Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster 150.000 Ürün Sorgusu Üzerinde Araştırma Google SERP'lerindeki Değişiklikleri Ortaya Çıkardı

150.000 Ürün Sorgusu Üzerinde Araştırma Google SERP’lerindeki Değişiklikleri Ortaya Çıkardı

- Advertisement -
- Advertisement -

150.000 giyim ile ilgili anahtar kelimenin arama sonuçları üzerinde yapılan bir araştırma, Google’ın, Google üzerinden daha fazla satış yapmak isteyen çevrimiçi tüccarlar için mevcut fırsatları yansıtan SERP özelliklerini zamanın %95’inde gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Sonuçlar, bugün arama sıralamasının, günümüzün gerçekliğine ayak uydurmak için geleneksel organik odaklı SEO ihtiyaçlarının ötesinde geliştiğini gösteriyor.

seoClarity, SERP’lerde popülerliğe göre sıralanan, karşılaşılan farklı SERP özelliklerini listeledi:

  • “Ürün Karusel 120.772
  • İnsanlar da 57.925’i Soruyor
  • SSS 17,119
  • Yerel 8.563
  • Görüntüler 2.451
  • Ücretsiz Ürün Listeleri 877″

150.000 Giyimle İlgili Anahtar Kelimeler

AI odaklı SEO ve içerik optimizasyon platformu seoClarity tarafından yapılan araştırma, giyimle ilgili arama sorgularına odaklandı.

On mavi bağlantıya sahip organik arama sonuçlarının esasen geçmişte kaldığı zaten anlaşılmış olsa da, organik arama sonuçlarının farklı arama özelliklerinin altında ne ölçüde kaybolduğunu gördüklerinde hala şaşırdılar.

Anahtar kelimelerin %95’inin arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) ilk sayfasında bir SERP özelliği ile sonuçlandığını keşfettiler.

Bu SERP özelliklerinin %85’i Popüler Ürünler arama özelliğiydi.

Popüler Ürünler özelliği, zamanın %48’inde arama sonuçlarının ilk üçünde gösterildi.

SeoClarity’ye göre SERP’lerde Popüler Ürünlerin hakimiyeti en çok mobil arama sonuçlarında görüldü.

Keşfettiler:

“…mobilde, sorguların SERP’lerinin %75’i aynı SERP’deki Popüler Ürünler paketlerinde 4 veya daha fazla tekrar içeriyordu.”

Popüler Ürünler Hakkında

Google Popüler Ürünler arama özelliği, giyim için popüler ürünleri göstermek amacıyla 2020 yılında kullanıma sunuldu.

Bu tür arama sonuçlarında listelenmek ücretsizdir.

Popüler Ürünler başlangıçta giyimle ilgili aramalar için kullanıma sunulduğundan, giyimle ilgili arama sorgularının araştırılmasının, Popüler Ürünler arama özelliklerinin yüksek bir yüzdesiyle sonuçlanması şaşırtıcı değildir, çünkü Google’ın duyurduğu şey buydu.

seoClarity’ye ulaştım ve bu tür sonuçların diğer sektörlerde de karşılaştırılabilir olup olmadığını sordum ve diğer anahtar kelime kategorilerinde de benzer SERP özellikleri gördüklerini onayladılar.

Arama Gelişir

Google arama her zaman değişikliğe uğramıştır.

Yine de, arama sonuçlarının nasıl görünmesi gerektiğini temsil eden on mavi bağlantı fikri devam ediyor. Bu, arama sonuçları on mavi bağlantıdan başka bir şey olmadığında öfkeli ünlemlerde belirgindir.

Resimler, yemek tarifleri için arama sonuçlarında gösterilir.

Bir TV şovunun veya bir filmin oyuncu kadrosu için arama sonuçları, oyuncuların resimleriyle birlikte görüntülenir.

Amazon’da veya başka bir çevrimiçi mağazada ürün ararken, arama sonuçları resimlerle birlikte sıralanır.

Bu nedenle Google’ın, özellikle giyimle ilgili olanlar için, alışverişle ilgili arama sorguları için arama sonuçlarında görsel paradigmasını kullanması mantıklıdır.

Google’ın 2020 verilerine göre yeni Popüler Ürünler özelliğinin duyurusu:

“Kış için kuştüyü bir ceket veya yeni bir kıyafete uygun elbise ayakkabısı gibi giyecek bir şey için çevrimiçi alışveriş yaparken, birçok farklı mağazada stil seçeneklerini görmek faydalı olabilir.

Ancak çevrimiçi seçeneklerin sayısıyla, orada ne olduğunu bilmek, ilham bulmak, seçimlerinizi karşılaştırmak ve neyi ve nereden satın alacağınıza karar vermek her zaman kolay değildir.

Arama her zaman farklı ürünlere ve mağazalara bağlantılar bulmanızı sağlamıştır, ancak bugünden itibaren ve bu hafta ABD’de İngilizce olarak kullanıma sunulduğunda, cep telefonunuzdaki Arama’da tek bir yerde web’deki kıyafetleri, ayakkabıları ve aksesuarları tek bir yerde görmeye başlayacaksınız. Böylece aynı anda birçok farklı mağaza ve markaya kolayca göz atabilirsiniz.”

SERP özelliklerinin amacı, kullanıcılara aramalarının amacına göre yardımcı olacak ilgi çekici bir şekilde arama sonuçları sağlamaktır.

seoClarity’nin araştırması, aramanın geliştiği ve bu nedenle SEO’nun da onunla birlikte gelişmesi gerektiği mesajını veriyor.

SEO Gelişmeli

SEO’nun etkili kalması için, belirli bir arama sorgusu için mevcut olan tüm arama özelliklerini düşünmek ve sitenin bu tür SERP’ler için sıralanacak şekilde optimize edildiğinden emin olmak gerekir.

seoClarity paylaştı:

“Google Alışveriş için optimizasyon yapmıyorsanız, organik arama trafiğiniz ve görünürlüğünüz engellenir.”

Arama sonuçlarını görüntülemenin bu yeni yolu, büyük olasılıkla giyimle ilgili arama sorgularını, diğer sektörlerdeki arama sorgularına göre daha yüksek oranda etkiler.

Bu durumlar, Popüler Ürünler arama özelliğinin arama sonuçlarının en üstünde yer alması gibi bir arama özelliğinin göstergesi olabilir.

Ürün satan tüm işletmelerin Google’ın ücretsiz listeleme programına katılmayı gözden geçirmesi çok önemlidir.

Google Merchant Center yayınladı ürünlerin nasıl listeleneceğine dair belgeler aşağıdakileri önerdiği sayfanın en üstündeki arama sonuçlarında:

“Ücretsiz listelemeler, müşterilerin Google genelinde mağazanızdan Alışveriş sekmesi, YouTube, Google Arama (.com), Google Görseller ve Google Lens gibi ürün sonuçlarını görmelerine olanak tanır.

İlgili bilgileri düzenlemek ve görüntülemek için web sitelerinden Google Arama dizininin bir parçası olmaları için ücret almadığımız gibi, katılımcı perakendeciler de ürün bilgilerini Google’da ücretsiz olarak düzenleyip görüntüleyebilirler.”

Bu araştırmadan çıkarılacak sonuç, bazı sektörler için SEO’nun artık sadece on mavi bağlantıyla eski moda ilk on arama sonuçlarında sıralama yapmaktan ibaret olmadığıdır.

Alışverişle ilgili sorgular için arama sonuçları, alışveriş yapanların aradıkları ürünleri bulmalarına yardımcı olmak için artık daha fazla resim açısından zengin.

SeoClarity araştırmasından elde edilen en önemli çıkarım, işletmelerin sayfalarını ve ürünlerini daha etkin bir şekilde ortaya çıkarmasına yardımcı olmak için SEO’ya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmasıdır.

BENZER YAZILAR

HomePod 16 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

Apple, yepyeni HomePod 16 yazılım güncellemesini yayınladı. İşte yeni olan her şey ve şimdi nasıl indireceğiniz. Yeni HomePod 16 Güncellemesi Artık Dünyadaki HomePod ve HomePod...

Varsayılan Evet Dedirtme Sanati

Yazar : Roger FISHER- William URYYayınevi : İlgi YayıncılıkBaskı : İstanbul / 1989 / 169 shf.------------------------------------------------------------ÖNSÖZHoşunuza gitsin veya gitmesin sizde bir tartışmacısınız. Tartışma hayatın...

Bir Değişimin Anatomisi

Yazar kitabında; değişim, değişimin yönetilmesi, değişimde liderlik, çalışanların rolü, örgüt kültürü, örgütsel değişim gibi temel konuları ele almakta, kavramsal ve yönetsel felsefe kapsamında incelemektedir."Değişim...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...