Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Oyun Alters Önizlemesi ve Soru-Cevap

Alters Önizlemesi ve Soru-Cevap

- Advertisement -

Öncelikle The Alters’ın gerçekte ne olduğunu açıklayalım: büyük değişikliklere sahip, temel oluşturan bir bilim kurgu hayatta kalma oyunu. Sıradan bir işçi olan Jan Dolski, uzay gemisi bilinmeyen bir gezegene çarptığında kendini bir ölüm kalım senaryosunun içinde bulur. Jan tek başına mahsur kalmıştır ama içinde bulunduğu zor durumun en kötü kısmı bu değildir. Çok geçmeden bu gezegenin büyük bir güneşe doğru döndüğünü ve yakında ölümcül düzeyde radyasyonla dolacağını keşfeder.

Jan’ın uzay gemisini tamir edip eve dönmek için daha fazla yardıma ihtiyacı olacaktı. İşte o zaman şirketi tarafından geliştirilen deneysel bir teknolojiyi kullanmaya karar verir. Şans eseri, bu gezegen, Alters olarak adlandırılanları yaratmak için kullanılabilecek Rapidium kristalleri açısından zengin.

Bunlar basit klonlar değil. Bunun yerine teknoloji, Jan’in hayatındaki çeşitli dallara bağlı olarak alternatif versiyonlarını bir şekilde yeniden yaratabilir. Bu nedenle Alter’lar, mühendis, bilim adamı vb. gibi çeşitli becerilere sahip farklı Jan’lardır. Söylemeye gerek yok ki, bu yalnızca uzay gemisini onarmak ve eve gitmek gibi nihai hedef için değil, aynı zamanda yemek pişirme, yüzey araştırması için araçlar hazırlama ve temel kaynakları toplama gibi günlük görevler için de kritik öneme sahiptir. Her Ocak’ın oynayacağı önemli bir rol vardır ve ekip çalışması esastır.

Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Kahramanın her versiyonu bu terkedilmiş gezegeni terk etme nihai amacını paylaşırken, her Jan’ın farklı duyguları, sorunları ve acil hedefleri vardır. Sunumda bazı Jan’ların yalnızca ‘orijinal’in uygun bir yatağı olduğundan şikayetçi olduğu görüldü, bu nedenle demoyu yürüten geliştirici tam teşekküllü uyku alanları inşa etme sözü verdi.

Sunumun ilerleyen saatlerinde geliştiricinin dikkatini çeken başka bir konu ortaya çıktı. Mühendis, uzuvlarından birinde tuhaf bir ters fantom ağrısı yaşadı ve bu acıyı dindirmeye devam etmek için ilaç istedi. Geliştirici başlangıçta talebi kabul etti, ancak ertesi gün mühendis muhtemelen uyuşturucunun opioidleri nedeniyle bir iş kazası geçirdi. Daha sonra seçim, daha fazla kazayı önlemek için ilacın kaymasına izin vermek veya ilacı geri çekmek oldu. İkincisi seçildi, ancak mühendis daha sonra ilaçlara erişmeden çalışmayacağını söyleyerek protesto etti. Sonunda bu Jan oldukça çılgına döndü ve dramatik bir şekilde kendi bacağını kesti.

The Alters’a bu etkileyici bakışın ardından 11 bit Studios, yuvarlak masa formatında birkaç soruyu yanıtlamak için hazır bulundu.

The Alters’ı hayal ettiğinizde ne tür konuları araştırmak istediniz?

Bu oyunda sormak ve analiz etmek istediğimiz en büyük soru şu olursa? Hayatımda farklı bir seçim yapsaydım ne olurdu? Nasıl bir insan olurdum, neye inanırdım, kimlerle arkadaşım olurdu, değerlerim neler olurdu? Şu anda sahip olduklarımdan farklı olacaklar mı? Ve farklı bir insan olup olmayacağım.

Birçok insan hayatındaki kararlarını düşünür ve farklı bir karar verseydi ne olurdu diye merak eder. Çok fazla şımartmak istemiyoruz ve oyunda herhangi bir cevap vermek istemiyoruz çünkü her şeyi bilmiyoruz.

Biz sadece bu şeyler hakkında kendi başınıza düşünmenize olanak sağlayacak ilginç bir resim yaratmak istedik.

Oyuncular üsten çıktıklarında çoğunlukla sadece madencilik mi yapacaklar yoksa keşfederken yapacak başka şeyler de var mı?

Oyunun keşif kısmı oldukça büyük ve oldukça önemli bir kısım. Üs yönetimi kadar önemli olduğunu söyleyebilirim. Üssün dışına çıktığınızda keşfedeceksiniz. Sunumda gördüğünüz gibi kaynakları bulabilirsiniz.

Ancak keşfederken bulabileceğiniz tek şey bu olmayacak. Bulunacak başka şeyler de olacak; örneğin, yakalayıp üste kullanabileceğiniz bazı kişisel eşyaları içeren acil iniş enkazı gibi.

Ayrıca hikayeyle bağlantılı başka şeyler de var, bu yüzden bunların bozulmadan bırakılması en iyisidir. Bunun dışında keşfederken karşınıza birden fazla yolla çıkmanız ve diyelim ki onları yenmeniz için engeller çıkacak.

Oyuncunun benimseyeceği bu stratejiye gerçekten bağlanacaktır. Bu doğrusal bir ilerleme değil. Keşif kısmında oyuncunun gezegeni nasıl ‘fetheteceği’ konusunda fazla seçeneği olmayacak. Oyuncu ayrıca zaman baskısı nedeniyle her şeyi yapamazdı. Seçimler yapmak zorunda kalacaksınız.

The Alters’ın keşif tarafında arcade oynanışından veya oynanış gerektiren herhangi bir çeviklikten kaçınmak istedik. Gezegenin inşa şekli öyle ki, oyuncunun sorunla nasıl başa çıkacağını, sahip olduğu kaynakları ve araçları nasıl kullanacağını ve üs dışında altyapıyı nasıl inşa edeceğini anlamak için stratejik düşünmesi gerekiyor. gezegeni keşfetmek ve evcilleştirmek için.

Dışarıda uzaylı olmamasına rağmen (gezegen ıssız durumda), yanan güneş ve radyasyon nedeniyle çok tehlikeli. Radyasyon olayı aynı zamanda içeride ve dışarıda oyunun önemli bir parçası çünkü oyuncunun bunu yönetmesi gerekiyor.

Sizi anında öldürebilecek bir şey değil ama her zaman onunla ilgilenmeniz ve çok fazla ışına maruz kaldıktan sonra kendinizi temizlediğinizden emin olmanız gerekiyor.

Oyunun ilk ilhamı nereden geldi? Bu dünyayı yaratmak için baktığınız herhangi bir bilim kurgu kaynağı var mıydı?

Genel olarak The Alters’ın neyle ilgili olduğunu anlamak uzun bir süreçti. Farklı fikirlerimizin olduğu birçok beyin fırtınası oturumu vardı. Üssü uzayda yönetmek için adamın kendi kopyalarını oluşturmasıyla ilgili bir fikir vardı. İlginç bir oyun fikri gibi görünüyordu ama içindeki hikayeden yoksunduk.

Bir yandan da nasıl bir hikayeden bahsetmek istediğimizi düşünürken o beyin fırtınalarını yaşadık. Kararlar ve bunların hayatınızı nasıl değiştirebileceği hakkında birçok düşüncemiz vardı. Bazılarımız kendi kararlarımızı düşünüyorduk ve bu ikisini birleştirip bununla ilgili bir oyun yaratabileceğimizi düşündük.

Bu fikrin arkasındaki ana süreç buydu. Geri kalanına gelince, tüm mekanikler ve hikaye, oyundaki her şey bu iki bölümün sunulmasına odaklanmış durumda. İlhamlara gelince, bu fikir aklımıza geldiğinde elbette pek çok ilham kaynağımız vardı. Oynanış açısından tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

Görünüşe göre The Alters’ta karakter gelişimine derin bir odaklanma var ve bunun temel kaynak yönetimi oyununa entegre edildiğini görmek harika. Temel yönetim oyununun akışına ve oynanış döngüsüne katkıda bulunan yönün ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Oyunlar yaratırken genellikle bu anlamlı katmana sahip olduğumuzu söylemekten hoşlanırız, bu da elbette bu durumda, yaşam kararlarımızın konusunun araştırılmasıdır.

Ama aynı zamanda çok iyi bir oyun yaratmaya da odaklandık, oynamasının eğlenceli olacağını umuyoruz. Pek çok oyunda görülmeyen bir şeyi başarmaya çalışıyorduk. Bunun ya en anlatı odaklı yönetim oyunu ya da bir anlatı oyunu içindeki en yönetim odaklı oyun ya da buna benzer bir şey olduğunu söyleyerek şaka yapıyorduk. Türlerin bir karışımı.

Oynanış döngüsüne en iyi katkı, yönetimle ilgili olan ve aynı zamanda hikayeyi etkileyen kararlarla ilgili bir oyun oynuyor olmanızdır. Bunların her ikisine de sahip olmak çok ödüllendirici. Çoğu zaman bir oyunda yaptığınız işi değiştiriyorsunuz, sadece anlatıma veya sadece üs yönetimi tarafına odaklanıyorsunuz ama bunlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz ve biri diğerini etkiliyor ki bu çok hoş.

Konulardan birini doldurduysanız diğer konuya geçebilirsiniz diyebilirsiniz. Bu şekilde sıkıcı olmuyor. Anlatı ve hikaye anlatımı, oyunun temel mekaniğiyle bağlantılıdır. Hayatınızın farklı versiyonlarıyla ilgili hikayeyi anlatıyoruz ama aynı zamanda bu onların temelde, duygusal sistemde kullanabileceğiniz becerilerle de bağlantısı var.

Her şey iç içe. Bu bir arada iki farklı oyun gibi değil; onu özel kılan da bu.

Çeşitli alterlerin yaratılma sürecinden bahseder misiniz?

Bu yaşam yollarını oyuncuyla ilişkilendirilebilecek şekilde inşa etmeye çalıştık. Her oyuncunun belki de bunlardan en az biriyle ilişki kurabileceğini umduğumuz, yaşam seçimleriyle ilgili bir oyun yapmak istedik.

Bunlar aksiyon dolu bir filmden alınan seçimler değil. Daha doğrusu memleketimde kalsaydım ne olurdu? Peki ya ilişkiyi bitirmek yerine sürdürürsem? Peki ya bu iş fırsatını değerlendirseydim?

Alters’ı yaratma sürecinde bu çok önemliydi çünkü hayatınızın farklı yollara gidebileceğinin yanı sıra nasıl bir insan olabileceğinizi de araştırıyoruz. Her Alter, oyuncunun oynarken etkileşime girebileceği, çok dikkatli hazırlanmış bir kişiliğe ve hikayeye sahiptir.

Bu konuda her şeyi öğreneceğiniz kesin değil. Bu Alter’ların birbirleriyle etkileşime girdiği ve hikayeyi farklı perspektiflerden anlattığı bir durum yaratmaya çalıştık. Bu ilginç çünkü bir oyuncu olarak hepsini yaratamazsınız.

Kapasite sınırınız olduğu için bunlardan yalnızca birkaçını seçmeniz gerekiyor. Bu, oyun boyunca yavaş yavaş büyüyor, ancak yine de hepsine sahip olamıyorsunuz. Ayrıca sadece kendi hikayeleri nedeniyle değil, aynı zamanda diğerleriyle olan etkileşimleri nedeniyle en çok hangileriyle ilgilendiğinizi de seçebilirsiniz.

Zaman ayırdığın için teşekkürler.

BENZER YAZILAR

EKSlK ŞIIR-Sezen AKSU

Sezen Aksu, 1975-2006 yılları arasında yazdığı şarkılarının sözlerini, 'Ekslk Şiir' adlı kitapta topladı. 'Kaybolan Yıllar'dan, 'Beni Unutma'ya, 'Sarı Odalar'dan, 'Şarkı Söylemek Lazım'a kadar tam...

AN

AN dosyası nedir? .an uzantılı bir dosya, animasyonla ilgili bilgileri içeren bir Adobe Edge Animate proje dosyasıdır. Proje kaydedildiğinde, Adobe Edge Animate tarafından oluşturulan ilişkili .css ve .js dosyalarına referansları içeren...

BEYAZ LALE

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-1 DERSİKİTAP ÖZETİKİTABIN ADI :BEYAZ LALEKİTABIN YAZARI :ÖMER SEYFETTİNYAYIN EVİ VE ADRESİ :BİLGİ YAYINEVİ-ANKARABASIM YILI :19761.KİTABIN KONUSU: Balkan Savaşı sırasında, Bulgar...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...