Donanım

AMD, Ryzen 7000 CPU’larla Oyun Performansı Sorunlarına Cevap Veriyor, “Yeni Teknoloji” Tutarsızlıklarını Suçluyor

– Advertisement –

AMD’nin sahip olduğu bir bildiri yayınladı ve yeni Ryzen 7000 CPU’ların performansını çevreleyen özellikler hakkında. Şirket, Doom Eternal, GTA V, Metro Exodus ve diğerleri gibi belirli oyunlarda performans eksikliğinin farkında. Ancak şirketin halka verdiği yanıt bazı kullanıcılar için tatmin edici olmaktan uzak olabilir.

AMD’den yapılan resmi açıklama şu şekilde:

AMD Ryzen masaüstü işlemcili belirli oyunlarda beklenmeyen performans farkları ve belirli oyun başlıklarında Windows 11 ile Windows 10 arasındaki performans farklılıkları hakkında bilgi aldık. Şu anda araştırıyoruz, ancak bugüne kadar yapılan testlere dayanarak, çeşitli işletim senaryoları ve oyun başlıklarında işletim sistemi sürümleri arasında oyun performansında önemli bir fark gözlemlemedik.

Oyun motoru, CPU mimarisi, GPU seçimi ve bellek seçenekleri gibi birçok faktör oyun performansını etkiler. Yeni mimariler pazara girdikçe, bileşen satıcısı veya oyun yayıncısı tarafından ele alınması gereken performans anormalliklerini sıklıkla gözlemliyoruz. Bu yeni bir fenomen değil, beklenmedik de değil.

Ryzen’in piyasaya sürülmesinden bu yana yaptığımız gibi, bu performans anormallikleri gün ışığına çıkarıldığında, varyasyonları ortadan kaldıran optimizasyonları uygulamak için oyun geliştiricileri ve ekosistem donanımı ortaklarıyla iş ortağı etkileşimlerimizi yönlendirmek için bunları kullanacağız.

— AMD

Yukarıdaki danışma belgesinden AMD, yalnızca Ryzen 7000 işlemci bir sorun değil, aynı zamanda her oyun için dahili oyun motoru, GPU ve kullanılan bellek, ki bu daha çok sistemin ve oyunların bir bütün olarak genel bir uyumluluk sorunu gibi görünüyor.

Motorlar ve parçalar arasındaki bu uyumluluk, AMD’nin yeni CPU serisinin performansını açıklayabilir. Bu makalenin önceki bölümlerinde bahsedilenler gibi oyunlarda, daha önemli boşlukların çoğu test edilen daha az oyunda meydana geldi.

Daha yeni oyunların tümü kendi dahili oyun motorlarına gömülü olduğundan, belirli oyunların bir sistem veya bileşenle diğeriyle aynı şekilde çalışmaması mantıklı olacaktır. Başka bir sorun, Windows 11’den önce piyasaya sürülen oyunların bu işletim sisteminde yeni işletim sisteminden daha iyi performans gösterebildiği, kullanılan işletim sistemi olabilir.

AMD, Ryzen 7000 CPU'larla Oyun Performansı Sorunlarına Cevap Veriyor,
AMD, Ryzen 7000 CPU’larla Oyun Performansı Sorunlarına Cevap Veriyor, “Yeni Teknoloji” Tutarsızlıklarını Suçluyor

Son olarak, bu yeni ürün pazara girdiği için her zaman bazı önemli veya küçük tutarsızlıklar olacaktır. Piyasada işlemci eskidikçe daha doğru performans için hatalar ve daha fazla optimizasyon zaman alabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu