Salı, Haziran 6, 2023
Ana Sayfa Webmaster 5 Tür Sosyal Medya Ağı Ve Her Birinden Faydaları

5 Tür Sosyal Medya Ağı Ve Her Birinden Faydaları

- Advertisement -

5 Tür Sosyal Medya Ağı Ve Her Birinden Faydaları
5 Tür Sosyal Medya Ağı Ve Her Birinden Faydaları

İnsanlar sosyal medyayı fotoğraf ve video paylaşmak, güncellemeler göndermek ve aile, arkadaşlar ve markalarla bağlantı kurmak için kullanır.

Aynı şekilde markalar da bu sosyal medya ağlarını hedef kitlelerini büyütmek, hedef pazar araştırması yapmak ve platform etkileşimini artırmak için kullanır.

Ancak sosyal medya geliştikçe markaların dikkatlerini nereye odaklayacaklarını belirlemeleri zor olabilir. Ve kim tüm sosyal medya platformlarına ve uygulamalarına etkin bir şekilde katılmaya vakti var?

Öyleyse, markanız kitlesiyle bağlantı kurmak için hangilerini kullanmalıdır? Bu birkaç faktöre bağlı.

Çoğu marka, kaynaklara veya dürüst olmak gerekirse, tüm sosyal medya platformlarında, sitelerinde ve uygulamalarında bulunma ihtiyacına sahip değildir.

Bu, odak noktanızı nereye koyacağınızı, neleri şirket içinde tutmak istediğinizi ve dış kaynak kullanmak isteyebileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyanın Evrimi

Sosyal medya platformları, günümüz pazarlama atmosferinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kuran ve onlarla bağlantı kuran işletmelerde önemli bir rol oynarlar.

Bilgi paylaşımından ilişki kurmaya kadar, bu platformlar sonsuz fırsatlar sunar.

Sosyal medya deyince aklınıza muhtemelen en iyiler; Facebook, Instagram ve Twitter gibi – ve muhtemelen onları bir araya toplarsınız.

Ancak bu büyük sosyal medya platformları arasında bile alt türler var.

Her platformun farklı özelliklerini ve potansiyel fırsatlarını öğrenmek, markaların daha etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmasına yardımcı olabilir.

Öyleyse eski okul platformlarıyla başlayalım. LinkedIn ve Facebook (başlangıçta Facemash, ama bunu kim hatırlıyor) 2003’te piyasaya sürüldü.

Bunu kısa bir süre sonra 2006’da Twitter izledi.

Ardından, bazılarının 2013’te başlatılan TikTok – Vine’ın ilk yinelemesini düşündüğü şey.

Platform 2017’de kapandığı için Vine’ın popülaritesindeki artış kısa sürdü. Ancak bu, insanların dikkatinin nerede yattığını öğrenmediğimiz anlamına gelmiyor: kısa biçimli videolar.

Bugün Sosyal Medya

Bugün gördüğümüz gibi, sosyal medya ağları birbirine ayak uydurmak için rekabet ediyor ve insanları platformlarında tutmak için daha fazla özellik ekliyor.

Ayrıca Twitter gibi daha fazla platformun artık kullanıcılarına Canlı yayın yapma fırsatları sunduğunu görüyoruz.

Artık platformların gelişmek ve kullanıcılarının dikkatini çekmek için nasıl rekabet ettiğini ele aldığıma göre, sosyal ağ ile ne demek istediğime geçelim.

Sosyal Ağ Nedir?

Bir sosyal ağ, belirli bir türdeki sosyal medya platformunun veya uygulamasının bir kategorisi veya grubudur. Sosyal ağların birçok türü ve alt türü vardır – düşündüğünüzden daha fazla.

Facebook ve Instagram gibi daha önce tartıştığımız belirli platformlara aşina olduğunuza eminim. Ancak bu türler hangi kategoriye girer? Ve markanız her birinde hedef kitlesiyle en iyi nasıl bağlantı kurabilir?

Ardından, aşağıdaki sosyal ağ türlerini ve her birinin faydalarını inceleyeceğim:

  • Geleneksel Sosyal Ağlar.
  • Medya Paylaşım Ağları.
  • Tartışma Ağları.
  • Sosyal Blog Ağları.
  • Ağları İnceleyin.

1. Geleneksel Sosyal Ağlar

  • Örnekler: Facebook, LinkedIn, Twitter.

Geleneksel sosyal ağlar hakkında çok konuştuk, bu yüzden bu türe çok fazla girmeyeceğim.

Ancak bahsettiğim gibi, markaların geleneksel sosyal ağları nasıl kullandığı konusunda değişen bazı eğilimler var.

Örneğin, LinkedIn ve Facebook’ta insanların sıklıkla makaleler ve uzun biçimli gönderiler paylaştığını görebiliriz.

Bu, kısa biçimli gönderilerin kaybolduğu anlamına gelmez; tüm geleneksel sosyal ağlarda kısa biçimli gönderiler görüyoruz.

Platform aynı zamanda işletmelerin ürünlerini tanıtmaları, kitap hizmetleri, müşterilere mesaj göndermeleri ve incelemeler için bir alan bırakmaları için Facebook Sayfası şeklinde bir vitrin oluşturmaları için bir rehber görevi görür.

Facebook Sayfaları ve Grupları, markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurması ve yeni insanlara ulaşması için harikadır.

LinkedIn ise çevrimiçi profesyonel ağ oluşturmada önemli bir oyuncu olmuştur.

Bu geleneksel sosyal ağlar, markaların hedef kitlelerini hedeflemek için reklamları kullanma ve pazar araştırması yapma fırsatları sunar.

2. Medya Paylaşım Ağları

  • Örnekler: Instagram, Pinterest, TikTok.

İnfografikler, resimler ve kısa ve uzun videolar gibi medya paylaşım ağlarında birçok görsel içerik türü vardır.

Bu ağ türü video ve resim medya paylaşımını içerirken, çoğu artık ses, video ve resimler kullanan multimedyadır.

Instagram’da markaların platformu kullanmasının birkaç ana yolu vardır: markanın profilinde video ve resim paylaşımı, ardından Instagram Hikayeleri, IGTV ve makaralar.

İnsanlar bu siteleri eğlence, bilgi bulma ve hatta bazen alışveriş için kullanırlar. Bu, markanızın hedef kitlesine ulaşması için geniş fırsatlar yaratır.

Birçok ürün son zamanlarda TikTok aracılığıyla viral hale geldi. İnsanlar bir uygulama aracılığıyla kolayca satın alabildiklerinde, ikinci bir tahminde bulunmadan satın almaları için doğrudan bir yol sunar.

Markalar ayrıca bu siteleri ürünleri için nasıl yapılır bilgilerini yaymak, etkileyicilerle işbirliği yapmak, indirimleri tanıtmak ve daha fazlası için kullanır.

Pinterest söz konusu olduğunda, sayısız kullanabilirsiniz.

Görsel içerik, müşterilerle bağlantı kurmanın ve onları takip etmeleri ve markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve nihayetinde ürünlerinizi satın almaları için ilgi çekici bir yoldur.

Geleneksel sosyal ağlarda olduğu gibi, özellikle markalar stratejilerini desteklemek için içgörüler ve analizler kullandığında, reklamlar bu platformlarda iyi performans gösterir.

3. Tartışma Ağları

  • Örnekler: Discord, Reddit, Quora.

İnsanlar belirli soruları olduğunda veya bir konuyu tartışmak istediklerinde, bazen Facebook veya Instagram gibi platformlar gidilecek yer değildir.

İnsanların platformlar arasında içerik görüntülemesinin ve oluşturmasının birçok nedeni olabilir.

Ancak Discord veya Reddit gibi siteler söz konusu olduğunda, kullanıcılar genellikle yanıt almak ve benzer ilgi alanlarına sahip insan topluluklarıyla bağlantı kurmak için oradadır.

İnsanlar ayrıca araştırma için bu platformlara gitme eğilimindedir.

Tartışma Ağları, markaların soruları yanıtlamasına ve topluluklarıyla bağlantı kurmasına olanak tanır.

Bazen markanız veya sektörünüz hakkında bir tartışmaya girmek, konuları netleştirmeye ve hedef kitlenizle etkileşim kurmaya istekli olduğunuzu göstermeye yardımcı olabilir.

Hedef kitlenizle iletişim kurmaktan hoşlandıkları yerde buluşma çabanız, uzun vadeli müşteriler yaratmada uzun bir yol kat edebilir.

4. Sosyal Blog Ağları

  • Örnekler: Medium, Tumblr, Blog Marka.

Bir resim veya video belirli bir konu için doğru içerik biçimi olmadığında, bloglar kitlenizle bilgi paylaşmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Bazen bilgiler bir blog aracılığıyla daha iyi paylaşılır. Örneğin, bir konuyu daha iyi açıklayabilir ve okuyucuların daha karmaşık konuları anlamasına yardımcı olabilir.

Bloglar, düşünce liderlerinden gelen içerikler için faydalıdır. Önemli bilgiler veya haberler üzerine genişleyebilirler.

Markanız ayrıca sosyal blog ağları aracılığıyla sitesinde yarattığı şeyleri yeniden amaçlayabilir, genişletebilir veya paylaşabilir.

Daha yeni markalar için, sesinizi geliştirmenin ve hedef kitlenizi oluşturmanın harika bir yoludur.

Bunlar, web sitelerinin yanı sıra, markaların kendileri ve hedef kitleleri için neyin önemli olduğuna dair içgörülerini paylaşmaları için ek platformlardır.

5. Ağları İnceleyin

  • Örnekler: Yelp, Glassdoor, Google İşletme Profili,

Markalar için inceleme ağları konusunda en önemli şey online itibar yönetimidir.

Hem olumlu hem de olumsuz yorumlara hızlı bir şekilde – kibar ve empatik bir şekilde – yanıt vermek, olumlu bir çevrimiçi itibarı korumak için çok önemlidir.

Çevrimiçi incelemeleri okumak, müşteri yolculuğu için gerekli hale geldi ve markanız bunları göz ardı etmemelidir.

Çeşitli inceleme ağlarındaki listeleri talep etmek ve bunları yönetmek için bir plan oluşturmak, markanızın imajını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca potansiyel ve mevcut müşterilere markanızın eleştirilere nasıl yanıt verdiğini gösterebilir.

Ayrıca iyileştirme alanları hakkında fikir verebilir. Sonuç olarak, mükemmel ve bazen yeterince kullanılmayan bir kaynaktır.

İncelemeler ayrıca yerel SEO’nun kritik bir parçasıdır, çünkü insanlar yerel olarak arama yaptıklarında, satın alma yapmadan önce kendi bölgelerindeki işletmeler için incelemeleri değerlendirmeye eğilimlidirler.

İnsanlar, çevrelerindeki işletmeleri bulmak için genellikle Google ve Google Haritalar’ın bir karışımını kullanır.

Son düşünceler

Sosyal medya, markalar için ezici ama inanılmaz derecede değerli bir pazarlama bileşeni haline geldi.

Ancak sosyal medya ağlarının türlerini kategorilere ayırmak ve markanızın hangileriyle etkileşim kurmak istediğini belirlemek işleri basitleştirmeye yardımcı olabilir.

Ardından markanız bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için doğru kaynakları, insanları ve zamanı tahsis edebilir.

Bazı markalar, çevrimiçi itibar yönetimi, blog yazımı, sosyal medya gönderisi oluşturma, reklam oluşturma ve platformlar arasında müşteri hizmetleri gibi sosyal medya yönetiminin bileşenlerini dışarıdan temin edebilir.

Markanızın hedeflerini gözden geçirdikten sonra, en azından şimdilik, hangi platformlara emek vereceğinizi ve hangilerinin atlanmaya değer olduğunu değerlendirmek daha kolay olacaktır.

BENZER YAZILAR

Yükselen Asya

KİTABIN ADI Yükselen AsyaKİTABIN YAZARI Mehmet ÖĞÜTÇÜYAYINEVİ VE ADRESİBASIM TARİHİ 1998KİTABIN YAYIM MAKSADI 21.Yüzyılın hakkında en çok konuşulması beklenilen yeni ekonomik süper güç ÇİN...

32 GB Depolamalı LTE Nexus 9’un Fiyatı 399 Dolara Düştü

Geçen yıl Google, kendisinden önceki diğer Nexus tabletlerin aksine, uygun özelliklere sahip, bütçeye uygun bir cihaz olmayan Nexus 9 tableti piyasaya sürdü. Hayır, Nexus...

Maksim Gorki “Ana”

Ana - Özet - Maksim GorkiKİTABIN ÖZETİ:Nilovna Rusya’nın bir kasabasında yaşayan bir şç eşidir. Kocası onu evde sürekli kullanıyor ve oldukça sık döverdi....

Snapdragon 8 Gen 2, Xiaomi 13 Pro’nun Mühendislik Biriminde Çalışırken Göründü; Saat Hızı Daha Önce Söylenenden Daha Düşük

Qualcomm'un Xiaomi gibi akıllı telefon ortaklarının çoğunun, yeni nesil Snapdragon 8 Gen 2'yi destekleyen amiral gemilerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Bunlardan biri muhtemelen 13 Pro...

Bir Avuç Saçma Refik Halit Karay – Kitap Özeti

KİTABIN ADI : BİR AVUÇ SAÇMAKİTABIN YAZARI : REFİK HALİD KARAYBASILDIĞI YER : İNKILAP KİTABEVİ/İSTANBULBASILDIĞI YIL : 1994KİTABIN KISA ÖZETİYazarkitabında küçük ve parça parça...

Cryo H&I ultra düşük sıcaklıklı buzdolabı geliştiriyor

Resim: Cryo H&I   Sıvı hidrojeni taşımak için kullanılan eksi 253 Santigrat Cryo vakum pompası şirketi Cryo H&I Salı günü yaptığı açıklamada, metallerin sıkıştırma ve çekme özelliklerini...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...