4 C
Ankara
Cumartesi, Mart 6, 2021
Ana Sayfa Android Android Tarayıcı için daha fazla güncelleme yok, Firefox'a geçin - işte neden

Android Tarayıcı için daha fazla güncelleme yok, Firefox’a geçin – işte neden

- Advertisement -
- Advertisement -

Hangi yazılım işletim sistemini kullanırsanız kullanın, kendinizi güvenlik açıklarından korumanız önemlidir, aksi takdirde saldırıya uğrayabilirsiniz. Bir sızma testi yazılımı olan Metasploit çerçevesinin geliştiricileri , WebView bileşenindeki (Android’in HTML oluşturucusu tarafından kullanılan) güncellemelerin 4.4 (KitKat) ve 5.0 (Lollipop) öncesi tüm Android sürümleri için durdurulduğunu fark ettiler. Bu nedenle Google, içindeki WebView sürümünün güvenlik açıklarına sahip olmasına rağmen, eski Android cihazlara (4.4 hariç tüm 4.x sürümleri) sahip birçok kullanıcıyı terk etmeye karar verdi. İşte güvenliğinizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler.

Android 4.4’te, savunmasız WebView bileşeninin yerini daha güvenli Chromium kod tabanına dayanan modern halefi aldı. Ancak Android 4.3 ve önceki sürümlerde kullanılan önceki sürümün çok uzun bir süredir güncellemesi yok! Bu andan itibaren, farklı saldırı vektörleriyle halka açık en az 11 işgücü mevcuttur! Bu sadece biraz güvensiz değil, aynı zamanda çok tehlikelidir.

Google AdWords’teki başka bir kusurla birleştiğinde, AdSense banner’larında HTML5 + JavaScript kullanımına izin veren bir saldırgan, bu eski WebView bileşeniyle Android cihazlara başarılı bir şekilde saldırmak için bu güvenlik açıklarından herhangi birini kullanabilir. Şu anda, erkek faktörler, AdWords trafiğini kendi sitelerine yönlendirmek için aktif olarak AdWords güvenlik ihlalini kullanıyor. Hiçbir şey yöntemi ve hedeflerini değiştirmelerini engellemez. 

Peki ne yapabilirsiniz?

Android’de Mobil Firefox’a geç

firefox logo afiş
WebView kullanan üçüncü taraf uygulamalardan sizi korumazken, mobil cihazınızda web’i okumak için kullanıyor olabileceğiniz ana uygulama tarayıcınızdır. Bu yüzden şimdi, eski varsayılan “Tarayıcı” / “İnternet” uygulamasından Android için Firefox’a geçmek için iyi bir neden. 

Firefox kendi alternatif oluşturma motorunu kullanıyor ve nispeten güvenli. Düzenli güncellemeler alıyor ve hatta mobil sürümde eklentileri destekliyor. Örneğin, “AdBlock Plus” veya “Adblock Edge” eklentisini yüklerseniz, akıllı telefonunuzdaki AdSense’i engeller ve AdWords kusurundan etkilenmezsiniz.

 

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60