Cuma, Aralık 2, 2022
Ana Sayfa Webmaster Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir?

- Advertisement -

Alan Adı (Domain) nedir?
Alan Adı (Domain) nedir?

Alan Adı (Domain) nedir?

Alan adı fiziksel bir adres gibidir. İnsanlar sizi World Wide Web’de bulur.

Alan adı fiziksel bir adres gibiyse, sunucu da fiziksel bir bina gibidir. Bir alan adı satın aldığınızda, onu web sunucusuna yönlendirirsiniz. Böylece tarayıcının adres çubuğuna alan adınızı yazan kişiler web sitenizi World Wide Web’de bulabilirler.

Basit bir deyişle, alan adı, bir IP adresinin insan tarafından okunabilir biçimidir. İnsanlar bir alan adı yerine web sunucusunun IP adresini de girebilir.

Tarayıcının iletişim kurmak için bir IP adresine ihtiyacı olduğundan, insan tarafından okunabilen alan adını bilgisayar tarafından okunabilen bir IP adresine çevirmek için Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) oluşturulmuştur. DNS, tarayıcının alan adını bulmasına ve istenen içeriği görüntülemesine yardımcı olur.

Örneğin, Google.com bir alan adıdır. Alan adını bölersek, iki bölüme ayrılır: etiket (yani, ‘Google’) ve üst düzey alan TLD’si (yani, ‘.com’).

Ülke kodlarından (yani, .co, .uk veya .us) eğitim kurumları için .edu gibi kurumlara ve devlet kurumları için .gov gibi sektörlere özel kodlara kadar birçok üst düzey alan uzantısı mevcuttur.

Neden bir alan adına ihtiyacınız var?

En bariz ve basit sebep, alan adının markalaşmaya yardımcı olmasıdır. Diyelim ki saygın bir marka adınız var. Marka adınızı sosyal ağ sitesinde veya bir blog platformunda barındırmanız profesyonelce görünmüyor mu? Bu basit bir kural olduğu için, alan adına sahip olmak daha itibarlı ve yerleşik olduğunuz anlamına gelir.

İkinci nokta, alan adınız size web siteniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bir alan adıyla, üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

İlişkili e-posta adreslerini kullanabilir, alan adını istediğiniz sunucuya yönlendirebilir ve hatta isterseniz sahipliği satabilir veya devredebilirsiniz.

Etki alanı yaşı, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamasıyla doğru orantılıdır. Daha eski bir alan adına sahip olmak, alan adınızla daha fazla web sitesinin bağlantı kurduğu anlamına gelir. Bu, arama motorları için alan adı yetkinizi artırır. Hemen hemen her arama motoru bir alıntı modelini takip eder. Bir alan adınız yoksa, kazandığınız tüm bağlantılar başkasına değer verir.

Bir alan adı nasıl çalışır?

Bir alan adı kaydettiğinizde, onu amaçlarınız için kullanma hakkını güvence altına almış olursunuz. Alan adını kaydettikten sonraki adım, onu web sitenizin sunucusuna yönlendirmektir. DNS kayıtlarının tam olarak yayılmasının 72 saat kadar sürdüğünü unutmayın.

Alan adına sahip olmak, e-posta adresleri gibi onunla ilişkili hizmetleri kullanma hakkını da verir. Ayrıca bir alt etki alanı oluşturabilir ve yönlendirmeler ve yönlendirmeler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca birden fazla alan adı satın alabilir ve bunları birincil alanınıza yönlendirebilirsiniz. Bu strateji genellikle, iyi bir etki alanı yetkilisine sahip süresi dolmuş bir etki alanı satın aldıkları ve onu birincil etki alanına yönlendirdikleri SEO’lar tarafından benimsenir.

Web siteniz için en iyi alan adını nasıl seçersiniz?

İşletmeniz için alan adını seçmek çok önemli bir adımdır. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi alan adınız internet dünyasındaki ilk izleniminizdir. Markanızı tanımlar ve insanların sizden ne beklemesi gerektiğini ifade eder. Bu nedenle, web siteniz için en iyi alan adını seçerken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun.

 • Benzersiz ve yaratıcı olan ve rakipleriniz arasında öne çıkan bir alan adı seçin.
 • Alan adınız markanız hakkında her şeyi söylediği için birincil anahtar kelimenizi alan adınıza eklemeye çalışın.
 • Alan adınız kısa olmalı ve izin verildiği için özel karakterler, sayılar veya kısa çizgiler eklemekten kaçının. Ancak kolay ezberlenebilir ve hecelenebilir alan adını seçmeye çalışın.
 • 1 ile 63 karakter arasında değişen uzunlukta bir alan adı seçebilirsiniz.
 • Tescilli bir ticari markanın veya Copywrite ile ilgili herhangi bir sorunun peşine düşmeyin.
 • En iyi sosyal medya sitelerinde kullanıcı adı olarak kolayca bulunabilen bir alan adı bulmaya çalışın.
 • Yerel pazarı hedefliyorsanız, o bölge veya bölgedeki arama görünürlüğünüzü iyileştirmek için bölgeyi alan adınıza eklemeyi deneyin.
 • Bir alan adı satın almak yeterli değildir. Alan adınızın farklı türevlerini satın almayı deneyin. ‘.com’ veya ‘.us’un peşinden gitmek konusunda emin değilseniz bu yararlıdır. İnsanların yanlış yazabileceğinden endişeleniyorsanız, yaratıcı olmaya çalışın. Çünkü ünlü olduğunuzda, trafiğinizi çalmak için benzer varyantları satın almak için çeşitli taklitçiler vardır.

Ya istediğiniz alan adı zaten alınmışsa?

Bu genellikle olur. Bu alan adının kime ait olduğunu öğrenmek için WHOIS bilgilerini kullanabilirsiniz. Alan sahibinin iletişim bilgilerini alabilir ve bu bilgilerden satın alma için pazarlık yapabilirsiniz.

Özel alan nedir?

Her seferinde alan adını yazmak yerine IP adresini adres çubuğuna yazmanız gerektiğini hayal edin. Örneğin, Google.com için 209.85.231.104 yazmanız gerekir. 128.242.245.116 ile Twitter ve 208.80.152.2 ile Wikipedia.com ile aynı.

Cidden, senden gözlerini kapatıp o IP adreslerini tekrar etmeni istesem, bahse girerim yapmazsın. Ancak, sizden alan adlarını tekrarlamanızı isteseydim, bunu kolayca yapabilirsiniz. Ve bu alan adlarının güzelliği.

Özel alan adı, web sitenize özgü markalı bir alan adıdır. Örneğin, şirket adınız ABC Limited’di ve abc.com alan adını satın aldınız. Özel etki alanını kullanmak, marka bilinci oluşturmada, müşteri güveni oluşturmada ve müşterileriniz için keşfedilebilirliği kolaylaştırmada yardımcı olur.

Örneğin, WordPress veya Blogger gibi bir web sitesi oluşturucu kullanıyorsanız, bir alt alan adı alırsınız; URL abc.wordpress.com görünüyor. Ancak, özel bir alan adına gittiğinizde alan yetkiliniz sıfırlanır. Bu nedenle, en baştan özel etki alanını kullanmanız önerilir. Etki alanınız yaşlandıkça, kaliteli içerik, güçlü geri bağlantılar ve müşterilerin güveni nedeniyle daha fazla yetki kazanacaktır.

Bir alan adı kaydı ne kadar sürer?

Bir alan adı kaydettikten sonra, ödediğiniz süre boyunca tutabilirsiniz. Bu genellikle bir ila on yıl arasındadır. Alan adıyla veya onunla ilişkili herhangi bir hizmetle devam etmek istediğinizi varsayalım. Etki alanı kaydını süresi dolmadan önce yenileyebilirsiniz.

Bir alan adını kaydettikten sonra değiştirebilir miyim?

Bir alan adı kaydettikten sonra, kaydettirdiğiniz belirli süre boyunca onu kullanma hakkına sahip olursunuz. Ancak bu süre içerisinde isterseniz o domaini satabilirsiniz. Ama bunu alışkanlık haline getirme. Çünkü alan adınızı ne kadar çok kullanırsanız, o kadar güçlü olur. Ve etki alanınızı değiştirirseniz bu değeri kaybedersiniz.

Bir kullanıcı bir alan adına ‘sahip’ mi?

İnsanlar bir alan adı satın aldıklarında, genellikle artık ona sahip olduklarını düşünürler. Ancak gerçek şu ki, kayıtlar alan adının ‘sahibi’ olanlardır. Müşteri, bu alan adını yalnızca sınırlı bir süre için kullanma hakkını elde etti. Kullanıcı, alan adının hiçbir zaman gerçekten ‘sahibi’ olmaz. Kiralıyorlar.

İngilizce dışındaki dillerde kullanılabilir alan adları olacak mı?

Cevap koca bir EVET. Bu alan adları, Uluslararası Alan Adları (IDN’ler) olarak bilinir.

Bugün, alan adları dünya çapında konuşulan üç düzine dilde mevcuttur. Bu alan adları, bu dillerin konuşulduğu bölgelerde işlerini yürütmek isteyen şirketler için faydalıdır.

Bir kayıt defteri, kayıt şirketi ve tescil ettiren arasındaki fark nedir?

Alan adı kayıt sürecinde öne çıkan üç rol vardır.

 • Kayıt Defteri: TLD’leri yöneten bir kuruluştur. Yeni uzantılar oluşturan ve o etki alanı için kuralları tanımlayan kişidir. Örneğin, VeriSign, .com ve .net alan adlarının ve bunların alan adı sisteminin kaydını yönetir. Kayıt ayrıca, hangi bireysel etki alanlarının hangi kişi veya kuruluşa ait olduğunu da içerir.
 • Kayıt şirketi: GoDaddy ve name.com vb. gibi alan adının kaydını kolaylaştırandır. Kayıtlar, alan adı kayıtlarının ticari satışının gücünü kayıt şirketlerine devreder. Kayıt bir üretici gibidir ve kayıt memuru bir satıcıdır.
 • Kaydeden: Etki alanını kaydeden kişi veya kuruluştur.

Kayıt, alan adlarını halka (kayıt sahipleri) satmak için kayıt şirketiyle birlikte çalışır.

Bir etki alanı ve barındırma arasındaki fark nedir?

Bir alan adı, web sitesinin fiziksel adresidir ve web barındırma, o web sitesinin içinde bulunduğu ev gibidir. Web sitenizi çalıştırmak için hem alan adına hem de web barındırmaya ihtiyacınız vardır.

Alan adı, web sunucunuzun IP adresinin takma adı gibidir. Bulmak için bir alan adına ve web sitenizi depolamak için bir web barındırıcısına ihtiyacınız var.

Tıpkı bir ilişki gibi yazılım ve donanım gibi. Bu nedenle birçok alan adı kayıt şirketi paralel olarak web barındırma hizmetleri sunar ve birkaç web barındırma hizmeti de alan adı kayıt hizmetleri sunar.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

Artan Yoğunluklar ve 64-Bit DRAM ile Kapasiteyi ve Performansı İkiye Katlama

Samsung GDDR6 DRAM'e kıyasla performans ve kapasiteyi ikiye katlayan, GDDR6W olarak bilinen yeni nesil grafik belleği. Yeni Nesil Grafik Çözümleri İçin Samsung GDDR6W Bellek Tanıtıldı:...

Sapphire Rapids-WS CPU Desteği, 16 “8-Kanallı” DDR5 DIMM, Çok sayıda PCIe Gen5 Yuvası

Supermicro'nun Intel'in Sapphire Rapids-WS Xeon İş İstasyonu CPU'ları için yaklaşmakta olan W790 anakartı sızdı. İlk W790 Anakart Kırma Kapağı, 16 DDR5 DIMM Yuvalı Supermicro E-ATX...

CSOT, T5 LCD fabrikasında ekipman kurulumunu daha da geciktiriyor

Koreli kit üreticilerinin kazançları zarar görecek Çinli ekran devi CSOT, Gen 6 likit kristal ekran (LCD) panel üretimine ayrılmış T5 fabrikasında ekipman kurulumunu ertelemeye devam...

Hyundai, 2023’te CATL’nin CTP teknolojisini yaygın olarak kullanacak

Hyundai Motor, CATL'nin cell to pack teknolojisini gelecek yıl yeni elektrikli araçlarında uygulamayı planlıyor. Kaynaklar, pil hücrelerini doğrudan modülsüz paketlere koyan teknolojinin, ilk olarak Kia...

Recent Comments