12 Yaşında Bir Sultan / Fatih Sultan Mehmed

By | 30 Ocak 2014

Hacı Bayram Veli Hazretleri tane tane konuştu:

– Keder buyurmayınız sultanım. Konstantiniye eski ama sağlam surları olan bir şehirdir. Bizans’ın yöneticileri tecrübeli, işbilir kişilerdir. Peygamber Efendimizin müjdelediği fetih, bu engelleri ortadan kaldıracak kişinin sayesinde gerçekleşecektir. Fakat henüz fethin vakti gelmemiştir.

– Efendi Hazretleri bizlerin bu yolda sarf ettiği çabalar maksadına ulaşmayacak mı? Bize yardım etseniz, yol gösterseniz? şüpheniz olmasın sultanım! Konstantiniye mutlaka alınacaktır. Ama bu fatih ne yazık ki siz olmayacaksınız. Bu şanlı fethi ben de göremeyeceğim. Konstantiniye’nin kutlu fethi yüceler yücesi Allah’ın izni ve yardımlarıyla öğrencim Akşemseddin ve şu an beşiğinde mışıl mışıl uyuyan Şehzade Mehmed’e nasip olacak inşaallah.

– Bu müjdeniz beni çok sevindirdi. Bundan böyle tüm gayretimi oğlumu bu zorlu vazifeye hazırlamak için sarf edeceğim…

Bu konuşmadan sonra Sultan Murad, şehzadesini bu kutlu hedefe ulaştırmak için her gayreti gösterdi. Şehzade Mehmed’in devrin ünlü hocalarından dersler almasını sağladı. Ona sorumluluklar yükledi.

Ve küçük yaşta tahtını ona bıraktı. Geleceğin Fatih’i böylelikle ciddi bir deneyim edindi.

“l2 Yaşında Bir Sultan”, Fatih Sultan Mehmed’in padişahlığının ilk dönemini anlatan sürükleyici ve heyecan dolu bir çizgi roman…

M. Afşin Gürler

Nesil Yayınları