Ana Sayfa / Apple, iPad & iPhone, iOS, Mac / Güçlü çevrimiçi parolalar oluşturma
Güçlü çevrimiçi parolalar oluşturma
Güçlü çevrimiçi parolalar oluşturma

Güçlü çevrimiçi parolalar oluşturma

Güçlü çevrimiçi parolalar oluşturma

Sağlam bir çevrimiçi şifre oluşturmak, İnternet’teki kötü amaçlı etkinliklere karşı ilk savunmanızdır, ancak çok fazla kişi bu şifreyi yeterince ciddiye almaz. Yardımımızla, kendi şifrelerinizin bilgisayar korsanlarını yenecek ve sizi güvende tutacak kadar sağlam olduğundan emin olabilirsiniz.

Bilgisayar, akıllı telefon veya tablet kullanan herkesin bir noktada şifre oluşturması gerekir. Ancak şifreleriniz yeterince güçlü mü? Birkaç farklı web sitesi veya uygulama için aynı veya benzer şifreleri kullanmak cazip gelebilir. Bu, özellikle seçtiğiniz şifrenin tahmin edilmesi kolay bir ad ise (adınız veya doğum tarihi gibi) kötü bir fikir olabilir.

Parola oluştururken dikkate almanız gereken birkaç ipucu:

  1. Her çevrimiçi şifreyi benzersiz hale getirin

Oturum açmanız gereken her web sitesi veya uygulama için benzersiz bir parolaya sahip olmak, özellikle e-posta ve çevrimiçi bankacılık gibi şeyler için mükemmel bir fikirdir. Bir bankacılık web sitesindeki güvenliğin çok iyi olmasına rağmen, daha az sıkı güvenlikli bir web sitesinde aynı şifreyi kullanırsanız, birinden güvenliği ihlal edilir ve diğerine erişmek için kullanılır.

  1. Çevrimiçi şifrelerinizi rasgele yapın

Adınız, doğum tarihi, adres veya evcil hayvanlarınızın adları gibi kişisel bilgiler de dahil olmak üzere tahmin edilmesi kolay herhangi bir şey kullanmaktan kaçının. Bunların keşfedilmesi çok kolaydır ve çoğu zaman birinin tahmin etmeye çalışacağı ilk şeydir. Ayrıca, mümkünse gerçek kelimeleri veya sıralı sayı dizelerini kullanmaktan kaçının (örn. 123456789).

  1. Parola ne kadar uzunsa, daha iyi

Kısa parolaların kırılması, uzun parolalara göre çok daha kolaydır, bu nedenle sekiz karakterden daha az bir şey kullanmaktan kaçının ve mümkünse en az on karakter uzunluğunda bir şey kullanın. On harf ve rakamdan oluşan olası kombinasyonlar, sekiz harf ve rakamdan binlerce kat daha fazladır.

  1. Rakamlar ve harfler karışımı kullanın

Eğer bir kez başlamak şifrelerinizi içine numaraları ile birlikte, semboller ve karışık harfler ekleyerek, olası varyasyonları (sekiz karakterlik bir şifre için) altı katrilyon yükselecek. Örneğin A1z7yDbP şifresi, a1 prd z7ydbp’den binlerce kat daha güvenlidir.

  1. Parola yöneticisi kullanma

Çoğu insan için, masanızın üzerinde veya başka bir yerde düz bir şekilde görünmediğinden emin olduğunuz sürece, şifrelerinin yazılı bir listesini tutmak mükemmel olur. Parolanızı listeleyen bir metin belgesini bilgisayarınızda tutmak bile genellikle bir risk oluşturmaz; ‘Parolalar’ dosyasını çağırmayın ve masaüstünde bırakın. Çok daha güvenli bir yol, 1Password gibi iyi bir Şifre Yöneticisi kullanmaktır. Bu basit yazılım parçaları, şifrelerinizi bilgisayarınızdaki kilitli bir dosyada saklamanızı sağlar. Yöneticiye girmek için çok iyi bir parolanız olduğu sürece, diğer parolalarınız güvenlidir. Bu nedenle, beş veya on yerine yalnızca bir şifreyi hatırlamanız gerekir.

  1. kimlik avı denemelerinden kaçının

Kimlik avı, PIN numaraları, şifreler ve kullanıcı adları gibi özel bilgileri hile yoluyla bulmaya çalışmaktır. Bazen spam gönderenler, iyi bilinen sitelerin giriş sayfalarına benzeyen sahte web siteleri oluşturur. Bu sayfalardan birine e-postanızı ve şifrenizi girdiğinizde spam gönderici bilgilerinizi kaydeder ve saklar.

Kimlik avının gittikçe yaygınlaşan bir biçimi, bankalardan geldiğini iddia eden rastgele e-postalar göndermektir; alıcıdan bir bağlantıyı izlemesini ve çevrimiçi bankacılık kullanıcı adını ve şifresini onaylamasını ister. Bu genellikle bir ‘güvenlik önlemi’ olarak veya hesabınızla ilgili bir sorun olduğu için.

Birisi kimlik avı yaptığında, e-posta hesabı genellikle otomatik olarak çok sayıda arkadaşına ileti veya bağlantı göndermeye başlar. Bu mesajlar veya bağlantılar genellikle arkadaşlara videolara veya ürünlere bakmalarını söyleyen reklamlardır. Arkadaşınızın hesabının kimlik avı yaptığını düşünüyorsanız, şifrelerini değiştirmelerini ve bilgisayarlarında virüsten koruma yazılımı çalıştırmasını isteyin.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: