Ana Sayfa / Apple, iPad & iPhone, iOS, Mac / Dijital Güvenlik: Virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve daha fazlası
Dijital Güvenlik
Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik: Virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve daha fazlası

Virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve daha fazlası

Bilgi işlem eğlencelidir, ancak tehlikeleri olmadan değildir. Internet bazen virüsleri, kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımlarını, truva atlarını ve solucanları gibi gününüzü (ve bilgisayarınızı) mahvedebilecek kötü şeyler için bir üreme alanı gibi görünüyor. Çevrimiçi tehditleri tanımayı ve bunlardan kaçınmayı öğrenirken, zarar görmeden önce bunları önlemek veya düzeltmek için basit yollar keşfediyoruz. Çevrimiçi olarak ana tehditlere ve bunlardan falan kalmadığımızdan emin olmak için neler yapabileceğimize bakalım.

VPN Kurulumu üzerinde iPhone

Virüsler, farkında olmadan bir bilgisayara yüklenmeyi bekleyen, yazılım veya elektronik dosyalarda gizlenen kötü amaçlı kod parçalarıdır. Bir virüsün amacı her zaman açık değildir ve her zaman aynı değildir. Bazı virüsler, sadece dünyanın yanmasını görmek isteyenler, adamlarına kaos ve sefalet yaratmayı sevenler tarafından yaratılıp salınır. Bazıları sistemlere arka kapılar oluşturmak veya bilgi çalmak için tasarlanmıştır. Çoğu durumda, virüsler tek bir şey yapmak üzere tasarlanmıştır: bilgisayarınızı çalışmaz hale getirin.

Virüsler, virüs bulaşmış kullanıcı farkında olmadan onları geçirene kadar, kendilerini bir bilgisayar sistemi aracılığıyla yayma yeteneklerine sahiptir. Ve bir kez bir sisteme yayıldıktan sonra, rahatsız edici bir şekilde çıkarılması zor olabilir. Bulaşma, virüslü bir yazılım parçası veya yürütülebilir bir dosya ilk kez çalıştırıldığında ortaya çıkar. Tam olarak enfekte olan şey virüse bağlı olarak değişir.

Bizim tavsiyemiz

Çoğu enfeksiyon e-postalara ekli dosyalardan kaynaklanır, bu nedenle ekleri otomatik olarak tarayabilen antivirüs yazılımının yüklü olmasına yardımcı olur. AV yerinde olsa bile, bilinen bir gönderenden gelmedikçe tüm e-posta eklerine şüpheli davranın. Mac’in işletim sisteminin son sürümlerinde ‘XProtect’ adlı yerleşik bir güvenlik paketi vardır, ancak oldukça temeldir. Tanımadığınız kişilerden düzenli olarak e-posta ekleri alırsanız, Mac için Kaspersky veya Total AV gibi profesyonel bir pakete yatırım yapmaya değer.

Web sitelerinden ücretsiz indirmeler de virüsler için bir saklanma yeri olabilir, bu yüzden bunları da taradığınızdan emin olun.

Önleme İpuçları

İlk olarak bir virüsten koruma programıyla taramadığınız herhangi bir yazılımı çalıştırmaktan kaçının. Yürütülebilir dosyaları çift tıklarken dikkatli olun ve tamamen güvenmediğiniz web sitelerindeki bağlantıları tıklatmak konusunda dikkatli olun. Ve alışılmadık derecede yavaş bir bilgisayar, pencereleri açarken gecikme, garip pop-up’lar ve hata mesajları gibi virüs bulaşıp bulaşmayacağınızı araştırın.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: