Çarşamba, Temmuz 15, 2020
Ana Sayfa Bilim Ağrı ölçülür mü?

Ağrı ölçülür mü?

[dropcap]A[/dropcap]ğrıları konusunda hastalarının tariflerine güvenmek zorunda kalan doktorlar ve ağrı üzerine çalışan bilim insanları ağrıyı ölçmenin ve izlemenin zorluğunu yaşıyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada ağrının nesnel ölçümünü sağlayacak bir yöntem bulma yolunda ilk adım atılmış gibi gözüküyor.

Araştırmacılar bir bilgisayarla öğrenme algoritması ile işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemini beyin aktivitesinin özel örüntülerini saptamak amacıyla birleştirdiler ve bu sayede kişinin ağrısı olup olmadığı tahmin edebildiler.

Araştırmacılar bu yöntemi farklı şiddetteki ve tipteki ağrıları ölçecek şekilde geliştirmeyi, böylece bu teknolojinin bir gün klinik uygulamalarda, ilaç denemelerinde ve ağrı araştırmalarında kullanılabilmesini umut ediyor.

Yapılan çalışmada önce sekiz kişiye ısı hissi verildiğinde ağrı hissettikleri ve hissetmedikleri durumlardaki beyin aktiviteleri görüntülenmiş. Katılımcılar arasında gözlenen beynin aktivite örüntülerinin verilerini çözümlemek için de bir algoritma kullanılmış.

On altı yeni katılımcıya ise ağrılı ve ağrısız ısı hissi verildiğinde % 81 doğrulukla iki durum ayırt edilebilmiş. Stanford Tıp Fakültesi’nden ağrı araştırmacısı ve anestezi uzmanı Sean Mackey bulguların henüz ön bulgular olduğunu belirterek ağrının karmaşıklığını ve bu deneyin küçük bir grupla laboratuvar koşullarında gerçekleştirildiğini vurguluyor.

Yine de bu çalışmanın, tamamen öznel olduğu düşünülen ağrının aslında nesnel olarak ölçülebilecek özelliklere sahip olduğuna dair bir kanıt sunduğunu söylüyor. McLean Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden ağrı araştırmacısı David Borsook’a göre de ağrı nesnel bir şekilde ölçülebildiğinde hastaların tedavileri de kökten değişebilecek.

Ancak bu tekniğin yararlı olması için farklı ağrı tiplerini de ayırt etmesi gerekiyor. Araştırma ekibi şimdi bu tekniğin kronik ağrıların ölçülmesinde de kullanılabilirliğini değerlendiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

NVIDIA, GeForce RTX ekran kartları ile Death Stranding PC oyununu bir araya getiriyor

NVIDIA'dan yeni bir oyun paketi. GeForce RTX grafik kartları ile Death Stranding ücretsiz Geçen hafta NVIDIA, NVIDIA DLSS 2.0 teknolojisi ile Death Stranding'i PC platformuna sunmak...

İndir: NVIDIA GeForce Game Ready 451.67 WHQL

NVIDIA GeForce Game Ready 451.67 WHQL'i indirin NVIDIA.com'dan indirin Bilgisayar: İndirmek için NVIDIA.com'u ziyaret edin Mobil: İndir Death Stranding için Oyun Hazır Bu yeni Game Ready Sürücüsü, Death Stranding...

İndir: AMD Radeon Adrenalin 2020 20.7.1

AMD Radeon Adrenalin 2020 20.7.1 sürümünü indirin İndirmek için AMD.com'u ziyaret edin   Dağılma ™ AMD Hata Raporu Aracı (1) AMD Hata Raporu Aracı, sorunları doğrudan bize...

AMD Ryzen Threadripper PRO 3975WX de tespit edildi

Lenovo iş istasyonu sızıntılarında AMD Ryzen Threadripper PRO Yine PRO işlemci Threadripper diğeri tarafından bulunmuştur APISAK . Bu sefer, yaklaşan Lenovo iş istasyonu sistemleri için 32 çekirdekli bir...

Recent Comments

admin on 300full-60