerçeveye göre değiştirme bilgileri oluşur.

Çerçeve Veri Parçası – Çerçevenin içeriğini saklar ve bir sıra numarasıyla başlar. Bu sıra numarası, varsayılan görüntünün IDAT yığınıyla aynı yapıya sahiptir.

APNG
APNG

APNG, PNG ile geriye dönük uyumludur, çünkü yanalın özellikleri, bir PNG dosyasını okuyan bir uygulamanın anlamadığı parçaları görmezden gelmesi gerektiği şekilde tasarlanmıştır. Bit derinliği, renk türü, sıkıştırma, filtreler, tarama yöntemleri ve palet bilgileri ile ilgili özellikler, varsayılan PNG formatıyla aynı şekilde kullanılır.

APNG ve GIF

GIF hali hazırda mevcut ve uzun süredir kullanılıyorken, APNG’nin GIF’ten ne farkı olduğunu merak edebilirsiniz. Aşağıda, her iki dosya formatı hakkında kısa bir fikir veren APNG ve GIF arasında bir dizi karşılaştırma yer almaktadır.

APNG GIF
Yayınlandı 2004 1987
Renk Derinliği 24 bit 8 bit
Kare Hızı Sınırsız saniyede 10 kare
Şeffaflık Tam ve kısmi Tam
Sıkıştırma Çok İyi İyi

Referanslar

Önceki İçerikAVIF
Sonraki İçerikAI
RELATED ARTICLES

.man

.man dosyası nedir? .man uzantılı bir dosya, yazılım dokümantasyonu biçiminde bir Unix programlama kullanım kılavuzu olan man sayfası anlamına gelir. Belgeleri görüntülemek için kullanılan Unix’te...

MD

MD dosyası nedir? Markdown dil lehçeleriyle oluşturulan metin dosyaları .md veya .MARKDOWN dosya uzantısıyla kaydedilir. MD dosyaları, girintiler, tablo biçimlendirme, yazı tipleri ve başlıklar gibi bir metnin nasıl biçimlendirilebileceğini...

ODM

ODM dosyası nedir? .odm uzantılı bir dosya, içinde bağlantılı bir veya daha fazla .odt dosyası içeren bir OpenDocument Ana belge dosyasıdır. Bu alt belgelerin tümü tek bir...

Most Popular

BestBuy Tarafından Sızan ASUS ROG Ally El Konsolu Fiyatı, 16 GB ve 512 GB Varyant için 699,99 ABD Doları

BestBuy, ASUS'un yaklaşmakta olan fiyatını sızdırdı ROG Ally avuçiçi oyun konsolu 699,99 ABD doları olarak fiyatlandırılacak. ASUS ROG Ally Elde Taşınabilir Oyun Konsolu Fiyatlandırması Sızdı:...

Retro ve Daha Eski 2D Oyun, Ekran Kusuru Nedeniyle GPD Win 4 El Konsolunda İyi Oynanamıyor

Aradan birkaç ay geçti GPD WIN 4 el bilgisayarı kitlesel fonlama kampanyasını sonlandırdı ve tüketicilere sevkiyatlara başladı. 5799 Yen (840,85 $ olarak tahmin edilen)...

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal medya, iş dünyasını dönüştürdü ve sosyal medya alanında yeni kariyer yolları açtı. Yeni ve heyecan verici kariyerleri keşfetmek için her zamankinden daha fazla fırsat...

Ryzen 9 7950X3D 674 ABD Doları, 7900X3D 549 ABD Doları

AMD Ryzen 9 7950X3D & Ryzen 9 7900X3D 3D V-Cache CPU'lar artık çeşitli bayilerde indirimli fiyatlarla sunuluyor. AMD 3D V-Cache CPU'ları Promosyon Fiyat İndirimlerini Görün:...

Recent Comments