Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana Sayfa Mobil 12,9 INÇ iPAD PRO İnceleme

12,9 INÇ iPAD PRO İnceleme

- Advertisement -

12,9 INÇ iPAD PRO İnceleme

iPad Pro ile 2020’nin yükseltmesi arasındaki fark o kadar mütevazıydı ki, nesil bir esneme ile Büyük ölçüde gözden kaçtı. Ancak geçen yıl, Apple öyle dramatik bir yükseltme ile bizi şaşırttı ki, yanlış duymuşuzdur diye düşündük.

Mac serisi ile aynı Yıldırım hızında işlemci mi? Mac’lerde bile olmayan bir mini-LED ekran mı? Bu nihayet Apple’ın bizi iPad’in olabileceğine ikna etmek için yıllarca uğraştığı Dizüstü bilgisayarın yerini alması mı?

Tasarım

İçeride büyük yükseltmeler var ama dışarıda çok az şey değişti. Boyutlar aynıdır (yeni ekranın kasanın yarım milimetre daha kalın olduğu anlamına gelmesi dışında). Hala iPhone kadar dar ekran çerçevesine sahip bir iPad alamıyoruz. Arkadaki kamera modülü bile aynı.

Bu, iPad Pro’nun kötü bir tasarım olduğu anlamına gelmez. Aksine son derece sağlam inşa edilmiş, güven veren malzeme seçimleri ile elde kaliteli bir ürün gibi hissettiriyor. Sadece dışının da yeni görünmesini istedik.

Modeller ve aksesuarlar Daha önce olduğu gibi iPad Pro’yu İlin veya 12.9 inç ekrana sahip olarak alabiliyorsunuz.

Boyut ve pil kapasitesi dışında, bu seçenekler arasındaki temel fark, Büyük modelin daha yüksek parlaklığa ve dolayısıyla daha da iyi kontrasta sahip bir mini LED ekrana sahip olmasıdır.

Her ikisi de artık (Hafif Biraz çılgınca) 2 TB’a kadar çıkan aynı depolama seçeneklerine sahiptir. Ayrıca daha fazla RAM’e sahiptirler: Standart olarak 8 GB gigabayt ve terabayt artı modeller için 16 GB. Her ikisi de Wi-Fi onLy veya Wi-Fi ve 5G ile kullanılabilir.

Renk seçenekleri gümüş veya Uzay Grisidir. Daha renkli bir iPad istiyorsanız, iPad Air’e yönelmeniz gerekecek.

Sürpriz, eski USB-C bağlantı noktasının USB 4 desteğiyle ThunderboLt 3’e yükseltilmesiydi. Bu, yapabileceğiniz anlamına gelir

Filmleri aktarmak ve bu terabaytlarca depolama alanını doldurmak istiyorsanız muhtemelen gerekli olan ışık hızında harici SSD diskleri bağlayın. Ancak 10 Gb Ethernet bağlantısı için de destek var. DispLayPort desteği, onu TAM 6K çözünürlükte bir Pro DispLay XDR’a bağlamanızı sağlar.

Tuşlar iyi vuruş Uzunluğuna sahiptir ve en az Mac için Standart kablosuz Magic Keyboard kadar rahat yazılabilir. Hatta karanlıkta çalışabilmeniz için arkadan aydınlatmalıdırlar.

İzleme panelinin iyi bir hissi var ve çoklu dokunma hareketlerini destekliyor. iPad’e sağladığı hareketli tasarım gerçekten güzel ve bağlıyken şarj kablosunu klavyeye takabilmeniz akıllıca.

Yeni Sihirli Klavye, giderek daha çok gerçek bir Dizüstü bilgisayar klavyesi gibi görünüyor.
Yeni Sihirli Klavye, giderek daha çok gerçek bir Dizüstü bilgisayar klavyesi gibi görünüyor.

Görüntüleme

iPad Pro’nun uzun süredir mükemmel bir ekranı var: 120 Hz yenileme hızı (iPhone’un hala beklediği), ortam aydınlatmasındaki değişikliklere izin veren otomatik ayarlama ve genişletilmiş P3 renk alanı desteği gibi özellikler için erken bir öncüydü. Ve şimdi iPad Pro, Apple dilinde Liquid Retina XDR olarak adlandırılan bir mini LED ekrana sahip bir ilk olarak MacBook’tan daha da uzaklaşıyor.

Biz iPad Pro ekranının büyük hayranlarıyız.
Biz iPad Pro ekranının büyük hayranlarıyız.

Mini-LED’in yeni bir ekran teknolojisi olmadığını unutmayın: Bunun anlamı, ekrandaki arka ışığın artık binlerce küçük LED’den oluşmasıdır. Bu, ekranın 2.500’e kadar yerel karartma bölgesine bölünmesine izin verir, böylece ekranın bir kısmının siyah olması gerektiğinde, bu Işıklar tamamen kapatılabilir. Apple, bunun 1 milyona 1 kontrast sağladığını, tipik parlaklığın ise 600cd/ m2’den 1.000’e yükseldiğini söylüyor ; gerektiğinde l,600cd/m 2’ye kadar çıkabilir. Şimdi HDR’den bahsediyoruz.

Tespit edebildiğimiz kadarıyla, sese özel bir şey olmadı.

Üstelik iPad Pro, bir tablette duyduğumuz en iyi hoparlörlere zaten sahipti. Apple, şimdi aynı teknolojiyi yeni 24 inç iMac’te kullandığı için iPad Pro’nun ses kurulumuna açıkça inanıyor. Yeni iMac’ler de benzer bir mikrofon seti kullanır.

Fotoğrafçılık

Kamera kurulumunda göze çarpan tek değişiklik, FaceTime kamerasının müzelerin içine girmeli ve arkalarındaki herkesin görüşünü belirsizleştirmelidir.

Verim

En muhteşem ifşayı kasıtlı olarak Last’e sakladık. Yani, iPad artık aynı devrime sahip

görüntülü aramalar için gerçekten akıllı yeni bir özellik verildi: Merkez Sahne. Bu, kalibreye sahip kişiyi yakınlaştırır, ardından hareket ederse o kişiyi çerçevenin merkezinde tutmak için kaydırır; Ayrıca başka biri ortaya çıkarsa birden fazla konuyu sığdırmak için geri çekilebilir.

Bu özellik o kadar iyi ve sorunsuz çalışıyor ki keşke iPhone’da ve özellikle de yeni 24 inçlik Mac’te mevcut olsaydı.

Arkada Pro, 12Mp geniş açılı ve 10Mp ultra geniş açılı lenslerini koruyor. Bu yükseltme eksikliği bizi endişelendirmiyor çünkü tabletlerdeki kameraların çoğunlukla makbuzları ve benzerlerini taramak için bir bonus olduğuna inanıyoruz.

AnTuTu 8 hız testine göre genel performans yüzde 46 arttı ve kıyasladığınızda artık çok yavaş görünen önceki neslin şimdiden rekabette daireler çizdiğini unutmayın.

3DMark Wild Life Extreme’deki test sonuçlarımıza göre grafik performansı yüzde 41 arttı. iPad Pro performansa ulaştığı için 3DMark Slingshot testimizi yarıda bırakmak zorunda kaldık.

Bunun ne anlama geldiğini uzun vadede göreceğiz. İOS uygulamalarını teknik olarak Mac’te çalıştırabildiğiniz gibi, macOS yazılımını iPad’de çalıştırabilir miyiz? Apple görevden alındı

iPad Pro'nun performansı bizi şaşırttı.
iPad Pro’nun performansı bizi şaşırttı.

Bir dizüstü bilgisayarın yerini alabilir mi?

Kısacası hayır olamaz. Üç nedenden dolayı. İPad, öncelikle içerik oluşturmak için değil, üzerinde içerik tüketmek için bir cihazdır. Elbette, bazen bir iPad ile trenlere veya uçaklara bindik ve e-postaları yanıtladık, hatta klavyeyi kullanarak bir makale yazmayı bitirdik. Kafelerde oturduk ve birkaç video elipsi bir araya getirdik veya bir basın toplantısında bir fotoğrafı düzenledik.

Ama masaya oturup ciddi bir şekilde çalışmaya başladığımızda, o zaman bir Mac kullanırız çünkü bu bizi daha üretken kılar. Dizüstü bilgisayardan daha küçük ve daha esnek bir cihaz olduğu iddiası da geçerli değil. Yeni 12.9 inç iPad Pro, 41g daha ağır hale geldi. Klavyeyle birlikte, daha büyük ekrana ve daha iyi bir klavyeye sahip olan Mİ işlemcili MacBook Air’den 92g daha fazla olan l,382g ağırlığı.

Daha ucuz bile değil. 512 GB depolama alanına, 8 GB RAM’e ve 5G’ye sahip olmayan bir iPad Pro 12.9 inç’in fiyatı 1.299 Sterlin’dir. Ve Sihirli Klavyeyi eklersek, bu da 329 £ daha. Toplam 1.628 £ 512 GB depolama ve 8 GB belleğe sahip bir MacBook Air’in fiyatı 1.249 £. Veya fiyatı eşitlemek istersek, 16 GB belleğe ve aynı depolamaya sahip 13 inç MacBook Pro Mİ’yi 1.699 £ karşılığında alabiliriz.

Karar

12.9 inç iPad Pro, bir iPad’den isteyebileceğiniz her şeye sahiptir – Liquid Retina XDR ProMotion (120Hz) ekran, Mİ işlemci, yükseltilmiş TrueDepth kamera, Thunderbolt, Face İD ve ikinci nesil Apple Pencil desteği – ve eğer çok şey yaparsanız Bir iPad ile çalışmanın her kuruşuna değer. Ancak diğer herkes için iPad Air hala daha iyi bir seçenek.

Tasarım aynı ancak yeni iPad Pro, önceki modele göre biraz daha ağır ve kalın ancak dikkat çekecek kadar değil. Mİ çip inanılmaz hızlar getiriyor ve Apple ilk kez 8 GB ve 16 GB RAM (depolamaya bağlı olarak) sunuyor, böylece gerçekten masaüstü kalitesinde bileşenler alıyorsunuz.

Karşılaştırmalar, 2020 modelinin A12Z çipini kesinlikle ortadan kaldırıyor, ancak çoğu insanın bir iPad’de bu kadar güce ihtiyacı olmayacak. Ekran ayrıca mini LED teknolojisi ve olağanüstü parlaklık ve netlik ile harika, ancak İlin Pro’daki ve diğer iPad’lerdeki LCD yine de çok ama çok iyi.

Ayrıca selefinden daha pahalı. Temel model hemen 100 £ daha pahalı ve önceki modellere kıyasla 5G ve depolama için fazladan ödeme yaparsınız, bu nedenle bir model satın alan herkes, Apple’ın burada sağladığı güce ihtiyaç duyup duymadığını belirlemelidir. Evet en iyisi. Ancak çoğu insan için çok fazla iPad olabilir.

Özellikler

 • • 12,9 inç (2.732×2.048; 265ppi) Liquid Retina XDR mini-LED LCD

 • • iPadOS 14.5.1

 • • Apple Mİ işlemci

 • • Sekiz çekirdekli CPU

 • • Elma GPU’su

 • • 8GB/16GB RAM

 • • 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB/2 TB depolama

 • • Arkaya bakan üç kamera: 12Mp, f/1.8, (geniş), l/3 inç, 1,22pm, çift piksel PDAF; 10Mp, f/2,4,125 derece (ultra geniş); TOF 3D LiDAR tarayıcı (derinlik)

 • • Selfie kamera: 12Mp, f/2.4, 122 derece (ultra geniş)

 • • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, çift bant, ortak erişim noktası

 • • Bluetooth 5.0, A2DP, LE, EDR

 • • A-GPS, GLONASS, GALILEO, OZSS ile GPS (yalnızca Wî-Fî + Çellolar modeli)

 • • NFC

 • • USB Type-C 4 (Thunderbolt 4), DisplayPort; manyetik konektör

 • • Yüz Kimliği

 • • Çıkarılamaz 40,88 Wh lityum polimer pil

 • • Hızlı şarj 18 watt

 • • 280,6×214,9×6,4 mm

 • • 682g(Wî-Fî), 685g(5G)

Önceki İçerikiPAD AIR İnceleme
Sonraki İçerikiPad Mini İnceleme

BENZER YAZILAR

IGS

IGS dosyası nedir? .igs (Initial Graphics Exchange) uzantılı bir dosya, CAD uygulamaları tarafından kullanılan kaynak veya hedef dosya formatı özelliklerinden bağımsız bir 2D-3D tasarım değişim...

İyi Düşün Doğru Karar Ver – Doğan CÜCELOĞLU

Kitabın Adı İyi Düşün Doğru Karar VerKitabın Yazarı Doğan CÜCELOĞLUYayınevi ve Adresi Sistem Yayıncılık-Sistem Apartmanı, No:4 Beyoğlu/İstanbulBasım Yılı 1997KİTABIN ÖZETİDoğan Cüceloğlu, diğer eserlerinde olduğu...

Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenlerin Hayatı

Ünlü Türk Müzisyenlerinin HayatıDünyaca ünlü Türk Müzisyenleri Tunç Ünver, Türk keman sanatçısı. Müzikle ilgilenmeye beş yaşında başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda keman ve teori dersleri aldı. Yetenekli...

Neriman Uğur Kimdir – Neriman Uğur Biyografisi

Neriman Uğur Kimdir - Neriman Uğur Resimleri - Neriman Uğur Biyografisi - Neriman Uğur Hakkında    Neriman Uğur (d. 1958 Fethiye , Muğla) Türk, tiyatro, sinema...

Necati CUMALI SUSUZ YAZ

KİTABIN ÖZETİSusuz Yaz, Necati CUMALI'nın, öykülerden oluşan, adını da içindeki bir öyküden alan kitabıdır. Yazar, avukatlık yaptığı yıllarda, hem memleketi olması hem de yaşamının...

Gurur ve İhtiras

Kitap,18 yy.’da yahudi bir ailenin başından geçenleri anlatıyor. Önce Almanya’ da yaşayan aile, o dönemlerde başlamış olan yahudi düşmanlığından etkilenmişlerdir. Ayaklanmacılar gösteri yaparak her...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...