Salı, Haziran 6, 2023
Ana Sayfa Webmaster 4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler

4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler

- Advertisement -

4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler
4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler

Arama hacminde bir düşüş fark ettiniz. Endişelenmek için bir sebep var mı? Evet. Potansiyel iş fırsatlarını kaçırıyor olabilirsiniz.

İşletmenizin kaçırdığı her tıklama, rakibinizin müşterileri sizden uzaklaştırdığı anlamına gelir.

Kabaca sadece %3 Dönüşüm gerçekleştiren web sitesi ziyaretçilerinin oranıyla, onları sitenize getirmek için bu tıklamaları yakalamak daha da önemlidir.

Peki, tıklama hacmi beklenmedik bir şekilde düştüğünde ne yaparsınız? Nedeni nasıl buluyorsunuz ve durumu nasıl düzeltiyorsunuz?

Kısa cevap? Daha derine inmeniz gerekiyor.

İster Google Ads’te yeni olun, ister 10 yıldır benim gibi yüzlerce hesabı analiz ediyor olun, kampanya performansının yüzey seviyesinin altında analiz etmeyi öğrenmeniz gerekir.

Bu yayında, yalnızca tıklama oranının (TO) ve ne anlama geldiğinin yanı sıra tıklama hacmindeki düşüşünüzü tanımlayan performansı incelemeniz gereken bazı temel alanlar.

TO Nedir?

Google Ads’de yıllardır değişmeyen metrik tanımlarından biri de TO’dur.

TO nispeten basit formül: Reklamınızın aldığı tıklama sayısının reklamınızın gösterilme sayısına bölümü: tıklamalar ÷ gösterimler.

TO basit bir hesaplama olsa da, bu, performansı analiz etmeye yardımcı olacak daha hayati metriklerden biridir.

TO’nun yalnızca ilgi çekici reklam metnini ölçmek için kullanılabileceğini düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Peki, TO’nun amacı nedir? TO kullanmanın bazı uygulamaları şunları içerir:

  • Reklamların alaka düzeyini ve kalitesini ölçmek.
  • Anahtar kelimelerin ve reklamların rekabet gücünü belirleme.
  • Kampanya bütçeleri ve anahtar kelime teklifleri arasındaki boşlukları analiz etme.

TO’nuz sıkıntılı olduğunda, bunun tıklama hacmi üzerinde doğrudan bir etkisi olur.

Artık TO tanımlandığına ve metrik için kullanım örneklerine sahip olduğumuza göre, muhtemelen “İyi bir TO nedir?” diye merak ediyorsunuzdur.

Yakın tarihli bir çalışma Instapage arama için ortalama TO’nun tüm sektörlerde %5,06 olduğunu kaydetti.

4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler
4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler

Ortalama TO’nuz sektör ortalamalarına denk gelmiyorsa endişelenmeyin! TO’nuzu almanıza yardımcı olması için bu kapsamlı ipuçlarını izleyin ve tıklama hacmini eşit seviyeye getirin.

Tıklama Hacmi Neden Düşüyor?

Tıklama performansındaki ani düşüşü açıklayamıyor musunuz? İşte nedeni belirlemeye yardımcı olacak yaygın nedenlerden bazıları.

1. Kalite Puanınız Yakın Zamanda Düştü mü?

Kalite Puanı metriği “hepsinin sonu” olarak düşünülmese de, genellikle göz ardı edilen bu metrik, tıklama hacmindeki düşüşün temel nedeni olabilir.

Kalite Puanı reklamınızın şu temel bileşenlerini ölçer:

  • Beklenen TO.
  • Reklam alaka düzeyi.
  • Açılış sayfası alaka düzeyi.

Google Ads, size bu alanların her birinin nispeten ayrıntılı bir görünümünü gösterir, böylece optimizasyona odaklanmanız gereken şeyi tahmin etmenize gerek kalmaz.

4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler
4 Sebep Tıklama Hacmi Azaltıyor & Yapılması Gerekenler

Kalite Puanı, reklamlarınızın ne sıklıkta gösterilmeye uygun olduğunu doğrudan etkilediği için önemlidir. Sadece bu değil, aynı zamanda tıklama başına ne kadar ödediğinizi de etkiler.

Çözüm: Google’ın anahtar kelimeleriniz için size verdiği “notlara” dayalı olarak Kalite Puanını optimize edin.

Bu düzeltmelerden bazılarının uygulanması daha kolay olabilir (yeni reklam metni gibi), ancak açılış sayfanızı optimize etmeniz gerekiyorsa, bu zaman alabilir ve başka kaynaklar alabilir.

Kalite Puanını optimize etmek için kapsamlı bir kılavuz bulunabilir burada.

2. Düşük Gösterimler

TO’nuz sabit kaldıysa ancak tıklama hacminde düşüş görüyorsa, asıl sorun şudur: azalan gösterimler.

Gösterim sayısındaki ani düşüşün birden çok faktörü olabilir, ancak en yaygın olanları aşağıda belirtilmiştir:

Mevsimsellik

Belirli sektörünüz için aramalar azalırsa, anahtar kelimelerinizin gösterimleri de azalacaktır.

Güncellenmiş Teklif Stratejisi

Teklif stratejinizi yakın zamanda değiştirdiyseniz, günlük bütçeniz ile hedef ROAS/EBM/TBM hedefiniz arasında bir uyumsuzluk olabilir.

Buradaki beklentilerdeki herhangi bir önemli boşluk, gösterimlerde keskin bir düşüşe neden olabilir.

Örneğin, rekabetçi anahtar kelimeler için teklifinizi 50 TL’lik bir EBM hedefine ayarlarsanız ancak genellikle 150 TL’lik bir EBM görürseniz, bu, gösterimlerde neredeyse anında dalgalanmaya neden olur.

EBM ve ROAS stratejilerinin çalışma şekli, hedefinize dönüşme olasılığı düşük olan kullanıcılara yönelik gösterimleri azaltmaktır.

Yeni Negatif Anahtar Kelimeler

Birçok reklamveren gibi, negatif anahtar kelimelerinizi daraltmak zorunda kaldınız. Bunun nedeni, Google’ın anahtar kelime eşleme türlerindeki kısıtlamaları gevşetmesidir.

Ancak, negatif anahtar kelimeleri yanlışlıkla çok fazla kısıtlamış olabilirsiniz. Bu, çelişkili olumsuzluklar nedeniyle kayıp gösterimlere neden olabilir.

Peki, düşük gösterimlerle mücadele etmek için ne yapabilirsiniz?

Çözüm: Mevsimsellik sorunlarının yanı sıra, mevcut Teklif Stratejilerinizi gözden geçirin ve hedeflerin performans hedeflerinizle uyumlu (ve gerçekçi) olduğundan emin olun.

Ek olarak, reklamınızın gösterilmesini engelleyen çakışmaları belirlemek için negatif anahtar kelime listelerinizi tarayın.

3. Yeni Reklamlar

Yani parlak yeni bir reklam metni yazdınız ve bunları panonun her yerine uyguladınız. Geliştirilmiş reklam metninizin önceki reklamlarınızdan daha iyi performans gösterdiğini görmek sizi heyecanlandırıyor.

Ancak bunun tam tersinin gerçekleştiğini keşfettiniz ve tıklama hacminiz düşüyor.

Ne oluyor?

Esasen, kampanyalarınızda ve özellikle reklam metinlerinde herhangi bir güncelleme yaptığınızda, kampanyanızı tekrar öğrenme moduna almış olursunuz. Bu süre zarfında, performansta oynaklık görmeyi bekleyebilirsiniz. Google’ın algoritması, kullanıcılar arasında en çok neyin yankı uyandırdığını öğrenirken TO’nun düştüğünü görebilirsiniz.

Açıkçası, bu herhangi bir reklamveren için ideal değildir. Yeni bir kopyayı mükemmelleştirmek için zaman harcadınız ve daha kötü performans göstermesini izliyorsunuz. Peki, bu senaryodan ne öğrenebiliriz?

Çözüm: A/B testi tüm “eski” reklamları duraklatmadan önce yeni reklamlarınızı Bu, tüm eski reklamları duraklatmanın ve bunları yenileriyle değiştirmenin kaçınılmaz performans değişkenliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

A/B testine nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bu yararlı kılavuzu bulun.

4. Rakipleriniz Sizden Daha Fazla Teklif Veriyor

Rekabet kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Sizden daha büyük bir bütçeye veya daha ilginç bir reklam metnine sahip olabilirler. Tüm bu öğeler kontrolünüz dışındadır.

Kontrol edebileceğiniz şey, rekabete nasıl tepki verdiğinizdir.

Bir anahtar kelimedeki maksimum TBM’nizin 5 ABD Doları olarak ayarlandığını, ancak bir rakibin sürekli olarak sizden üstün olduğunu fark ettiğinizi varsayalım. Bu büyük olasılıkla rakibin sizden daha fazla teklif verdiği anlamına gelir.

Çözüm: Bütçe kapasiteniz varsa, teklif stratejinizde daha agresif olmak basit bir çözüm olabilir. Bu, siz daha sık göründükçe gösterimi ve tıklama hacmini artırmaya yardımcı olabilir.

Akıllı Teklif’i etkili bir şekilde nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin burada.

Başka bir örnek, bir rakibin sizden daha iyi bir reklam metnine sahip olmasıdır. Diyelim ki benzer bir ürün satıyorsunuz, ancak bir rakibin promosyonu varken siz yapmıyorsunuz. Hangi reklamın daha fazla tıklama alacağını düşünüyorsunuz?

Büyük olasılıkla, tanıtım reklamı.

Çözüm: Bir promosyon yürütemiyorsanız/yapamıyorsanız, rekabette nasıl öne çıkabileceğinizi belirlemek için reklam metninizi inceleyin.

Sayfadaki reklam sıralamasını ve gayrimenkulü artırmaya yardımcı olması için tüm alakalı reklam uzantılarını kullandığınızdan emin olun. Reklamınızın hala sayfada en çekici olduğundan emin olmak için Reklam Önizleme Aracı’nı sürekli olarak kontrol edin.

Paket servisler

Aniden bir tıklama hacmi düşüşü yaşıyorsanız, bir adım geri atın ve paniklemeden önce bir oyun planı yapın.

Genellikle, bu sorunun yanıtları yüzeyin altına gömülür.

Verileri incelemek ve analiz etmek için zaman ayırırsanız, büyük olasılıkla durdurulan kampanya performansının temel nedenlerini bulacaksınız.

Bu ipuçlarıyla, Google Ads performansınızı hemen iyileştirmek için oyun planınızı oluşturabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Araba Sevdası

Recaizade Mahmut Ekrem’in, Araba Sevdası adlı bu romanı, Namık Kemal’in bu eserden on yıl önce yayınlanmış İntibah adlı romanından belirgin izler taşıyan bir eserdir....

RES

RES dosyası nedir? .res son ekine veya uzantısına sahip dosya, birçok dosya formatı kategorisine ait olabilir. Burada bir C++ Derlenmiş Kaynak Komut Dosyası olan RES dosya...

Bora Sivri Kimdir – Bora Sivri Biyografisi

Bora Sivri Kimdir - Bora Sivri Resimleri - Bora Sivri Biyografisi - Bora Sivri Hakkında    Bora SivriDoğum 1 Ocak 1965 (1965-01-01) (46 yaşında)Ankara, TürkiyeMeslek(ler) tiyatro,...

ERİKLER ÇİCEK AÇTI

Kitabın Adı : ERİKLER ÇİCEK AÇTIKitabın Yazarı : ESAT MAHMUT KARAKURTYayın Evi ve Adresi : İnkılap ve Aka kitapevleri Koll. Şti. İstanbulBasım Yılı :...

Yoast SEO Kurucuları WordPress Erişilebilirlik Eklentisine Yatırım Yapıyor

Yoast SEO eklentisinin kurucuları, erişilebilirlik sorunlarını tarayan ve raporlayan ve tüm web sitelerinde sorun gidermeyi kolaylaştıran bir WordPress erişilebilirlik eklentisine yatırım yaptıklarını duyurdu. Dijital Erişilebilirlik...

5 Tür Sosyal Medya Ağı Ve Her Birinden Faydaları

İnsanlar sosyal medyayı fotoğraf ve video paylaşmak, güncellemeler göndermek ve aile, arkadaşlar ve markalarla bağlantı kurmak için kullanır. Aynı şekilde markalar da bu sosyal medya...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...