Ana Sayfa / Apple, iPad & iPhone, iOS, Mac / Çevrimiçi Tehditler – Scareware
Saldırıya Uğradığınızda Ne Yapmalı
Saldırıya Uğradığınızda Ne Yapmalı

Çevrimiçi Tehditler – Scareware

Çevrimiçi Tehditler – Scareware

Scareware, fidye yazılımına yaklaşımında benzerdir, ancak daha az doğrudan para talep eder. Scareware genellikle bilgisayarınıza bir virüs veya başka bir kötü amaçlı yazılım bulaştığını bildiren bir açılır pencere şeklinde görünür. Genellikle bu, birden fazla kızgın kırmızı sonuç, ünlem işareti ve yanıp sönen uyarı sembolleri ile sahte bir sistem taraması şeklindedir. Tüm bunlar sizi ‘Şimdi Temizle’ (veya benzeri) düğmesini tıklamaya korkutmak için dikkatle tasarlanmıştır. Bunu yaptığınızda, temiz yazılımın tam sürümü için ödeme yapmanız gerektiği söylenir.

Bizim tavsiyemiz

Eğer yazılım tarama sonuçlarını sunma şey değildir uyarı web tarayıcısında görünürse, çok muhtemelen scareware olduğunu ve göz ardı edilmemelidir yüklü veya. Endişeniz varsa, tercih ettiğiniz virüsten koruma yazılımınızda bir tarama güncelleyin ve çalıştırın.

Önleme İpuçları

Scareware görmekten kaçınmak her zaman mümkün değildir, ancak kesinlikle onunla karşılaşma şansınızı azaltabilirsiniz. Saygın bir virüsten koruma programı seçin, yükleyin ve düzenli olarak güncelleyin. Görünüşte güvenli uygulamalar bile bazen üçüncü taraf araç çubuklarını ve diğer programları yüklemeyi isteyebileceğinden, diğer yazılımları yüklerken de dikkatli olun. Dikkat etmiyorsanız, tehlikeli yazılımı kendiniz kolayca ekleyebilirsiniz.

Çevrimiçi Tehditler – Adware

Adware genellikle virüs, fidye yazılımı veya scareware daha az bir tehdittir, ancak yine de bilgisayarınızı ondan uzak tutmaya çalışmalısınız. Adware genellikle diğer yazılım veya uygulamalarla birlikte gelir ve size bir şeyler satmak veya sizi bir web sitesi yönünde yönlendirmek için tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılımlardan daha can sıkıcıdır, ancak adware kendini ön plana zorladığı için sistemi kullanabilir Bilgisayarınızda yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz kaynaklar. İki, üç, dört bit reklam yazılımı ekleyin, hepsi aynı kaynağa aç şeyleri yapıyor ve olası sorunları görebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz

Eğer varsa başlamak reklamlar kadar haşhaş ya gerçekten bir şey görmeyi beklemiyordum gördük, yüklü programları bir göz. Uygulamalar klasörünüzü açın ve listeyi gözden geçirin. Sizin tarafınızdan yüklendiğini tanımadığınız bir şey görürseniz, Adware olarak bilinip bilinmediğini görmek için hızlı bir Google araması yapın. Öyleyse, kaldırabilirsiniz. Ayrıca, sol sütundaki adınızı ve sağdaki Giriş Öğeleri’ni tıklayarak Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar’ı kontrol etmeye değer. Yine, bir giriş öğesi (Mac’inize giriş yaptığınızda otomatik olarak açılan bir işlev) görüyorsanız ve onu tanımıyorsanız, Google’ı ve reklam yazılımı ise üzerine tıklayın, ardından sağ alt taraftaki eksi işaretine tıklayın kurtulmak için el sütunu.

Önleme İpuçları

Adware, daha önce de belirttiğimiz gibi, genellikle yüklediğiniz meşru yazılımla birlikte gelir. Çoğu durumda, yükleme işlemi sırasında ekstra yazılımı da isteyip istemediğiniz sorulur. Anahtar, yazılım eklerken yükleme işleminin her ekranını okuduğunuzdan emin olmaktır.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: