Mobil

ABD’de Fiziksel SIM Yuvası ile iPhone 14 Modeli Satın Alamazsınız

Apple, geçmişte eSIM destekli iPhone’ları piyasaya sürdü ve bu modeller ABD’de de satıldı. eSIM işlevini destekleyen herhangi bir akıllı telefon, tek bir fiziksel SIM kartı ve bir eSIM’i barındıracak yer olacağı veya hiç kart olmayacağı anlamına gelir.

Tartışmalara yabancı olmayan Apple, ABD’deki tüm iPhone 14 modellerini fiziksel SIM yuvası olmadan piyasaya sürmeye karar verdi.

Güvenlik Açısından iPhone 14’ün eSIM Sürümleri Çalınamaz

Mevcut çıkmazınıza bağlı olarak, tamamen eSIM’li bir iPhone 14, masaya bazı avantajlar ve bazı dezavantajlar getirecektir.

Bir eSIM ile, fiziksel bir kart takmak zorunda kalmadan bir hücresel ağa bağlanabilirsiniz. Premium akıllı telefonların, kullanıcıların eski bir pili yenisiyle değiştirmesine ve SIM kartlarını hızla değiştirmesine olanak tanıyan, kolayca çıkarılabilen arka kapaklara sahip olduğu günler geride kaldı.

Mevcut nesil modellerde, eski fiziksel SIM kartınızı değiştirmeniz gerekirse, elinizde bir SIM çıkarma aracı veya minimum olarak bir ataş olması gerekir.

eSIM teknolojisine sahip bir iPhone 14 ile tek bir telefonda birden fazla SIM profiline sahip olabilirsiniz, bu nedenle teknik olarak hücresel planlar arasında geçiş yapmak parkta yürüyüşe dönüşür.

Ayrıca, bir hırsızın bir iPhone 14’ü çalması daha zahmetli hale gelir ve bu kişi farklı bir SIM kart takamadığı için çalınan bir iPhone’u takip etmek daha kolay olacaktır.

Kısacası, hırsızlar kendilerini riske atacaklar. Ne yazık ki, yerel bir SIM kart satın almanın yaygın olduğu farklı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, bunu şimdi iPhone 14 ile yapamazsınız.

eSIM teknolojisi farklı ülkelerde yavaş yavaş benimseniyor olsa da, fiziksel SIM kartların yüksek talep gördüğü bir bölgeye seyahat etmeniz gerekiyorsa, bu sadece bir rahatsızlıktan daha fazlası olabilir.

Apple, bu değişikliğin özellikle ABD’deki müşteriler için olduğundan bahsetmişti; bu, diğer ülkelerin çift fiziksel SIM yuvalı iPhone 14 modellerini veya tek bir SIM + eSIM kombinasyonunu almaya devam edeceği anlamına geliyor, ancak önümüzdeki yıllarda bu yuvalar büyük olasılıkla olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu