4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Spor 2018 FIFA Dünya Kupası

2018 FIFA Dünya Kupası

- Advertisement -
- Advertisement -

2018 FIFA Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası, dört yılda bir düzenlenen bir futbol turnuvası. İlk defa 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen bu turnuva bu yıl Rusya’da yapılıyor. Herkes çok heyecanlı… 14 Haziran’da turnuva başladı. Bakalım bu yıl hangi takım şampiyon olacak?

FIFA Dünya Kupası’nda yer alacak takımlar, turnuvadan yaklaşık üç yıl önce başlayan elemelere katılır. Turnuvaya ev sahipliği yapacak olan ülkenin takımı elemeye katılmaksızın turnuvada yer alır.

2018 FIFA Dünya Kupası

Şampiyon olan takımlar kazandıkları kupayı dört yıl boyunca saklar ve bir sonraki turnuvada yeni şampiyona devreder.

Uluslararası Futbol Federasyonu, yani kısa adıyla FIFA, çeşitli futbol turnuvaları düzenleyen ve dünya üzerinde geçerli futbol kurallarını uygulayan ve değiştiren kuruluştur. FIFA futboldan sorumlu en üst düzey uluslararası organizasyondur

Ülkemizin FIFA Dünya Kupası’nda kazandığı en büyük başarı 2002’de gerçekleşti. Millî takımımız o yıl dünya üçüncüsü oldu.

Bu yıl yirmi birincisi düzenlenen turnuvanın maçları Rusya’da on bir farklı kentte yer alan on iki farklı stadyumda oynanıyor. Turnuvaya toplam otuz iki ülkenin millî futbol takımları katılıyor. Elemeleri geçemediğinden ülkemiz bu yılki turnuvada yer almıyor.

Toplam beş şampiyonlukla Brezilya millî futbol takımı, FIFA Dünya Kupası’nda en çok şampiyon olan takım unvanına sahip. Brezilya’yı dörder şampiyonlukla Almanya ve İtalya takip ediyor.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60