Donanım

AMD Phoenix 2 Hybrid APU, ROCm’de Onaylandı, RDNA 3 “GFX1103” GPU’ları Kullanıyor

– Advertisement –

AMD’ler Phoenix 2 Hibrit APU’lar Zen 4 çekirdeği ve RDNA 3 GPU çekirdeğinin iki farklı varyasyonuna sahip ROCm’de onaylandı.

AMD, Phoenix 2 APU’ları Onayladı: Düşük Güç ve Verimli Aygıtlar İçin Dual Zen 4 Varyasyonları ve RDNA 3 GPU Çekirdeği ile Hibrit Tasarım

AMD Phoenix 2 APU’ları bir süredir söylentiler arasındaydı ve görünüşe göre kırmızı ekip, ROCm Geliştirici Araçları listesindeki çiplerin varlığını resmen onayladı. AMD’nin Phoenix 2 ASIC’i, dizüstü bilgisayarlar için bu hafta piyasaya sürülen standart tasarımlar olan Phoenix 1 APU’ların hemen altında listeleniyor. APU, “GFX103” RDNA 3 GPU IP desteğiyle gelir; bu, grafik bloğunun mevcut Phoenix APU’larına benzer olacağı anlamına gelir.

Şubat ayında AMD, İşlemci Programlama Başvuru Kılavuzu, şirketin Phoenix ailesi olarak da bilinen AMD Zen 4 (AMD Ailesi 19h Model 70h A0 için PPR) için. Bilgi içinde şirket, Intel’in hibrit 12. Nesil Alder Lake ve Alder Lake ve Raptor Lake adlı 13.

Sunulan bilgiler, şirketin tüketici düzeyindeki işlemcileri için hibrit bir mimariye doğru baktığını gösteriyor. Bu, şirketin tasarımlarıyla kesinlikle daha fazla yetenek açacaktır ve PC oyun el bilgisayarları ve güç tasarruflu dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlarda görülebilir.

AMD’nin ve Intel’in yaklaşımı arasındaki fark, Intel çok farklı iki mimari kullanırken (Golden/Raptor Cove +Gracemont) AMD Performance & Efficiency çekirdeklerinin aynı Zen 4 çekirdek mimarisini kullanmasıdır.

P-çekirdekleri, mevcut Ryzen 7000 yongalarında aldığınız standart tasarımlar olacak, ancak ayarlanmış Zen 4 çekirdeği, saf performans verimliliğine odaklanırken azaltılmış önbellek ve saatlere sahip olacak. Kesinlikle ilginç bir konfigürasyon olacak ama bu APU’ların ne zaman tanıtılacağını bilmiyoruz.

AMD Phoenix Ryzen 7045 APU serisinin bu hafta piyasaya sürülmesi bekleniyor kısa bir gecikmeyle karşılaştıktan sonra bu nedenle Phoenix 2 Hibrit APU serisi daha sonra tanıtılabilir.

Bazıları, Phoenix 2 hibrit tasarımını kullanmak için Phoenix U serisi yongalara işaret etti ve bu bize Ryzen 7040U’nun varlığını doğrulayan yalnızca sızıntılarla neden henüz resmi olarak duyurulmadığını söyleyebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu