Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa Bilim Alfred Wegener

Alfred Wegener

Alfred Wegener

Alfred L. Wegener 1 Kasım 1880’de Berlin’de doğmuştur. Bugün Humboldt Üniversitesi olarak bilinen Friedrich Wilhems Üniversitesi’nde gökbilim ve meteoroloji eğitimi almış, 1905 yılında Malburg Üniversitesi’nde gökbilim ve meteoroloji dersleri vermeye başlamıştır. Farklı bilim dallarına duyduğu ilgi, farklı alanlarda çalışmalar yapmasına sebep olmuştur.

Gökbilim ve meteoroloji eğitimi almış olmasına rağmen daha çok yerbilim alanını ilgilendiren “kıtaların kayması kuramı”nı oluşturması da ilgi alanlarının geniş olmasının bir sonucudur. Grönland’ın kuzeyini keşfetmeyi hayal etmiş ve bunun için hem cesaret hem de fiziksel güç gerektiren pek çok maceraya atılmıştır.

Wegener’in kayma kuramını kafasında canlandırmasında, birbirinden koparak ayrılan ve okyanus üzerinde yüzen buzulları sürekli gözlemleyebildiği bir ortamda çalışması etkili olmuştur. 1930-1931 yılında Grönland’a yapılan dördüncü gezide, adanın ortalarında yer alan buzul tepesinden batı kampına dönerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Kısa sayılabilecek 50 yıllık yaşamı boyunca yaptığı önemli çalışmalar nedeniyle 1980 yılında Almanya’da Alfred Wegener Kutup ve Deniz Araştırmaları Enstitüsü kurulmuş, Mars’taki ve Ay’daki birer kratere, iyi bilinen asteroit 29227’ye ve Grönland’da öldüğü yarımadaya ismi verilmiştir.

Levha Tektoniği nedir?

Genel anlamda “tektonik”, taşküre yapısını, bu yapıyı oluşturan evrimi ve Dünya üzerinde karşılaştığımız yapıları doğuran kuvvetleri araştıran jeoloji dalıdır. Ama “levha tektoniği” (dar anlamda ne jeolojik, ne de jeofiziksel bir kuram olmasına karşın) tamamen kinematik bir kuramdır.

Geniş anlamda, hem bu kinematik kuramı hem de ondan türetilmiş olan jeolojik ve jeofiziksel fikirlerin tamamını içermektedir. Levha tektoniği, Dünya’nın kırılgan özellikteki dış tabakasının (yani taşkürenin) yaklaştırıcı, uzaklaştırıcı ve yanal hareketlerin meydana geldiği, dar ve sınırlar boyunca sürekli hareket eden levhalara ayrılmış olduğunu öne süren kurama verilen isimdir.

“Bu kitap jeodeziciler, jeofizikçiler, jeologlar, paleontologlar, zoocoğrafyacılar, fitocoğrafyacılar ve paleoklimatologlara eşit şekilde hitap etmektedir. Amacı sadece bu alanlarda çalışan araştırmacılara kıtasal kayma kuramının kendi alanlarındaki önemini ve işlevini anlatmak değil, aynı zamanda kuramın kendilerininkinden başka disiplinlerde nasıl bir uygulama zemini bulduğu konusunda bilgi vermektir.”

A. Wegener

Most Popular

Bir Çoklu Oturum CD’si ve DVD’si oluşturmak için MagicISO’yu kullanma

Bir Çoklu Oturum CD'si ve DVD'si oluşturmak için MagicISO'yu kullanma 1. Çoklu Oturum CD / DVD'sini Başlatın İlk olarak, kayıt cihazınıza boş bir CD veya...

MagicISO ile Mac OS için ISO’yu DMG dosyasına nasıl dönüştürebilirim?

MagicISO ile Mac OS için ISO'yu DMG dosyasına nasıl dönüştürebilirim?  Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın. 1. MagicISO'yu çalıştırın 2. ISO dosyasını açmak için tıklayın . 3. "Özellikler" iletişim kutularını açmak için tıklayın . 4. Apple HFS...

MagicISO ile ISO görüntüsü nasıl yapılır?

Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın. 1. MagicISO'yu çalıştırın. 2. Kaynak CD'yi CD-ROM'a yerleştirin. 3. "Araçlar" -> "CD / DVD-ROM'dan ISO Oluştur" seçeneğini tıklayın ... 4. Kaynak CD-ROM'u seçin, çıktı...

DMG dosyasını ISO’ya nasıl dönüştürebilirim?

DMG dosyasını ISO'ya nasıl dönüştürebilirim? Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın. 1. MagicISO'yu çalıştırın 2.  DMG dosyalarını açmak için tıklayın . 3.  "Özellikler" iletişim kutularını açmak için tıklayın . 4. Apple HFS ve Apple HFS + 'nın...

Recent Comments

admin on 300full-60
kingbetting.club - anadolucasino giriş -

holiganbet.club