Ana Sayfa / Haber / Akdeniz’de tuhaf plastik kirliliği

Akdeniz’de tuhaf plastik kirliliği

Akdeniz’de tuhaf plastik kirliliği

Akdeniz’de Toskana kıyılarındaki İtalya Giglio adasında ilk defa alışılmadık deniz plastik kalıntısı türleri belgelenmiştir.

Plasticrust nedir?

Plasticrust, adından da anlaşılacağı gibi, plastik bir kabuk tabakasıdır. Okyanustaki plastik mekanik olarak yıprandığında, bitkilerin üstünden sürtünen dalgalar tarafından aşındığında, küçük parçacıkların katı yüzeyde sıkışmasına neden olur. İtalya’da tespit edilmeden önce, son zamanlarda Portekiz yapımı Madeira adasında da plastik parçalar bulundu. Diğer enkaz türleri ise taşlardan ayırt edilmesi zor olan pirolastik, yanmış plastik parçalarıdır. Bunlar, daha önce İngiltere’de Cornwall ve Devon’da da bulunmuştu.

Almanya Federal Hidroloji Enstitüsü’nden Sonja Ehlers ve bağımsız araştırmacı Julius Ellrich, Giglio hakkındaki bulgularının bu tür plastik kirliliğinin düşündüğünden daha yaygın olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Ehlers ve Ellrich’in incelemeleri

Ehlers ve Ellrich, geçtiğimiz ay Giglio’daki birçok siteyi inceledi. Yüksek gelire batmış kayalar üzerinde mavi plastik katmanlar ve bir kumsalda gri-mavi renkli taşlardan oluşan proplastik kabarcıklar keşfettiler. Spektroskopi kullanılarak yapılan analiz, plastik malzemenin ürettiğimiz en yaygın plastik olan polietilen olduğunu göstermiştir. Piroplastik, içki şişeleri yapmak için kullanılan polietilen tereftalattı.

“Atık döküntüler kayaların üzerinden geçen dalgalarla aşındığında plastik bir kabuk tabakası oluşur”

Piroplastik için suçlu bir plaj kamp ateşi olabilir, Eh, yakındaki keşfedilen yanmış kömür ve Giglio’da bulduğu mavi plastik şişelerin sayısını göz önüne alarak Ehlers diyor. Endişelenmeliyiz, diyor Ehlers. “Plastik artıkların manzarayı nasıl değiştirdiğini gösteriyor.”

Hayvanların bu plastikleri yediklerinden emin değiliz, ancak muhtemel görünüyor. Madeira’da bulunan plastik salyangoz üzerinde salyangoz ve Giglio’da bulunan plastik salyangoz üzerindeki mermer kaya yengeci (Pachygrapsus marmoratus) bulunmuştur. Ehlers, “Bu, plastiğin gıda zincirine girmesinin bir yolu olabilir” diyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir