Skip to main content

Ad Code

Samsung, Apple’ı ve Sonunda Qualcomm’u Alacak Özel İşlemci Çekirdekleri Geliştirmek İçin Bir Ekip Kurdu, Ancak İlk Tasarıma Hala Birkaç Yıl Var

Exynos 2200’ün başarısızlığı sonunda Samsung’u akıllı telefon çipi stratejisini yeniden düşünmeye zorladı ve yeni bir rapora göre Koreli dev, özel CPU çekirdekleri geliştirmek için yetenekli bireylerden oluşan bir ekip kurdu.

Bu hamle, şirketin yalnızca ARM’nin CPU tasarımlarına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda şirketin Apple ve nihayetinde Qualcomm gibi şirketlerle kafa kafaya rekabet etmesine de izin verecek.

Ne yazık ki, Samsung’un ilk özel CPU tasarımlarının 2027’den önce gelmesi beklenmiyor.

Samsung’un özel CPU tasarımları, Apple’ın izlediği benzer bir strateji olan akıllı telefonlara ve sonunda tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara ulaşacak. Business Korea’ya göre şirket, eski bir AMD yöneticisi ve geliştiricisi olan Rahul Tuli’yi işe aldı. Ne yazık ki, bu CPU çekirdeklerini hızlı bir şekilde çalışır halde görmek istesek de, her şey beklentilerimize göre gerçekleşemeyecek gibi görünüyor.

Sektör içinden bir kaynak, geliştirme süreci başarılı olursa, ilk Samsung özel CPU çekirdeği ailesinin 2027’de kullanılacağını belirtti. Bu, dört yıllık bir geliştirme çalışması ve ondan önce, yeni özel SoC’yi de görmemiz gerekiyor.

Gelecekteki bir Galaxy S serisi için özel olarak üretildiği söyleniyor. Bu özel yonga setine gelince, 2025’ten önce beklemeyin, yani Samsung’un oyunda herhangi bir dış görünümü olmadan önce biraz beklemek gerekiyor.

Samsung’un çip geliştirme geçmişine aşina olmayanlar için bu, şirketin özel CPU çekirdekleri üretmedeki ilk rodeo’su değildi. Bu önceki çekirdeklerin kod adı Mongoose idi, ancak her yönden yetersiz kaldıkları göz önüne alındığında Samsung, 2020’de piyasaya sürülen Galaxy S20 ailesinde bulunan Exynos 990 SoC’nin bir parçası olan M5 çekirdeklerinin ardından geliştirmeyi durdurdu.

Apple, rekabette birkaç nesil ileride olmaya devam ediyor ve Qualcomm’un gelecek yıl ilk özel CPU tasarımları, Samsung’un rakiplerine yetişmek için tırmanması gereken bir dağ var.

Umarım, önceki ticari başarısızlıklar Samsung’a değerli bir ders vermiş olmalı, bu nedenle ilk tasarımın 2027’ye kadar piyasaya sürülmesi planlanmamış olabilir ve üreticiye birden fazla “deneme yanılma” çalıştırması için yeterli zaman verilir. Bu yıllar boyunca, işlerin GPU tarafını iyileştirmek için AMD ile birlikte çalışıyor olabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar