Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Webmaster AI Düzenlemesini Keşfeden AI Insight Forumundan Önemli Noktalar

AI Düzenlemesini Keşfeden AI Insight Forumundan Önemli Noktalar

- Advertisement -

Çığır açan bir toplantıda üst düzey teknoloji CEO’ları, Yapay Zeka İçgörü Forumu için Washington DC’de ABD Senatörleri ve sivil toplum liderleriyle bir araya geldi.

“Bu, Senato’da çok uzun zamandır, belki de şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen bir toplantı olacak: iş dünyası, sivil haklar, savunma, araştırma, emek, sanat alanlarındaki en üst düzey seslerin bir araya gelmesi, bir odada Kongre’nin yapay zekayla nasıl başa çıkabileceği konusunda çok ihtiyaç duyulan bir sohbet yapılıyor.”

Amaç, yapay zeka (AI) düzenlemesinin karmaşık manzarasını kapsamlı bir şekilde analiz etmekti.

İLK BAKIŞ:

İlk iki partili Yapay Zeka İçgörü Forumumuz şimdi başlıyor! Kongrenin yapay zeka devrimine nasıl katılması gerektiğini konuşmak için bu dengeli ve çeşitli grubu bir araya getiriyoruz.

Yapay zekanın toplumsal faydalarını en üst düzeye çıkarırken birçok riskini de en aza indirmek için herkesin görev başında olmasına ihtiyacımız var. pic.twitter.com/0ZYiwIzFup

— Chuck Schumer (@SenSchumer) 13 Eylül 2023

Tesla, Meta, OpenAI, Google, Microsoft, NVIDIA ve IBM’den yöneticiler katıldı forum.

Schumer’in yapay zeka içgörü forumunun tam listesi: pic.twitter.com/b9mJhW39NW

— Maria Cristina Curi (@m_ccuri) 30 Ağustos 2023

Oturum özel olmasına rağmen medya, teknoloji liderlerinin bir araya geldiği birkaç anı kaydetti.

Toplam net değeri yaklaşık 550 milyar dolar olan teknoloji devleri, yapay zekanın geleceği ve düzenlenmesine ilişkin Senato forumu için Çarşamba günü aynı odada toplandı https://t.co/otlPQ1bPpm pic.twitter.com/NFZq41FJM1

— Bloomberg (@işletme) 13 Eylül 2023

“Yapay zeka, küresel ekonomide yeni bir dönüşüme güç verme ve her türlü teknolojik ve toplumsal ilerlemeye yol açma potansiyeline sahip. Amerika Birleşik Devletleri’nin ileriye dönük olması, zorlukları ve riskleri anlaması ve aynı zamanda Amerika’nın dijital ve teknolojik liderliğin ön saflarında yer almasını sağlaması gerekiyor.”

Yapay Zeka Düzenlemesini Uygulamanın Önemi

Schumer, OpenAI, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin sorumlu yapay zeka geliştirmeye kararlı olduklarını ancak Kongre’nin çok geç olmadan devreye girmesi gerektiğini kabul etti.

“Hükümet bu önlemlerin alınmasında rol oynamalıdır. Çünkü bireysel şirketler koruma önlemlerini desteklese bile her zaman bize zarar vermek isteyen sahtekar aktörler, vicdansız şirketler ve yabancı düşmanlar olacaktır. Dönüşümsel tarafta ise Çin gibi rakipler de dahil olmak üzere diğer hükümetler ilerlemek için büyük kaynaklara yatırım yapıyor. Ulusal güvenliğimize zarar verecek şekilde geride kalabiliriz.”

Bazı teknoloji liderleri aşırı düzenlemenin ABD’nin yapay zeka ilerlemesine öncülük etmesini engelleyebileceğinden endişe etse de çoğu, düzenlemelerin gerekli olduğu konusunda hemfikirdi.

1. Yapay zeka harika şeyler yapma kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda pek çok belirsizliği ve kamuya zarar verme potansiyelini de barındırıyor.

2. Yapay zeka konusunda kamuya karşı çok az sorumluluk vardır veya hiç yoktur ve Kongre, zararı en aza indirecek ve kamu yararını en üst düzeye çıkaracak şekilde hareket etmelidir.

— Senatör Ben Ray Luján (@SenatorLujan) 13 Eylül 2023

Teknoloji CEO’larının Sorumlu Yapay Zeka Geliştirme Konusunda Hazırlanan Açıklamaları

Hugging Face CEO’su Clement Delangue, güvenli ve sorumlu yapay zeka gelişimi için sektörler arası koordinasyonun önemini vurguladı.

Hugging Face’in kamusal iletişim, açık bilim ve açık kaynak girişimleri de dahil olmak üzere açıklık yoluyla makine öğrenimini demokratikleştirme misyonunun altını çizdi.

Delangue ayrıca yapay zekanın iki ucu keskin kılıcının altını çizdi, inovasyon potansiyelini överken yanlış bilgi ve etik kaygılar gibi mevcut risklere karşı uyarıda bulundu ve yapay zeka araştırma ve geliştirmesindeki bu önemli noktada politika rehberliği çağrısında bulundu.

Güvenlik konusunda, Meta’nın akademisyenler ve diğer toplumsal uzmanlarla ortaklıklar da dahil olmak üzere yapay zeka modellerine ve ürünlerine güvenlik önlemleri oluşturma çabalarını ayrıntılı olarak anlattı.

Erişim konusunda, Meta’nın açık kaynak kullanımına yönelik dengeli yaklaşımını vurguladı; küresel teknik standartların belirlenmesinde ve aynı zamanda koruyucu önlemlerin oluşturulmasında Amerika’nın liderliğini savundu.

“En son teknolojiye sahip yapay zekaya erişim, gelecekte giderek daha önemli bir fırsat faktörü haline gelecek ve bunun bireysel insanlar, şirketler ve bir bütün olarak ekonomiler için geçerli olacağını düşünüyorum.”

Açık Kaynak Yapay Zeka Modellerinin Oluşturduğu Riskler

Kâr amacı gütmeyen İnsani Teknoloji Merkezi’nin başkanı Tristan Harris, özellikle Meta’nın Lama 2 Microsoft ile ortaklaşa başlatılan model.

Katılımcılara göre Harris, kâr amacı gütmeyen kuruluşunun Llama 2 modelini tehlikeli biyolojik bileşikler oluşturmaya yönelik talimatlar sağlamaya ikna ettiğini iddia etti.

Zuckerberg, benzer talimatların internette zaten mevcut olduğunu belirterek buna karşı çıktı.

Bugünkü AI Insight Forum’da Big Tech CEO’ları ve liderlerinden gelen bilgilerden sonra, AI ve sosyal medyayı düzenlemek için yeni ve bağımsız bir kuruma ihtiyacımız olduğu açıkça görüldü.

Bu şirketlerin Amerikan yaşamını hiçbir korkuluk olmadan dönüştürmeye devam etmesine izin veremeyiz.

— Michael Bennet (@SenatorBennet) 13 Eylül 2023

Yapay Zekanın İşler Üzerindeki Etkileri

Yapay zekanın tartışılan bir diğer riski ise işleri hızla ilerleyen teknolojiden olumsuz etkilenebilecek kişilerle ilgiliydi.

2/ Konuşma, kompozisyon, yaratıcılık, keşif, yüz yüze bağlantı – bunlar bizi insan yapan ve hayatlarımızı anlam ve değerle dolduran şeylerdir.

Yapay zeka e-postalarımızı yazdığında, müziğimizi bestelediğinde, sanatımızı yarattığında ne olur? Makineler öğretmenlerin yerini alırsa ne olur?

— Chris Murphy 🟧 (@ChrisMurphyCT) 13 Eylül 2023

Microsoft CEO’su Satya Nadella, insanların yapay zekayı işleri otomatik olarak yönetebilecek bir şey olarak değil, yardımcı pilot olarak düşünmesini umuyor.

Ancak Satya Nadella muhtemelen ABD hükümetinin yapay zekaya tepkisinin ne olması gerektiğini en iyi şekilde tanımladı: “Yapay zekayı otomatik pilotta çalışan bir şey olarak düşünmemeliyiz. Yapay zekayla birlikte yardımcı pilotlarla çok daha iyi uygulanacaktır.” (2/2)

— Senatör Maria Cantwell (@SenatorCantwell) 13 Eylül 2023

Yapay Zeka Düzenlemesinin Zorlukları

“Benzer sebeplerden ötürü, şirketlerin güvenli ve genel kamu yararına hareket etmesini sağlamak için hakem olarak düşünebileceğiniz bir düzenleyiciye sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Şaka bir yana, yapay zeka şirketlerinin güvenli ve kamu yararına çalışmasını sağlama konusundaki endişelerini dile getirdi.

“Sorun aslında uygarlık riskiyle ilgili. Bu, bir grubun başka bir insan grubuna karşı olması gibi değil. Bu, dünyanın her yerindeki tüm insanlar için potansiyel olarak riskli bir şeydir. Bunu anlamak çok önemli.”

Schumer ve Senatör Mike Rounds iki partili eylemin önemini vurguladı. Yapay zekanın “çok karmaşık ve teknik” olduğunu ve derhal federal müdahale gerektirdiğini belirtti.

“Yapay zeka, kongre organının ele alması en zor şeylerden biri çünkü çok karmaşık ve teknik. O kadar geniş kapsamlı ki. Toplumumuzun hemen hemen her yönünü etkileyecek ve değişiyor. Ama harekete geçmeliyiz.”

Ancak bazı Senatörler AI Insight Forum’da şüphelerini dile getirdiler.

Federal hükümetin gelip yapay zekayı sert bir şekilde düzenlemesine ihtiyacımız yok.

Şu anda Kongre’nin molalardan faydalanması ve yavaşlaması gerekiyor; yapay zeka inanılmaz bir potansiyele sahip ve şu anda ekonomiyi dönüştürüyor. pic.twitter.com/YrjEjzBxyt

— Senatör Ted Cruz (@SenTedCruz) 14 Eylül 2023

tarafından paylaşılan bir klipte Fox 32 Chicago Senatör Josh Hawley, çoğunluk liderini önemli teknoloji faturaları getirmediği için eleştirdi.

“Çoğunluk lideri teknoloji teknoloji teknoloji hakkında çok konuştu. İki yıldır kayda değer tek bir yasa tasarısını masaya koymadı.”

Ağ ayrıca OpenAI CEO’su Sam Altman’ın yapay zeka riskleri hakkında yorum yaptığı kısa bir klibini de paylaştı.

“Bu olumsuzlukların üstesinden gelebileceğimizden emin olmak ve bu risklerin ne olduğu konusunda net olmak bence önemli.”

Yapay Zeka Düzenlemesinde Sırada Ne Var?

AI Insight Forum’un ana çıkarımı, teknoloji CEO’ları ve politikacılar arasında düzenleme konusunda ortak zemin olmasıydı.

İlk Yapay Zeka İçgörü Forumu, Kongre’de şimdiye kadar düzenlenen en bilgilendirici tartışmalardan biriydi!

Kongre, yapay zekayı düzenlemede, dönüşümsel inovasyonu teşvik etmede ve sürdürülebilir inovasyon için korkuluklara sahip olmamıza yardımcı olmada rol oynamalıdır.

— Chuck Schumer (@SenSchumer) 14 Eylül 2023

Yapay zeka düzenlemelerini tartışmak üzere teknoloji ve siyaset dünyasının en büyük isimlerini bir araya getirerek, gelecekteki yasama eylemlerine zemin hazırlayarak çok önemli bir emsal oluşturdu.

Bugün, yapay zekayla ilgili politika sorunlarına, fırsatlara ve tehditlere odaklanan ilk iki partili Yapay Zeka İçgörü Forumu’na ev sahipliği yaptık.

Bugün bize katılan tüm uzmanlara teşekkür ederiz.

Önümüzdeki aylarda meslektaşlarımla bu konularda çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. pic.twitter.com/qX9kP5X4mt

— Senatör Todd Young (@SenToddYoung) 13 Eylül 2023

Ancak yapay zeka düzenlemesinin uygulanması uzun zaman alabilir.

Çok verimli bir ilk Yapay Zeka İçgörü Forumu

Bildiğimiz bir şey var: İşimiz daha yeni başlıyor

Kolay olmayacak

Ancak yapay zekanın inanılmaz bir potansiyeli var ve inanılmaz bir zorluk; yapay zekanın olduğu dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek mevzuat oluşturmak için elimizden geleni yapmalıyız.

— Chuck Schumer (@SenSchumer) 13 Eylül 2023

BENZER YAZILAR

Aşk-ı Memnu – Halid Ziya Uşaklıgil – Kitap Özeti

Aşk-ı Memnu - Halid Ziya Uşaklıgil - Kitap ÖzetiFirdevs Hanım’la kızları İstanbul’ un tanınmış ailelerinden ve Göksu eğlenti yarinin sürekli ziyaretcileri arasında bulunmaktadırlar. Bir...

NM2

NM2 dosyası nedir? .nm2 uzantılı bir dosya, Navitel navigasyon sistemi ile oluşturulmuş bir harita dosyasıdır. Yollar, sokaklar, yol şeritleri, harita üzerindeki noktalar, yer işaretleri ve...

Lords of the Fallen Lansmanından Bu Yana 10 Günde 1 Milyon Adet Sattı

Souls benzeri oyun Lords of the Fallen, pazardaki ilk on gününde bir milyondan fazla sattı. Yayıncı CI Games, haberi basın bülteni aracılığıyla paylaştı. CI Games...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...