Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Finans 3M'nin soğutma sıvısından vardiya yarı iletken soğutma grubu pazarına çıkışı

3M’nin soğutma sıvısından vardiya yarı iletken soğutma grubu pazarına çıkışı

- Advertisement -
- Advertisement -

Elektrikli veya gazla çalışan soğutucular gibi alternatifler ortaya çıkıyor

Yarı iletken üretiminde kullanılan soğutucu pazarının önümüzdeki iki ila üç yıl içinde ırksal olarak değişmesi bekleniyor.

Bunun nedeni, dünyanın en büyük soğutma sıvısı üreticisi 3M’in çevre düzenlemelerinden 2025 yılına kadar üretimi sonlandıracağını açıklamasıdır.

Soğutucular gofret aşındırma sırasında odaların içindeki ısıyı emmek için kullanılır. Yonga üreticisinin sıcaklığı nasıl kontrol ettiğine bağlı olarak farklı soğutma sıvıları kullanılır.

Buzdolaplarında kullanılanlar gibi soğutma sıvıları, nispeten güç açısından verimli oldukları ve sıcaklığı geniş bir aralıkta yönetebildikleri için baskın olarak soğutucu olarak kullanılmıştır.

Ancak çevreyi korumak için daha katı düzenlemeler uygulamak üzere ülkeler tarafından yapılan son hamleler, kirletici olabilen soğutma sıvılarının kullanımıyla ilgili endişeleri artırdı.

ABD şirketi 3M, talaş soğutma sıvısı pazarına %90’a varan pazar payıyla hakimdir; ikinci en büyük üretici Belçikalı Solvay firmasıdır.

Mart ayında Belçika hükümeti, yükseltilmiş PFAS emisyon standardını karşılayamadığı için 3M’ye Flanders’deki soğutma sıvısı fabrikasının operasyonunu durdurma emri verdi.

PFAS veya perfloroalkil ve polifloroalkil maddeler soğutma sıvısı yapmak için kullanılır ve çevreye zararlı olduğu bilinmektedir.

Başlangıçta 3M, daha az PFAS kullanmak için bir çözüm bulmaya çalıştı ancak geçen yılın sonlarında, 2025’in sonuna kadar PFAS üretimini tamamen sonlandıracağını duyurdu.

Güney Koreli çip üreticileri Samsung ve SK Hynix, şimdiye kadar çip üretimleri için büyük ölçüde 3M’den gelen soğutma sıvısına güvendiler.

Kaynaklara göre, buzdolabı benzeri soğutuculardan daha az soğutucu kullanan elektrikli soğutucular kullanmak gibi alternatif çözümler bulmaları bekleniyor.

Soğutucuları tamamen ortadan kaldıran gaz soğutma gruplarının da dikkate alınacağını eklediler.

BENZER YAZILAR

Yeni Windows 10 Toplu Güncellemeleri Şimdi Kullanılabilir

Yama Salı, bu yüzden Microsoft'un şirketin 2025'e kadar desteklemeye devam edeceği işletim sistemi olan Windows 10 için yeni bir güncelleme turu gönderme zamanı geldi. Windows...

Yalnızca SERP’leri Kullanarak Rakiplerinizi Nasıl Yenebilirsiniz?

Pazarlama yığınınıza başka bir araç eklemeden rekabetinizi nasıl kolayca yenebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Rakiplerinizin sizi nasıl yendiğine dair cevaplar size ücretsiz olarak sunuluyor. Neresi? Nasıl? SERP'lerdeki SERP...

MHT

.mht dosyası nedir? .mht uzantılı bir dosya, farklı veri türlerini tek bir dosyada içeren, MIME özellikli bir arşivleme dosyası biçimidir. Metin, resimler, sayfa stili gibi...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...