Ana Sayfa / Apple, iPad & iPhone, iOS, Mac / Dijital Güvenlik: Çevrimiçi Tehditler – Kötü Amaçlı Yazılım
Dijital Güvenlik: Çevrimiçi Tehditler - Kötü Amaçlı Yazılım
Dijital Güvenlik: Çevrimiçi Tehditler - Kötü Amaçlı Yazılım

Dijital Güvenlik: Çevrimiçi Tehditler – Kötü Amaçlı Yazılım

Çevrimiçi Tehditler – Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım nispeten gevşek bir terimdir ve virüsler, casus yazılımlar, solucanlar, truva atları, fidye yazılımları ve daha fazlası dahil olmak üzere herhangi bir kötü amaçlı yazılım anlamına gelebilir. İyi güvenlik yazılımı her türlü kötü amaçlı yazılımı arar. ‘Kötü amaçlı yazılım’ terimi, birçok durumda ‘Virüs’ ile dönüşümlü olarak kullanılır, ancak güvenlik yazılımınızdan bahsedildiği sürece, makul derecede iyi korunmanız gerekir.

Virüsleri önlemek için tavsiyeler

Önleme İpuçları

Her zaman olduğu gibi, internette gezinirken ve e-posta eklerini açarken dikkatli olmak ilk savunma hattınız olmalıdır. Unutmayın, bankanızdan veya eBay veya Amazon gibi popüler bir siteden olduğunu iddia eden bir e-posta, göründüğü gibi olmayabilir. Mac’te, bir e-posta bir bağlantı sunuyorsa, sizi götürdüğü URL’yi görmek için işaretçinizi üzerine getirmeniz veya siteyi gerçekten ziyaret etmeden önizleme yapmak için sağında görünen köşeli çift ayraç üzerine tıklamanız iyi bir ipucudur. Mobil bir cihazda, benzer bir önizleme için dokunun ve basılı tutun. Bu şekilde, şüpheli bağlantılar, ekler ve dosyalar açmaktan kaçınabilirsiniz. Yüklü bir virüsten koruma yazılımınız varsa düzenli olarak tam sistem taraması yapın.

Çevrimiçi Tehditler

Ransomware, dosyalara (hatta tüm bilgisayara) erişimi kilitlemek ve kurbanı kilidini açmak için para ödemeye tehdit etmek için tasarlanmış bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Virüs bulaşmış kullanıcı genellikle ekranda tek bir pencere görür ve onlara fidye yazılımı saldırısı ve ödeme talep etmesi konusunda bilgi verir. Virüs bulaşmış bilgisayarda neredeyse tüm normal işlevleri yerine getirme gibi, pencereyi normal şekilde kapatma girişimleri başarısız olur.

Bu, deneyimsiz bir bilgisayar kullanıcısı için, özellikle cihazda hassas malzeme varsa veya bir iş yürütmek için kullanılıyorsa, son derece korkutucu olabilir. Fidye yazılımı saldırıları artıyor gibi görünüyor ve birçok insan utanç veya yıllarca süren iş kaybını önlemek için vermek ve ödemek zorunda olduklarına inanıyor.

Bizim tavsiyemiz

Asla ödeme yapmayın! Ödeme yapsanız bile dosyalarınızın kilitli kalacağı çok muhtemeldir. Ayrıca, ödeme yapanların ayrıntılarını diğer dolandırıcılara ‘iyi hedefler’ olarak satılan listelere ekleyebileceğine inanılmaktadır.

Durdurun, bir nefes alın, biraz araştırma yapın ve fidye yazılımının aslında kaldırılması ve düzeltilmesi daha kolay çevrimiçi tehditlerden biri olduğunu görmelisiniz. Virüs bulaşmış bir bilgisayarı geri yükleme adım adım kılavuzu için buradaki kılavuzumuzu okuyun.

Önleme İpuçları

Mac’inizi enfeksiyondan koruyan iyi bir antivirüs programının yanı sıra, Time Machine yedeklemeleri bir fidye yazılımı saldırısından kurtulmanın anahtarlarından biridir. Apple’ın yerleşik yedekleme aracıyla düzenli olarak yedekleme yaparak, bilgisayarınızı virüs bulaşmadan önceki bir noktaya geri alabilirsiniz.

Eğer bir fidye yazılımı saldırısı ile vurulacak varsayalım, bilgisayarınız ve dosyaları sizin için önemli veya yeri doldurulamaz varsa, bu iyi bir fikirdir. ‘Eğer’ düşünün ‘ne zaman’ düşünmeyin. Harici bir sabit sürücüye veya bulut tabanlı bir depolama sistemine (Dropbox veya Google Drive gibi) düzenli olarak yedekleyin.

Bugünlerde 30GB / 40 $ gibi düşük bir fiyata 500GB harici sürücü alabilirsiniz, ancak temel dosyalarınızı yedeklemek için ucuz bir 32GB flash sürücü bile yeterli olabilir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: