Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Webmaster Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

- Advertisement -

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz?

Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger’da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı ve sen internetten atıldın.

İyi zamanlar.

O günlerde, biraz alışveriş yapıyorsanız, tam eşleme alan adına (EMD) sahip bir sitede yapıyor olma ihtimaliniz yüksekti.

Arama motoru optimizasyonunun o ilkel günlerinde, şirketlerin tam hedef anahtar kelime öbeklerini doğrudan alan URL’lerine koymaları yaygındı.

Ne yazık ki (veya EMD’ler hakkında ne düşündüğünüze bağlı olarak belki de neyse ki), dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler bundan faydalandı, bu alan adlarının birçoğunu ele geçirdi ve onları düşük kaliteli sitelere bağladı.

Peki, bugün doğru olan nedir? Alan adınızın arama sonuçları üzerinde bir etkisi var mı?

Gelin tartışmaya biraz daha yakından bakalım.

İddia: Alan Adı Sıralama Faktörü mü?

Tam eşleme alanına sahip olmak eskiden büyük bir sorundu.

2010 yılında CarInsurance.com 49.7 milyon dolara satıldı: hala tüm zamanların en pahalı alan adı satın alımı. Açıkça görülüyor ki, birileri bu anahtar kelimeye sahip alan adlarına değer veriyordu.

SEO endüstrisindeki kişilerin EMD’leri savunması yaygındı (ve bazen hala da öyle). Etraflarındaki iddialar, genellikle anında güvenilirlik oluşturdukları ve rekabet avantajı oluşturdukları şeklindedir.

Ama geçen bölümde bahsettiğimiz kötü oyuncuları hatırlıyor musun? Sonunda Google, anahtar kelime doldurma URL’lerini anladı ve algoritmasını onları azaltmak için değiştirdi. Ancak bu, web sitenizin alan adının SEO’yu etkilemediği anlamına gelmez.

Kanıt: Alan Adlarının SEO Üzerindeki Etkisi

Alan adları ve sıralamalar üzerindeki etkileri hakkında birçok karışık bilgi var.

Alan adlarının bir noktada sıralamalarda rol oynadığına şüphe yok.

İçinde 2011 Web Yöneticisi Hangout’u Google’ın Arama Kalitesi grubunda bir yazılım mühendisi olan Matt Cutts, teknoloji devinin arama algoritmasında EMD’lerin oynadığı rolü kabul etti.

Ancak şunları da belirtti:

“Ve bu nedenle, bu karışımı biraz ayarlamayı ve algoritma içindeki düğmeyi bir şekilde azaltmayı düşünüyoruz, böylece iki farklı alan söz konusu olduğunda, bir grup anahtar kelimeye sahip bir alan adının olması size o kadar yardımcı olmaz. içinde.”

Ve sadece bir yıl sonra, 2012’de, Cutts tweet attı düşük kaliteli tam eşleme alan adlarının arama sonuçlarında daha az görünürlük elde edeceği.

Son olarak 2020’de Google Web Yöneticisi Trendleri Analisti John Mueller ortaya çıktı alan adlarındaki anahtar kelimeler artık arama motoru sonuç sıralamalarını belirlemede rol oynamamaktadır.

Bir Google Web Yöneticilerine Sor videosu sırasında alan adlarındaki anahtar kelimelerin sıralamaları etkileyip etkilemediği sorusunu yanıtlarken, “Kısacası, hayır. Üst düzey alan adınızda bir anahtar kelimeye sahip olmaktan böyle özel bir bonus alamazsınız.”

Ancak bu, alan adlarının önemsiz olduğu anlamına gelmez. Doğrudan sıralama faktörleri değiller.

Kararımız: Alan Adınız Sıralama Faktörü Değildir, Ama Yine de Önemlidir

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?
Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Artık alan adlarının genel arama motoru sıralamanızın bir parçası OLMADIĞINI belirlediğimize göre, SEO uzmanları onları unutabilir, değil mi?

Kesinlikle hayır.

Bir alan adı seçiminiz, kullanıcı deneyiminizin ve genel imajınızın önemli bir yönü olabilir. Alan adınız genellikle işletmenizin en tanınan yönü olmalıdır. Bazen bu, işletme adınız değil, belirli bir marka veya ticari markadır.

Farklı özellikler için alt alan adlarını veya hatta ayrı alan adlarını düşünebilirsiniz. Bayilerin taşıdığı ürünleri satarsanız bu, müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasına yardımcı olabilir.

Alan adınızda anahtar kelimeler kullanmak, arama sıralaması açısından yardımcı olmaz; doğru yapılmadığı takdirde, SEO’nuza bile zarar verebilir.

Ancak, markanız ağırlıklı olarak belirli bir hizmet veya ürüne odaklanıyorsa, alana bir anahtar kelime eklemek, kullanıcıların bir bakışta neyle ilgili olduğunuzu anlamasına yardımcı olabilir. Dikkatlice yerleştirilmiş bir anahtar kelime, dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olan kitleleri çekmeye de yardımcı olabilir.

Alaka düzeyi yüksekse veya markanızın bir parçasıysa, bir anahtar kelime kullanmaktan korkmayın.

İşte TL;DR: Alan adınız Google sıralamanızı doğrudan etkilemez, ancak bilgili web pazarlamacılarına markalarının değerlerini yansıtma ve daha olumlu kullanıcı deneyimleri yaratma fırsatları sunar.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Google’ın Yeni Yerel Arama Özellikleri Sonunda Burada

Google nihayet, telefonunuzun kamerasıyla çevrenizde arama yapma yeteneği de dahil olmak üzere, bu yılın başlarında önizlemesi yapılan yerel arama özelliklerini kullanıma sunuyor. Google'ın Eylül ayındaki...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments