Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa do7 2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları

2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları

- Advertisement -

2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları
2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları

Zen 4 X3D Çekirdekli AMD Ryzen 7000, 2. Nesil V-Cache Alacağı Söylentileri, Olası Performans Kıyaslamaları ve Lansman Tarihleri ​​Açıklandı

Söylentilere geçmeden önce, AMD’nin kendileri belirtti, 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen 7000 CPU’ların bu yıl FAD 2022 sırasında ortaya çıkacağını söyledi. Alıntıları aşağıdadır:

Ryzen 7 5800X3D piyasadaki en iyi oyun işlemcisidir. V-Cache teknolojisinin bizim için yaptıklarından gurur duyuyoruz ve bunu bu yıl ve gelecek nesilde Ryzen 7000 serisinde sunacağız.

AMD’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Müşteriden Sorumlu Genel Müdürü Saeid Moshkelani

Bunu söyledikten sonra, söylentilere geçelim. Moore ‘ye göre, AMD Ryzen 7000 V-Cache parçalarının V-Cache için bir TSMC 7nm veya 6nm işlem düğümü kullanması bekleniyor. CPU çekirdekleri, standart Zen 4 çekirdekleri gibi TSMC 5nm işlem düğümünde üretilecek ancak bu çekirdeklerin üzerine yığılan V-Cache’in farklı bir düğüm kullandığı söyleniyor.

Söylentiler ayrıca Zen 4’ün V-Cache’inin, yığın başına 64 MB’de Zen 3’ün V-Cache’i ile aynı kapasiteye sahip olacağını belirtiyor, ancak teknolojinin 2. Nesil’e ilerlediği söyleniyor, bu da piyasaya bazı dahili avantajlar getirmeyi kolaylaştırıyor. daha yüksek bant genişliği gibi.

AMD Ryzen 7000 Zen 4 ve Zen 4 3D V-Cache CPU Söylentileri 

2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları
2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları

2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları
2. Nesil V-Cache, Early Zen 4 ve Zen 4 V-Cache Performans Rakamları

Önceki nesil V-Cache CPU’nun bir özelliği olan Ryzen 7 5800X3D, eksik hız aşırtma desteğiydi, ve güç çekişini (voltajları) korumak için V-Cache olmayan parçalara göre saat hızı düşürüldü. Zen 4 V-Cache CPU’ların bu voltaj kısıtlamalarını hafiflettiği ve saat hızlarının standart V-Cache olmayan parçalardan daha düşük olması beklenirken, çok daha yüksek hızlarda çalışacakları ve saat eşitsizliğinin olmayacağı söyleniyor.

İddia edilen kriterlere dönersek, Moore’s Law is Dead’den gelen söylenti, Zen 3’ü Zen 3 V-Cache, Zen 4 ve Zen 4 V-Cache CPU’larla karşılaştıran bir tabloya işaret ediyor. Zen 3 CPU’lar son silikonu temel alırken Zen 4 CPU’ları erken A0 silikonunu temel alır.

Grafik, bu iş yüklerinin ne olduğu veya belirli yapılandırmanın ne olduğu belirtilmese de, dört belirli kritere işaret ediyor, ancak X3D parçalarının önemli bir performans avantajı gösterdiği göz önüne alındığında, bunların gerçek iş yükleri değil, oyunlar olması muhtemeldir.

Burada test edilen tüm CPU’lar aynı güç seviyesinde test edildi ve ayrıca Zen 4 yongalarının, 5.5 GHz + aralığında şaşırtıcı derecede yüksek olacağını bildiğimiz son hızlandırma saatlerinde çalışmadığından (amiral gemide 5.7 GHz) bahsediliyor. )

İddiaya göre AMD Zen 3, Zen 3D, Zen 4, Zen 4D CPU Performans Rakamları.

Performans açısından, iddiaya göre dahili AMD belgesi, Zen 3 V-Cache standart Zen 3 Ryzen 5000 CPU’lara göre %10-15 performans artışı sunarken, Zen 4 V-Cache CPU’ların %30’a kadar performans artışı sunduğunu gösteriyor, standart Zen 4 Ryzen 7000 CPU’lar.

Şimdi bu gerçekten önemli görünüyor, ancak bir kez daha, Zen 4’ün Zen 3’ün TDP’si (170W’a karşı 105W) ile sınırlandırılması büyük bir düşüş ve performansı önemli ölçüde etkileyebilir. V-Cache parçaları zaten düşük voltajlı çalışma için ayarlandığından ve oyunlarda ana kaldırma işini yapan frekans değil V-Cache olduğundan, bu sonuç bekleniyordu. Genel olarak, son silikon, son saatler ve son TDP ile V önbellek parçaları için standart Zen 4 CPU’lara kıyasla %10-15’lik bir artış görebiliriz.

Son olarak, Moore, Zen 4 3D V-önbellek CPU’larının 2023’ün 1H’si için planlandığını, ancak Raptor Lake oyunda olduğu için biraz daha erken piyasaya sürebileceklerini bildiriyor. Söylentiye göre iki çip, Ryzen 9 7950X3D ve Ryzen 7 7800X3D’nin Ryzen 7000 V-Cache serisinin bir parçası olması bekleniyor ve AMD, 2022’nin 4. çeyreğinin sonunda bir kağıt lansmanı yapabilir.

AMD’nin FAD 2022’den orijinal alıntısı, şirketin bu yıl içinde Zen 4 V-Cache’i sunmayı planladığını veya planladığını ortaya koyuyor, aksi takdirde programlarını değiştirmedilerse. FAD 2022’den önce şirketin sahip olabileceği birkaç söylenti vardı.

Öyle görünüyor ki Intel’in Raptor Lake CPU’ları, AMD tarafından Ryzen 7000 ve Ryzen 7000 X3D V-Cache CPU’lar şeklinde her iki cepheden de meydan okunacak. Zen 4 parçaları şu anda BIOS sorunları nedeniyle Eylül ayının sonlarına kadar kısa bir gecikmeyle karşı karşıya, ancak şirket bunu yapmayı planlıyor.

BENZER YAZILAR

Genshin Impact Benzeri Bir Oyun olan Wuthering Waves, Önümüzdeki Ay Kapalı Beta Testine Giriyor

Çinli geliştirici Kuro Game, Genshin Impact benzeri açık dünya aksiyon RPG'si Wuthering Waves için yaklaşan bir Kapalı Beta Testini duyurdu. Beta kaydı şimdi açık resmi...

mahser-peyami safa

KONU : ÇANAKKALE GAZISI BIR GENÇ'IN CEPHEDEN MEMLEKETINE DÖNMESIYLE HAYATINDAN GEÇEN OLAYLAR ANILMAKTADIR. NİHAT İSTANBULA DÖNÜNCE GÜZEL GÜNLER GEÇİRECEÐİNİ ZANNETMEKTEDİR FAKAT YANILMAKTADIR. ÇÜNKÜ ;...

CUE

CUE dosyası nedir? Cue sayfası dosyası olarak da bilinen .cue uzantılı bir dosya, bir CD veya DVD’deki parçaların düzeni hakkında bilgi içeren bir meta veri...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...