Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Haber AI, Ölen Sevdiklerinizin Sanal Versiyonlarıyla Konuşmanıza İzin Veriyor

AI, Ölen Sevdiklerinizin Sanal Versiyonlarıyla Konuşmanıza İzin Veriyor

- Advertisement -

“Black Mirror” bölümünden bir şey gibi gelebilir. Yine de, yapay zekadaki (AI) gelişmeler artık insanların mezarın ötesinden sevdikleriyle etkileşim kurmasına ve sohbet etmesine izin veriyor.

Kaliforniya merkezli dahil olmak üzere birçok şirket HereAfterAI, gerçek insanların sanal versiyonlarını oluşturmak için AI sohbet robotlarına ve sesli asistanlara güç veren teknolojiye benzer bir teknoloji kullanıyor. Bir mobil uygulama olarak sunulan HereAfterAi, sohbet edebilen etkileşimli avatarlar oluşturmak için fotoğraflar, video röportajları ve ses kayıtları kullanır.

Sadece Sanal Los Angeles’ta da bulunan, “Sizinle sevdiğiniz kişi arasındaki ilişki dinamiklerini konuşma yoluyla yeniden yaratmaya ve birinin vefatından sonra gerçek bir iletişime olanak sağlamaya çalışır.

Tel Aviv, İsrail merkezli Site herhangi birinin canlı insanlardan herhangi bir girdi almadan “kamerada” konuşabilen tamamen dijital bir klonunu oluşturmasına olanak tanır.

Yapay Zeka Yaratıcılık Engellerini Aşıyor

İnsan dijital düşünce kalıplarını klonlamak, Alan Turing’in 1950 tarihli makalesinde kendi adını taşıyan testini tanıtmasından bu yana yapay zekanın Kutsal Kase’si olarak kabul edildi.

Veri bilimcilerinin yapay zeka geliştirmede karşılaştıkları en kritik engellerden biri, yaratıcı düşünceyi birbirinden ayırmaktır.

Yakınsak düşünme, bellek ve mantık kullanarak sorunlara somut çözümler bulmaktır. Iraksak düşünme, bir sorunu çözmek için çoklu olasılıkları keşfetme sürecidir ve çok daha serbest akışlı ve kendiliğindendir.

Önceki nesil AI, farklı düşünmede zayıf performans gösterdi, ancak teori ve pratik, önemli ölçüde gelişmiş. 2016 yılında, Benjamin adlı bir New York Üniversitesi AI makinesi, “güneş baharı“kurgusal bir kısa film.

O zamandan beri, AI teknolojisi, oyundan müziğe ve gazeteciliğe kadar her şeyi yaratmada artan kullanım ve beceri gördü. Ağustos ayında geniş çapta kapsanan bir etkinlikte, Capitol Music Group, FN Meka adlı bir AI rapçi ile anlaştıktan sonra imza attı ve hızla bıraktı.

Teknoloji Büyük Dil Modelleri Üzerine İnşa Ediyor

İnsanların ikna edici dijital kopyalarını oluşturmak, istemlerden anlamı çözebilen ve açık metinle yanıt verebilen büyük AI dil modellerinin (LMM’ler) kullanılmasına dayanır. En popüler iki tanesi OpenAI’den GPT-3 ve Google’ın LaMDA’sı benzersiz konuşma kalıplarını taklit etmek için özelleştirilebilir.

Ses klonlamadaki ilerlemelerle birlikte bu, Deepfake’ler gerçek olayların ve ifadelerin giderek daha gerçekçi, ancak tamamen yanlış versiyonları.

Etik Endişeler Devam Ediyor

AI dijital klonlamanın kullanılması, insanların yas süreciyle başa çıkmalarına yardımcı olmanın bir yolu olarak önerilmiş olsa da, hem ölüm öncesi hem de ölüm sonrası rıza ve mahremiyetle ilgili sorunları gündeme getiriyor.

Fikri mülkiyet ve verilerin mülkiyeti yasal bir gri alana düşüyor, yani AI tarafından oluşturulan içerik, gerçek insanlar tarafından üretilenlerle aynı yasal haklara ve felsefi statüye sahip mi?

Anılar, inançlar ve kişisel tercihlerle ilgili bu teknolojinin kullanımı bazı eleştirmenler tarafından büyük bir mahremiyet istilası olarak görülüyor. Aynı zamanda, çevreyi saran öfkenin de kanıtladığı gibi, sömürücü olarak da görülebilir.

Teknoloji Dijital Pazarlama Fırsatları Sunuyor

Los Angeles merkezli şirket, https://storyfile.com/ ana sayfasında William Shatner’ın etkileşimli bir versiyonu da dahil olmak üzere, bu teknolojinin yarattığı bazı olasılıkları sergileyen konuşma videoları sunuyor.

Pazarlama şirketleri ölü ünlülerle promosyonlar yürütebilir, ancak müşteri seçimlerini tahmin etmek daha caziptir. Giderek daha doğru tüketici modelleri oluşturmak için büyük verileri kullanarak tüketici demografik bilgilerini ve geçmiş bilgilerini kümeleyebilirler.

Benzer şekilde, Meta ve Google gibi şirketler tarafından halihazırda kullanılmakta olan kişiselleştirmenin genişletilmiş bir versiyonunda, yapacağınız seçimleri taklit edecek şekilde tasarlanmış bir kişinin dijital bir klonunu oluşturmak için kullanılabilir, bu da sonuçların veya pazarlama kampanyalarının alaka düzeyini artırır. kişisel mahremiyetin maliyeti.

BENZER YAZILAR

URI Nedir?

URI Nedir? “Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcı” anlamına gelir. Bir URI, bir dosyanın veya kaynağın adını ve konumunu tek tip bir biçimde tanımlar. Dosya adı için bir...

Siber Suçluların 2 Faktörlü Güvenliği Atlamasına İzin Veren Yeni EvilProxy Kimlik Avı Hizmeti

EvilProxy adlı yeni bir hizmet olarak kimlik avı (PhaaS) araç takımı, tehdit aktörlerinin çevrimiçi hizmetlere karşı kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) korumalarını atlaması...

Selim DERİNGİL..Denge Oyunu(2.Dünya Savaşında Türkiye’nin Politikası)

Selim DERİNGİL..Denge Oyunu(2.Dünya Savaşında Türkiye’nin Politikası)KİTABIN ÖZETİ :1939-1945 2nci dünya savaşı Türk Dışişlerini değerlendirmek için önce dönemin politikasını yönlendiren kadroyu anlamak gerekir.Bu kadro 1nci...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...